Sanat ve Edebiyat hakkında aradığınız her şey burada...

• 1
  • 284
  • 285
  • 286
  • 287
  • 288
Kullanıcı avatarı

Re: Kalemden Düşen Katreler

#4646041  gönderen eb21
 04.08.2022 - 14:34:29
Rasûlullah ﷺ Şöyle Buyurdu: “Her Dinin Bir Ahlâkı Karakteri, Özü Vardır. İslâm"ın Ahlâkı Da Hayâdır.” İbn Mâce
Kullanıcı avatarı

#4646052  gönderen eb21
 04.08.2022 - 15:08:21
Kişi, iyilik düşünür de yapamazsa, kendisinden misk kokusu yayılır. Melekler, iyiliği bu kokudan bilir, o iyiliği yapmış gibi sevab yazarlar. Kişi, kötülük düşünür de yapmayınca, etrafa kötü koku yayılır, kokusundan onun kötülük olduğunu anlarlar; fakat işlemediği sürece onu günah olarak yazmazlar.

// Süfyan bin Uyeyne
Kullanıcı avatarı

#4646059  gönderen eb21
 04.08.2022 - 15:34:52
İbn Arabi yeni bir kitap yazıp dervişine emanet eder, seyahate çıkar. O'nu tekfir eden birisi dervişin elindeki kitabı görür. Kötü şeyler söyler. Dönünce dervişini üzgün bulur. "Üzülme" der, "bu kitap kalp mertebesinden söylenmişti. O nefis mertebesinden okumuş."
Kullanıcı avatarı

#4646114  gönderen eb21
 04.08.2022 - 21:56:56
Belki de yaşamımızdaki bütün ejderhalar, bizim güzellik ve cesaretle derhal harekete geçtiğimizi görmeyi bekleyen prenseslerdir,
Belki de bizi korkutan tüm şeyler en derin anlamıyla bizim sevgimizi bekleyen çaresiz şeylerdir…
Rilke, Genç Şaire Mektuplar…💚
Kullanıcı avatarı

#4646146  gönderen eb21
 05.08.2022 - 09:27:15
Bişr-i Hafi Hazretlerine sordular:
"Bu rütbeye nasıl eriştin? "
.
"Müddeti ömrümde Cenabı Hak'dan başkasına halimi söylemedim"
♥️
Kullanıcı avatarı

#4646178  gönderen eb21
 05.08.2022 - 14:00:13
Allâh kulunu severse, onu kendi tarafına çeker.
Ona Haķkı duyurur, gözüne isâbet verir. Ona kendi esmâsını zikrettirir.
Onun gönlüne sevgisini verir ve kendisini sevdirir.

Ben bu kadar söyledim, gerisini sen anla!...

Aşkî Muzaffer Ozak Efendi
Kullanıcı avatarı

#4646224  gönderen eb21
 06.08.2022 - 00:21:47
Burak Akkul

3 adet ölmüş ev gördüm…Bu sebeple evimdeki lüzumsuz her şeyi vaktiyle dağıtmanın yoluna bakıyorum…
Sizin için değerli olan şeylerin başkaları için son derece değersiz olabileceğini bu sayede öğrendim. Vaktiyle dağıtın yoksa geride bıraktıklarınıza çok yük oluyorlar…
Siz hiç ölmüş bir evde kaldınız mı?..Tabaklarının dolaplarında öldüğü, en güzel fincanlarının, gümüş tepsilerinin, kristal bardaklarının raflarında can verdiği bir evde?
Bir ev, içinde yaşayan öldüğü anda ölmez, evin ölümü daha uzun sürer, onun ölümü illa ki daha yavaş ve daha acılıdır.
Açılmaya başlanan çekmeceler ve içindekiler ölür önce…
Gümüş çatal bıçak takımları ve kutu kutu dantel sehpa örtüleri, rahibe işi masa örtüleri ölür…
Hiç kullanılmamış olsa bile o çekmecelerde o kutularda yaşayan örtüler, evin sahibi öldükten sonraki “göz atılmalar” sırasında , büyük bir acıyla ölürler…
Çekmecesiyle birlikte ölürler; çekmecenin ferforje kulbu, topuzlu anahtarı, üzerindeki camlı büfesi, bir iki “bakılmadan sonra” ölür…
Sonra yerdeki hereke’ler bünyan’lar vardır sırada… Yıllarca üzerinde gezen sahibinin pazar işi terlik topukları delmez de, ondan sonra gelenlerin “acaba ne yapsak bunları” bakışları, kurşuna dizmiş misali deler, öldürür onları…
Masalar ölür “ah nasıl taşıyacağız bunları” laflarını duyunca, biblolar ölür “kime vereceğiz bunları” sözleri üzerlerinde uçuşunca…
Onca yıl yaşanan evdeki ayna sırları düşmüştür, kenarı kırılmıştır, çerçevesi solmuştur ölmemiştir ama, şimdi yabancısı baktığı gibi ona, oracıkta ölmüştür…
Yatak bazası altındaki hurçta misafir takımları, banyodaki hasır kutuda lavanta keseleri; yıllardır el değmemiştir, ölmemişlerdir de, ne yapacağız bunları diye değen ilk el, öldürür onları…
Bakılmayan fotoğraflar, bakılmadıkları yerlerde yaşarlar; nereye koyacağız şimdi bunları diye bakan ilk kişinin ellerinde ölürler…
Tüm eşyalar iç geçirirler son nefeslerinde “en azından o gün, elbiselerle biz de gitseydik, acı çekmeden ölüp bitseydik” diye…
Aynadaki sır değildir ki bu, herkes bilir; evin ruhu şimdi, tuvalet dolabındaki tuz ruhu olsa, daha değerlidir…
Siz hiç ölmüş bir evde kaldınız mı?..
Kalmayınız…
Ölmezsiniz ama, ağır yaralanırsınız..🙏
Kullanıcı avatarı

#4646243  gönderen eb21
 06.08.2022 - 11:57:51
Allah küpe benzeyen bedenimi aşk şarabı ile yoğurdu. Rabbim bana lütufda bulundu.
Benim hakkımda ne de güzel bir takdirde bulunmuş; takdiri ne güzel çıktı!
Ben öyle tesirli bir aşk şarabı içtim ki, dünya küpüne sığamıyorum.
Dokuz gök bile benim köpüğüme, benim coşkunluğuma dayanamaz.

Hz. Mevlânâ, Dîvân-ı Kebir'den Seçmeler, çev., Şefik Can, Ötüken Neşriyat, c.1, b.263
Kullanıcı avatarı

#4646283  gönderen eb21
 06.08.2022 - 19:38:49
"İnsanların zellatını, ufak tefek hatalarının görmezden gelmek, en yüksek ahlak sahiplerinin özelliklerindendir. Zira insanlar yanlış ve hata işlemeye meyyaldirler. Kişi her yanlış ve hata üzerinde duracak olursa, hem yorulur, hem de yorar.

Akıllı zeki kişi, ailesinde, akrabalarında, dost ve arkadaşlarında, komşu ve arkadaşlarında rast geldiği her küçük veya büyük hata günah üzerinde takılıp kalmaz...!

Artık sen düşün...
Kardeşlik devam etmesi için hatayı sil!
Hata sebebiyle kardeşliği silme!"

İbnu'l Cevzi
Kullanıcı avatarı

#4646367  gönderen eb21
 07.08.2022 - 11:54:15
Bir gün gelecek sen de perîşân olacaksın,
Ey gonca bu cem’iyyeti her-dem mi sanırsın?!..

| Ziya Paşa
Kullanıcı avatarı

#4646397  gönderen eb21
 07.08.2022 - 14:36:28
''Allah'ın sevgisine erişeceğin yerlerde bulunmak, hayatın değerini bilmektir.''

İbn Ataullah el- İskenderî Hz.
Kullanıcı avatarı

#4646419  gönderen eb21
 07.08.2022 - 16:32:23
-Günlerin beraberinde getirdiği hadiseler, seni tesiri altına almasın.
Sen iyi bir insan olmaya bak.
Zaman içerisinde gelen musibetler ve belalardan dolayı sabırsızlık gösterme. Dünyanın bela ve musibetleri devamlı değildir, insanlar arasında hata ve ayıbın çok olsa bile, ahlakın; iyilik, cömertlik ve vefa (sözünde durmak) olsun iyilik ve cömertliğin ile, hata ve ayıplarını ört.
Cimriden iyilik bekleme. Çünkü Cehennemde, susuz kimseye su yoktur.
Dünyanın sevinci de, kederi de, bolluğu da, darlığı da devamlı değildir.
Kanaatkar bir kalbe sahip olduğun zaman, sen ve dünyaya sahip olan kimse eşitsiniz.
-Ölüm, kimin yanına gelirse, artık onu ölümün elinden kurtaracak ne yer ve ne de gök vardır. Gerçi Allahü Teâlânın yarattığı şu yeryüzü geniştir. Fakat bir kere Allahü Teâlânın hükmü gelince, feza bile dar gelir. Ölümün asla devası (ilacı yoktur).

Imam Şafii Hz
  • 1
  • 284
  • 285
  • 286
  • 287
  • 288