Salı , Ocak 26 2021
Gecmis yillara ait tus sinav bilgi paylasimlari...
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Kullanıcı avatarı

Re: Bu tusda çıkar diyorsan yaz:)

#1634151  gönderen stubborn
 13.03.2012 - 14:26:44
singanewsong yazdı:
rekliox yazdı:karsnoid tumor un en sık goruldugu yer hem 2011 turkiye kliniklerinde hemde tusemde cıktı ama cevaplar farklıydı :( duyduguma gore degişmiş eskiden apandixmiş simdi ileum olmus hangisi dogru ??
genel cerrahi hala apendix en sık diyo, patoda ise jejenum ve ileumda sık.
Yoo levent hoca gecen donem dersanede gayette artik ikeum bunu bizde kabul esioruz dedi,hep deistirtti notlarda. Son nokta ileumdur ;)
Kullanıcı avatarı

#1634156  gönderen Herkul
 13.03.2012 - 14:30:43
stubborn yazdı:
singanewsong yazdı:
rekliox yazdı:karsnoid tumor un en sık goruldugu yer hem 2011 turkiye kliniklerinde hemde tusemde cıktı ama cevaplar farklıydı :( duyduguma gore degişmiş eskiden apandixmiş simdi ileum olmus hangisi dogru ??
genel cerrahi hala apendix en sık diyo, patoda ise jejenum ve ileumda sık.
Yoo levent hoca gecen donem dersanede gayette artik ikeum bunu bizde kabul esioruz dedi,hep deistirtti notlarda. Son nokta ileumdur ;)
Kendinden çok emin yazmışsın ama aynı levent hoca bizde apendiks dedi ve ben bizzat teyid ettirmiştim....

Ben senin yerinde olsam cerrahide apendiks patoda j.ileum sayarım...

Bu arada levent hoca bunu size en son ne zaman dedi?...Belki bize sizden sonra gelmiştir...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1634280  gönderen stubborn
 13.03.2012 - 16:59:16
Valla herkul gecen donem gitti dersaneye hatta hani diyor ya o en iyi tipler AR, en kotuler Kİ ve en sik artik ileum dedi yahu, gecen donemki hizliya gittim ve kampa son 1hafta kala mi ne yapmisti dersi ama illa kitap kaynak diosaniz soyleyemem..

#1634282  gönderen dracilay
 13.03.2012 - 17:01:06
Herkul yazdı:
Patolojide :

En sık görülen karsinoid tm................Jejunoileumda

G.cerrahide :

En sık görülen karsinoid tm. ..............Appendixte

Ayrıca G. Cerrahiye katkım olsun. Karsinoidleri eminim hepimiz az-çok en sık nerde?en az nerde? en çok nerdeki karsinoid send. yapar? gibi soruları karıştırıyoruzdur....İşte Çözüm...

Appendix.....................En sık görülen(cerrahide), En iyi prognozlu

Kolon...........................En az görülen, En kötü prognozlu

Rektum........................En az karsinoid send. yapan, İyi prognozlu

Jejunoileum.................En sık karsinoid send. yapan, Kötü prognozlu

BOR..............................Kc. ' e metastaz yapmadan karsinoid send. yapanlar: B= Bronşial karsinoid O = Over karsniodi R= Retroperitoneal karsinoid..
jejenoileum en sık ve en kötü değilmmi??
Kullanıcı avatarı

#1639730  gönderen le-manyak
 18.03.2012 - 16:37:17
Herkul yazdı:Patoloji:

En sık : Jejuno-ileum En Kötü : Jejuno-ileum

G.Cerrahi:

En sık : Apendiks En Kötü : Kolon
geçen yalnış yaptım bunun yüzünden denemede.pato olduğunu farketmedim kolon diye atladım...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1639748  gönderen BTLYZR
 18.03.2012 - 16:54:43
transplantasyon bence de ama nasıl gelir nerden ne kadar çalışmalıyız onu bilemiyorum

Re:

#1639770  gönderen rebirth
 18.03.2012 - 17:17:59
fıtıklar için sacma sapan şifrelerimi yazayım aklınızda kalsın,bakarsınız gelir
İNDİREKT herni: İN İnguinal kanal(inguinal kanal içinden gelir)
DİREKT Herni: HA-Dİ HA-Dİ:)(Hasselbah üçgeninden cıkar)
Fıtık oluşumuna Fascia Transversalis güçsüzlüğü yol açar(baş harfler FıTık)
LİTTRE fıtıgı:içinde meckel mukozası bulunan fıtık(cocuklar litrelerce süt içer,meckel divertikülü cocuklarda kanama yapar)
SLİDİNG HERNİ:içinde retroperitoneal organ bir kısmı bulunur(retroperitoneal organ kayar)
RİCHTER hernisi:içinde barsak duvarının bir kısmı bulunur,bu yüzden obstrüksiyona yol acmaz(deprem duvarları yıkar,richter ölçeğiyle ölçülür:)
SPİGELİAN HERNİ:Linea Semilunaristen(baş harfler:)
EPİGASTRİK HERNİ:Linea E(A)lbadan(zorla uydurulmuş baş harfler:)
Ventral hernilerden in sık İNSİZYONEL HERNİ,tüm herniler içinde in sık İNGUİNAL HERNİ görürüz
En az gördüğümüz herni SİYATİK HERNİ(bunuda ismini idrar yapma işine benzediği için en az idrar yaparken oluşan herniyi görüyoruz diye şifreledim:)
hatam varsa düzeltin arkadaşlar umarım hepimizin işine yarar
Kullanıcı avatarı

Re:

#1640138  gönderen knnksr
 18.03.2012 - 22:00:01
Herkul yazdı:
dr_kucukkaynarca yazdı:Mukormikoz---> Rinoserebral tutulum,diyabetik-aids-immünsüprese hasta,aspergillus,tedavi amfoterisin b

Yanlış varsa düzeltilsin bu da
Aspergillusta artık ilk tercih vorikonazol diye biliyorum....
evet haklısın ilk tercih varikonazol...
Kullanıcı avatarı

Re:

#1640270  gönderen Herkul
 18.03.2012 - 22:37:52
BTLYZR yazdı:transplantasyon bence de ama nasıl gelir nerden ne kadar çalışmalıyız onu bilemiyorum
Transplantasyonun heryerinden soru gelebilir...Ama yine de anlaman için kabaca ve kendimce şöyle diyebilirim...

1- Transplantasyon endikasyonları-kontrendikasyonları

2- HiperAkut-Akut-Kronik Greft Redlerinin oluş mekanizmaları-süreleri-tedavileri

3- İ.Süpresyonda (transplant yaparken) veya greft reedinde kullanılan ilaçlar(Özellikle farmada gelebilir.)

4- Kan transfüzyonuna bağlı reaksiyonlar... (Hatırlarsan transplantasyonda litrelerce transfüzyon yapıldı)

5- Ve Transplantla ilgili bazı spot bilgiler. Örneğin:

-Transplantta en sık bulaşan mikroorganizma....
-Transplantlarda en sık ölüm nedeni...
-Falanca transplanttan sonra en sık görülen kanser
-En sık organ reddine neden olan kanser.....vs...

Umarım yönlendirici olmuştur....
Kullanıcı avatarı

Re:

#1640567  gönderen phenomenon
 19.03.2012 - 00:20:00
rebirth yazdı:fıtıklar için sacma sapan şifrelerimi yazayım aklınızda kalsın,bakarsınız gelir
LİTTRE fıtıgı:içinde meckel mukozası bulunan fıtık(cocuklar litrelerce süt içer,meckel divertikülü cocuklarda kanama yapar)
SLİDİNG HERNİ:içinde retroperitoneal organ bir kısmı bulunur(retroperitoneal organ kayar)
RİCHTER hernisi:içinde barsak duvarının bir kısmı bulunur,bu yüzden obstrüksiyona yol acmaz(deprem duvarları yıkar,richter ölçeğiyle ölçülür:)
Ventral hernilerden in sık İNSİZYONEL HERNİ,tüm herniler içinde in sık İNGUİNAL HERNİ görürüz
En az gördüğümüz herni SİYATİK HERNİ(bunuda ismini idrar yapma işine benzediği için en az idrar yaparken oluşan herniyi görüyoruz diye şifreledim:)
eline sağlık...
Thalasemilerde ORAL kullanılabilen yeni demir şelatı: DEFEROKSİROKS
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1640596  gönderen ounana
 19.03.2012 - 00:28:51
oprelvekın ıl 11 gıbı megakaryosıter serıyı uyarır...kt sonrası plaelet tx ıht. azaltır..(soyle ezberledım;ooooo plateletı de artıırıyy)

glatımer gıbın bısey...m.s de

fılgastrım....gcsf...buda kt sonrası notropenıyı neyın azaltır....(fılgastrım de kı g ve s...... granulasıt colonı stımulendekı gs ıste)

ada ınhıbıtoru pentostatın haıry cell de

topo 1 ınh topotekan
topo 2ınh etoposid

antıcd3 muromomab renal tx reddı onler
antıcd2 alefacept gıbın bısey psorıaıste
antı cd33 aml
antıcd52 kll de

ıvadrabın ıf na blok
alıskıren renın ınh.

bunlar bana gelcek gıbı gelen farma ılacları
Kullanıcı avatarı

Re:

#1640847  gönderen abidal
 19.03.2012 - 11:57:38
phenomenon yazdı:
rebirth yazdı:fıtıklar için sacma sapan şifrelerimi yazayım aklınızda kalsın,bakarsınız gelir
eline sağlık...
deferoksamin parenteral mi?

Re:

#1641028  gönderen rebirth
 19.03.2012 - 14:27:22
abidal yazdı:
phenomenon yazdı:
eline sağlık...
deferoksamin parenteral mi?
Desferroksamin i.v. yada s.c uygulanıyo

Bunlardan bahsedince i.v. uygulanan demir eksikliği tedavisi preparatları vardı belki onlardanda gelir
Demir dextran(gelmişti)
Demir sükroz
Ferrik glukonat
Ferrik karboksi maltoz
öğrenirken,damardan vermek için hepsine şekerimsi bişi bağlanmış(dextran,glukoznat,sükroz,maltoz:)
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13