Salı , Ocak 21 2020
Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: *ORTOPEDİ ASİSTAN ODASI*

 #4345828  gönderen yersinozdikey
 19.01.2020 - 17:35:09
sapienss yazdı:
26.02.2019 - 11:40:40
Ortopedi Uzmanı olmak isteyen ve Baltalimanı Kemik Hastanesi'ni tercih edecek olan doktorların bilgisine

Bu yazı tercih dönemi öncesinde asistanlık koşullarını yeterince araştırmadan tercih yapmış, sonrasında koşullardan memnun olmayarak 3 ay dolmadan istifa eden asistanlar olması üzerine bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

yazının içeriği ağırlıklı olarak çömezlik ve ilk bir yıllık asistanlığı sürecini içermektedir

malesef birçoğumuz kısa tercih döneminde onlarca hastane arasından neredeyse hiçbirinin koşullarını tam olarak bilmeden tercih yapmaktayız. ne kadar halihazırda çalışan asistanlarla konuşsak ve hastaneye gelip ortamı görsek de, bir iki günlük, birkaç saatlik ziyaretler bilgi edinme açısından yeterli olmamaktadır.

hepimiz binbir türlü emek harcayarak tusu kazanıyoruz ve 65-70 puan ile baltalimanın tercih edebilmeye hak kazanıyoruz. bu kadar emek verip istifa edilmesi verilen emeklerin boşa gitmesi demek olmakta. o yüzden bu yazıda elimizden geldiğince çalışma şartlarından bahsedilecek ve siz değerli meslektaşlarımızın bunları bilerek tercih yapması gerektiğini düşünmekteyiz.

bu yazı az bir vakitte hazırlanmış olup, anlatım bozuklukları ve yazım hatalarını göz ardı etmeniz rica olunur

baltalimanı ilk başlayan bir asistanın ilk 2 haftası uyum dönemi gibidir. ne nedir hastanenin işleyişi nasıldır bunları gözlemler ve öğrenmeye çalışır. tanışma fasılları olur. nerelisin, nerden mezunsun nerde ev tuttun, evli misin araban var mı? vb. ilk 2 haftada çoğu kişi sizi tanır. banka hesabı açarsınız, hastane sistemi için kullanıcı adı ve şifresi alırsınız. bunun gibi işlerle geçer. bu dönemde nöbet yazılmaz. ilk 10-15 gün nöbetsiz geçiyor. mesai hastanede çömez asistan için sabah 5.30’da başlıyor. siz de bu saatte gelirsiniz genelde akşam vizitten sonra hemen çıkarsınız. iş verilmez yani bu dönemde

tabi bu iki hafta içinde yavaş yavaş bir üstünüzden sabah hastalara order girme hastalara sabah kan isteyip hemşireleri kan almaları için arama, yaran hasta listesini düzenlenmesi gibi işlerin ucundan tutarsınız.

2. haftadan sonra bu işler size geçer. ama hep bir üstünüzün gözetiminde ve kontrolünde bu işleri yaparsınız. artık sabah hastaneye ilk gelen siz olursunuz. saat 5.30 civarı.

yeni gelen kişi ilk bir ay refakatçidir. en çömezle berber hareket ederek, ay sonuna doğru işleri yapmaya başlayarak, bir ay dolunca servisi devralır.

vizitler servis kıdemli asistanı ve altındaki tüm asistanlarla yaklaşık 5-6 kişilik bir ekiple atılır. vizitler 6.30-7 arası başlar bu saate kadar kıdem sırasına göre asistanlar hastaneye gelir. son kontroller yapılır. eksikler gözden geçirilir. servis kıdemli asistanı, ki en az 3 yıllık olur. gelince de vizite çıkılır.

yatan bütün hastalar tek tek dolaşılır. 30-40 yarası yatan hasta olmakta ortalama bir günde. herkes elindeki listeye hastalarla ilgili işleri not olarak viziti bitirir. pansuman, taburcu, konsültasyon, röntgen, bt, mr, kan, kültür sonuçları vb. vizit bittikten sonra tüm işleri çömez asistan yapar.

gün içinde diğer asistanlar poliklinik veya ameliyata geçer. serviste en çömez kalır. o gün çömez ameliyat olacak hastaların hazırlıklarını yapar, hastaları taburcu eder, yeni hasta yatırır, hastaları konsültasyonlara gönderip onları takip eder. ameliyat olacak hastalar için kan hazırlığı yapar


hastanemizde 7 ameliyat masası mevcut. 2 tane de kağıthane devlet hastanesinin masası var. onları da kullanmaktayız. oraya hasta yatışı yapılıp ameliyatları orada bizim uzmanlarımızca yapılmakta.

hastanede 4 ayrı klinik bulunmakta. 1-omurga-skolyoz, 2-tümör, 3-pediatri,deformite, 4- el cerrahisi klinikleri. hastaneye geldiğinizde sıra hangi klinikte ise o kliniğe başlarsınız. el cerrahisine en çömez asistan verilmez. yan dal uzmanları ve sırasına göre 2 aylık periyotlarla geçen bir orta kıdem asistanı çalışır.

bir kliniğin haftalık ortalama 11-12 masası olmakta bazı günler 6 bazı günler bir tane. bu kadar çok ameliyat masası olduğu için çok ameliyat yapılıyor. ancak çok ameliyat demek çok fazla ameliyat hazırlığı ve hasta taburculuğu demek

bizim hastanemiz ameliyat merkezi gibi çalışmakta. ve branş hastanesi olduğumuz için başka da asistan olmadığı için en çömez ortopedi asistanı tüm branşların asistanı gibi çalışmakta.

örneğin 65 yaşında ameliyat olacak bir hasta için dahiliye-kardiyoloji-göğüs-bazen nöroloji-bazen diş ve dermatoloji (protez ameliyatı yapılacak hastalar için) konsültasyonlarının sorunsuz tamamlanması gerekmekte. bunlardan biri eksikse eğer anestezi uzmanı o ameliayta onay vermiyor ve hastanın ameliyatı kalıyor. bunların eksiksiz olması en çömezin görevi.

bu hazırlıkların öğlene kadar bitip ortalama 10-15 bazı günler 25 hastanın tüm eksiklerinin tamamlanmış ve anestezinin onay verebilecek halde hazır olması gerekir.

öğlene kadar bu işler yapılırken bir yandan da hasta taburuculukları ve yeni hasta yatışları olmaktadır. bizim hastanemizde hastalar genelde ameliyatın ertesi günü taburcu olur hemen yerine yeni hasta yatar. büyük vakalar 2-3 gün kalır. o yüzden çok fazla hasta sirkülasyonu vardır hastanemizde.

poliklinikler 4 civarı biter. bu saatte orta kıdem asistanlar servise gelir. servis kıdemlisi gelir. ameliyat listesi organize edilir. ertesi günün ameliyat listesi oluşturulur ve vizite çıkılar. vizit bittikten sonra çoğu iş en çömeze kalır

vizitte çıkan pansuman işleri hasta taburculuğu işleri. konsültasyon eksiği kalan hastaların mümkünse konsültasyonlarının tamamlanması bir sonraki ameliyat günün hastalarının telefonlar aranıp yatışa çağrılması ( bazen gelemezler mecbur yeni hasta seçilir en kıdemli tarafından, bu da işleri geciktirir). o günkü eksik epikirizlerin yazılması klinik seyirlerin yazılması. ameliyat dosyalarında eksiklerin tamamlanması

tüm bu işler bittiğinde ortalama saat 20.00yi bulmakta iyi ihtimalle. çoğu gün çıkış saati 21-21.30.a kadar uzamaktadır. yani sizleri ilk 6 ay ya da altınıza yeni bir asistan gelene kadar saat 5.30-21.30 şeklinde bir çalışma beklemekte. ilk 3-4 ay 15 nöber 6. ayda bu 12-13 düşer

bunun dışında bizi en çok zorlayan ve yıpratan şey acil servisimiz. acil kapısı bizde. daha doğrusu sadece ortopedi asistanı olduğu için hastanemizde diğer hastanelerdeki gibi hastayı ilk başta karşılayan bir acil servis asistanı yok. yani acil kapısı olan hastanelerden daha da zorlu. tüm hastalarla ilk siz muhatapsınız. acil serviste en alt 2-3 kıdem durur ve orayı idare eder. tüm gelen hastaları siz karşılarsınız ve tedavisini yaparsınız. kışın 200 yazın 300 hasta başvurusu olmakta
(acil kapısı: bazı hastanelerde ortopedi asistanı bizzat acilde durur, tüm travma hastaları ile ilgilenir. buna acil kapısı denmekte. bazı hastanlerde ise ortopedi asitanı serviste durur, hata gelirse konsültasyon için acil hekimi tarafından acil servise çağrılır. baltalimanında ise acilde sadece ortopedi durur. başka branş olmadığı ve dal hastanesi olduğu için)

bu sayı az görünse de pratisyen olarak çalıştığımız yerlere kıyasla, diğer ortopedi asistanları gün içinde 70-75 hasta görürler acilde maksimum. mecburi hizmette sadece acil servisle ilgilenirken 150-200 hatta zaman zaman daha fazla hasta bakıyorduk bir çoğumuz. ancak acil serviste çalışmanın avantajı hasta taburcu olduktan sonra veya yataklı servise geçtikten sonra onla işiniz bitmekte. takip etmenize gerek yoktur. epikriz order düzenleme kan aldırma ameliyat hazırlığı yapma gibi işlerle uğraşmazsınız

acilde gece 2den sonra gelen hasta azalır. seyrekleşir. ama en çömez asistanın işi bitmez. ertesi günkü hastaların kanlarını ister, hemşirelere hangi hastalardan kan alıncağını tek tek söyler, ertesi gün orderlarını girer, epikiriz ve klinik seyirleri yazar, adli kayıtları tutar. çıktılarını alır. bu sırada da tabi hasta gelmeye devam eder. tedavilerini yapar. gerek duyarsa üst kıdemini danışmak için uyandırı. ve gecede ortalama 1 saat ancak uyuyabilir. saat 5.30da kalkıp servise geçer ve viziti hazırlar


gün içinde telefonunuz hiç susmayacak buna hazırlıklı olun. ayda çok rahat 1000-1500 dk harcanıyor. sürekli kıdemlileriniz ile whatsapptan irtibat halinde olmanız gerekmekte. aynı anda her zaman 3-4 işi yapıp, sonraki 3-4 işi de düşünür olmanız gerekecek. ki bunları nöbet ertesi 1-2 saatlik uyku ile yapmanız gerektiğini de unutmayın . hatta bazen hiç uyumadığınız olacak.

tabi her nöbet acil nöbeti gibi değil servis nöbetçisi iken ortalama 4 saat uyuyabilirsiniz. başlangıçta 10 servis 5 acil şeklinde başlanıyor nöbet sayısı olarak. yani üç nöbetin birinde uyuma ihtimaliniz az olacak.

zamanla servis nöbeti azalıp acil nöbet sayısı artıyor. orta kıdem olduğunuzda sadece 10 acil nöbeti yazılıyor. yani 3 günde bir nöbet. toplam nöbet sayısı 2-2.5 yıllık olana kadar 10'da aşağıya inmiyor malesef. 3 günde bir ekip olarak acil nöbetçisi olunduğu için.

ertesi gün de çalışmaya devam edersiniz. sayın meslektaşlarım. malesef asistanlık koşulları cerrahi branşlarda insani değil. bizim hastanemizde de değil

5-6 ay gün aşırı nöbet tutup, 1-2 saat uyku ile ertesi gün çalışıp ve ertesi gün akşam 21’de hastaneden çıktığınız günler çok olacak malesef hepimizin oldu. saat 21de eve gidince de yaptığınız tek şey duş alıp uyumak olacak. ertesi gün yine 5.30 da hastanede olacak şekilde kalkmanız gerekmekte. yani acil nöbetçisi olduğunuz zaman 48 saatte 40 saat çalışmış olacaksınız

sayın meslektaşlarım, az vakitte hastanemizdeki çömez asistanın çalışma koşullarını yazmaya çalıştık. lütfen tercihlerinizi yaparken tüm bunları dikkate alın. 65-70 puanla tercih yaptıktan sonra istifa etmek tüm emeklerin ve hayallerin boşa gitmesi demek malesef.

hepimiz şimdiye kadar pek çok zorluğun üstesinden gelerek doktor olmuş uzman olmaya karar vermiş olsak da önünüzde şimdiye kadar hiç karşılaşmadığınız zorlukta 2 yıl olacak eğer baltalimanın seçerseniz. sonrası keyifli ve bol bol ameliyat yapmakla geçiyor. ancak 2 yıl ben her şeye katlanırım diyenlerin ve katlanabilenlerin tercih etmesi temennimizdir.
şunu yapacağına sibiryada gulaglarda kürek mahkumluğu yapsan en azından kader mahkumuyum dersin.

Re: *ORTOPEDİ ASİSTAN ODASI*

 #4345835  gönderen dr.beren
 19.01.2020 - 18:53:42
Baltalimanı 5:30da mesai başlıyormuş 5:30da kalkabilsem ders çalışır derece yaparım çıldırmışsınız siz nöbetçi geç çıksında 5te evden çıkıp işe gitmem için açlıktan agzımın kokuyor olması lazım onu da anca bedenen yorulacagım bir iş yapabilirim beynim iptal olur allah yardımcınız olsun topluca istifa edin bence kurtulun. Kıdemlenince rahata ermektense hepiniz eşit şartlarda çalışmasını öğrenin yada. Cerrahinin kıdemi böyleymiş demek korkunç bişey allah korusun rüyama girmez inşallah
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009