Pazartesi , Mart 25 2019
İhtisa yapmak istediğiniz dalla ilgili sorularınız merak ettiklerinizi yazın,o dal ile ilgilenen üyelerimiz yardımcı olacaktır..
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
fogly yazdı:
09.03.2019 - 19:24:27
Drwho1 yazdı:
09.03.2019 - 13:24:35
fogly yazdı:
09.03.2019 - 12:24:34
Anestezi bırakıyorum. Dahiliye veya acil tercihi yapıcam.
Neden biraktiniz hocam? Ve neden bu 2 bölüm?
Anestezide nöbetler daima ayakta geçiyor. Yoğun bakımda nöbetteyken travma geliyor hop ameliyathaneye koşuyorsun. Hastayı tam uyutuyorsun yoğun bakıma CPR yönetmeye çağırıyorlar yolda hastanın yaknıları seni yakalıyor. Onları atlatmaya çalışıyorsun.

Mavi kod olayı zaten sakat. Her kollapsa bizi çağırıyorlar. Amaç anesteziye kitleyip sorumluluktan kurtulmak. Bir şey de diyemiyorsun.

Hasta yakınlarıyla sandığımdan kat kat fazla muhatapım. Hergün ölüm haberi veriyorum ve hayati riskim var. İnsanlar aşırı ajiteler.

Nöbet ertesiler de aktif çalışmayla devam ediliyor. Bu tempo yaş ilerledikçe devam ettirebileceğim bir şey değildi. 20 yıllık uzman da olsan yoğunbakımı hemşireye emanet edip uyuyamıyamazsın. Gece gelen travmaya anestezi verip gidip uyuyammıyorsun.

Halotan ve fluranlar kaçakları önlenemek imkansız gibi birşey ve önleyemiyorlar.AKümülatif maruziyet yüzünden aylık KCFT takibi yaptırmak zorundasın. Bayanlar özellikle konjenital malformasyon riski yüzünden diken üstündeler.

Acilde ise yerin belli, yurdun belli. Nöbet ertesilerin ise tatil. Hayatımı yaşama fırsatım olur diye düşünüyorum. Giderek artan pratisyen sayısı nedeniyle acil uzmanları artık daha gerideler zaten.

Dahiliyeyi ise uzmanlığı anesteziden daha rakat olduğu için düşünüyorum. Hastanelerde her bölümün yandalları var artık ve acil vakalarda yandalcılar bakıyor. Genel dahiliye sadece polikliniğini yapıp evine gidiyor. Nöbetlerde tüm yük yandalcılarda. Ve bu daha da yaygınlaşacak.
Yalnış noktalarınız , acillerde sorumluluk acik uzmanındadır pratisyen üsye bakar . Tk geldimi abi bunu sen al der. Ajitr hastaların en çok olduğu yerdir.

Dahiliye asla sadece polünü yapıp eve gitmez , ilçe hastanelerinde 30 veya 15 gün icap tutar . Kardiyo yoksa kardiyo konsuna göğüs yoksa göğüs konsuna bakar. İlçelerden il merkezlerine sevk her herde kolay değil. acil ve dahiliye uzmanı olup tusa giren insanlar biliyorum. İstifa edenleri saymıyorum bile.
dr_enivicivokke yazdı:
09.03.2019 - 19:41:19
fogly yazdı:
Drwho1 yazdı:

Anestezide nöbetler daima ayakta geçiyor. Yoğun bakımda nöbetteyken travma geliyor hop ameliyathaneye koşuyorsun. Hastayı tam uyutuyorsun yoğun bakıma CPR yönetmeye çağırıyorlar yolda hastanın yaknıları seni yakalıyor. Onları atlatmaya çalışıyorsun.

Mavi kod olayı zaten sakat. Her kollapsa bizi çağırıyorlar. Amaç anesteziye kitleyip sorumluluktan kurtulmak. Bir şey de diyemiyorsun.

Hasta yakınlarıyla sandığımdan kat kat fazla muhatapım. Hergün ölüm haberi veriyorum ve hayati riskim var. İnsanlar aşırı ajiteler.

Nöbet ertesiler de aktif çalışmayla devam ediliyor. Bu tempo yaş ilerledikçe devam ettirebileceğim bir şey değildi. 20 yıllık uzman da olsan yoğunbakımı hemşireye emanet edip uyuyamıyamazsın. Gece gelen travmaya anestezi verip gidip uyuyammıyorsun.

Halotan ve fluranlar kaçakları önlenemek imkansız gibi birşey ve önleyemiyorlar.AKümülatif maruziyet yüzünden aylık KCFT takibi yaptırmak zorundasın. Bayanlar özellikle konjenital malformasyon riski yüzünden diken üstündeler.

Acilde ise yerin belli, yurdun belli. Nöbet ertesilerin ise tatil. Hayatımı yaşama fırsatım olur diye düşünüyorum. Giderek artan pratisyen sayısı nedeniyle acil uzmanları artık daha gerideler zaten.

Dahiliyeyi ise uzmanlığı anesteziden daha rakat olduğu için düşünüyorum. Hastanelerde her bölümün yandalları var artık ve acil vakalarda yandalcılar bakıyor. Genel dahiliye sadece polikliniğini yapıp evine gidiyor. Nöbetlerde tüm yük yandalcılarda. Ve bu daha da yaygınlaşacak.
Yalnış noktalarınız , acillerde sorumluluk acik uzmanındadır pratisyen üsye bakar . Tk geldimi abi bunu sen al der. Ajitr hastaların en çok olduğu yerdir.

Dahiliye asla sadece polünü yapıp eve gitmez , ilçe hastanelerinde 30 veya 15 gün icap tutar . Kardiyo yoksa kardiyo konsuna göğüs yoksa göğüs konsuna bakar. İlçelerden il merkezlerine sevk her herde kolay değil. acil ve dahiliye uzmanı olup tusa giren insanlar biliyorum. İstifa edenleri saymıyorum bile.
Hocam bana göre, acilde ÜSYE bakmak en büyük problem zaten. Herkesin hastası en acil, herkesin hastası 42 derece ateşli, herkesin hastası havale geçirecek :)

Ambulansla gelen multiple travma hastaya bakmak, acil uzmanı açısından vital destek + Kons'tan oluşuyor. Ama şuan ben anestezi yoğunbakımda hastaların primer doktoru konumundayım ve hasta yakınları beni biliyorlar. Term dönem adamı 3 gün takip edince "senin yüzünden öldü" " iyi bakamadın hastaya" durumları oluşuyor hastaların zihninde.

Dahiliye konusunda Mecburi hizmet koşullarında haklısın. Ama şehir hastanelerinde ve köklü devlet hastanelerinde sistem benim anlattığım şekilde işliyor. Ben de daha karar vermedim dahiliye mi acil mi diye. Anestezi kadro şişmelerinden dolayı artık özelde yüksek kazanç imkanı da kalmadı. Daha da kalmayacak.

Diğer söylediğim konular tamamen yaşanmış şekilde tecrübelerle sabittir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
fogly yazdı:
Drwho1 yazdı:
fogly yazdı:
09.03.2019 - 12:24:34
Anestezi bırakıyorum. Dahiliye veya acil tercihi yapıcam.

Pol ümü yapar giderim lanet olsun diyorsunuz yani =)) haklısınız hakkınızda hayırlısı olsun hocam
dddolunayatil yazdı:
09.03.2019 - 09:07:20
Üniversitedeyken hep dahiliye istiyordum, 60 puanla girdim dahiliyeye. Umduğumu bulamadım, anca iş yükü ve kendimi yorduğumla kaldım. Yan dalsız zaten periferde tüm ayın da icapçısı olarak zor. İstifa ettim, ftr istiyordum gelmeyecek gibi. Ama yine de yazacağım bir yerleri
Hangi dahiliyeden ayrılmıştınız acaba? 🙈 Ben de dahiliye düşünüyorm da ortamı önemli benim için
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30