Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...

114 zehir danışma hattı

#4668620  gönderen drzhd
 23.11.2022 - 15:48:00
Hepinize kolay gelsin arkadaşlar.Hepimizin bildiği üzere zehir danışma hattında uzman/pratisyen hekim ve eczacılar çalışmaktadır.Şu anda orda aktif çalışmak isteyen acil ortamının kendisine uygun görmeyen pratisyen arkadaşlarımız olabilir veya tsm de çalışanlar için mesai usulü uygun olmayabilir Bu arkadaşlarımızın bilgisi olması adına başlığı açtım.114 zhd nöbet usülü hizmet vermektedir. kamu kuruluşunda çalışmanız yeterli ve görevlendirme şeklinde buraya başlangıç yapıyorsunuz.soru sornak isteyen arkadaşlara yardımcı olabiiliirim.Ankara'da bulunan 114 zehir Danışma Hattında çalışmak isteyen uzman/pratisyen hekim ve eczacı arkadaslarımızın başvuru için acil.uzem@saglik.gov.tr adresine cv lerini göndermeleri yeterlidir.

Re: 114 zehir danışma hattı

#4668849  gönderen tomthejeer
 25.11.2022 - 12:37:52
Artık sadece prosedür icabı aranan hat. Kılavuzdan okumak dışında bir yardım yok. Önerileri de genelde en az 24 saat ybü.

Yanlış anlaşılmasın dahası olmaz zaten ben de 114 de çalışsam ben de kılavuzdan okurum.

Bana göre bu işin uzmanı (uzman adli tabip, uzman toksikolog) yetiştirilmeli. Gerçi şimdi bile bağlanmak için 1 saat bekliyoruz o zaman yarım gün 114ü beklemekle geçer

#4668911  gönderen tugorotti
 25.11.2022 - 20:21:58
İçip içmediği belli olmayan ilaç/ilaçlar için en az 24 saat yoğunbakım takibi dediği için hastanın zoraki yb'a yatırılmaya çalışılmasına; kocasıyla tartışmış, ajite bir hanım ablanın yoğunbakıma adım atar atmaz ben çıkıcam diye diretmesiyle başlayan; yakınlarının kalması için ısrar etmesi; serviste başına monitor çekilsin orada takip edilsin talebimizin dahiliye doktoru tarafından kabul görmediği; hastayı ikna etmeye çalışarak, yanına ziyaretçi koyarak tüm yoğunbakım kurallarını boşa çıkardığımız, bunlar da olmazsa norodol eşliğinde "zorla" hastayı yoğunbakımda tutmak durumunda kaldığımız; gerek hemşire gerek hastabakıcının o geceyi ajite geçirmesiyle devam eden, nöbetin zehir olmasına sebep olan danışma hattıdır kendisi.

#4668928  gönderen drgarfield6
 25.11.2022 - 22:29:19
tugorotti yazdı:
İçip içmediği belli olmayan ilaç/ilaçlar için en az 24 saat yoğunbakım takibi dediği için hastanın zoraki yb'a yatırılmaya çalışılmasına; kocasıyla tartışmış, ajite bir hanım ablanın yoğunbakıma adım atar atmaz ben çıkıcam diye diretmesiyle başlayan; yakınlarının kalması için ısrar etmesi; serviste başına monitor çekilsin orada takip edilsin talebimizin dahiliye doktoru tarafından kabul görmediği; hastayı ikna etmeye çalışarak, yanına ziyaretçi koyarak tüm yoğunbakım kurallarını boşa çıkardığımız, bunlar da olmazsa norodol eşliğinde "zorla" hastayı yoğunbakımda tutmak durumunda kaldığımız; gerek hemşire gerek hastabakıcının o geceyi ajite geçirmesiyle devam eden, nöbetin zehir olmasına sebep olan danışma hattıdır kendisi.
Hepsi öneri niteliğindedir hocam son karar size ait yb a yatırmak istemezseniz yatırmazsınız.Siz hastanın doktoru olarak ilaç içip içmediğini bilmiyorken 114 teki dr mu bilecek?İçtiğini varsayarak tedavi düzenlenilmiyormuyuz?

#4668930  gönderen tugorotti
 25.11.2022 - 23:35:28
drgarfield6 yazdı:
tugorotti yazdı:
Hepsi öneri niteliğindedir hocam son karar size ait yb a yatırmak istemezseniz yatırmazsınız.Siz hastanın doktoru olarak ilaç içip içmediğini bilmiyorken 114 teki dr mu bilecek?İçtiğini varsayarak tedavi düzenlenilmiyormuyuz?
Keşke dediğiniz gibi işlese hocam. bu ifade duyulur duyulmaz yoğunbakım kesin endikasonu olarak yorumlanmaktadır ve almaktan başka çare kalmamaktadır. ve maalesef yoğunbakım denilen yer gks:15 hasta için tımarhaneden farksızdır. penceresiz, sürekli ışıkların açık olduğu, sesin hiç kesilmediği, arrest olan hastaları duyan hastalar max 6 saatte deliryuma girmektedirler. benim burada değinmek istediğim husus "yoğunbakım takibi uygundur" ifadesi yerine (özellikle suicid, ajite hastalar için) "serviste yakın monitorize takip edilmesi, intoks bulgularından şüphelenildiği takdirde yoğunbakıma alınması uygundur." şeklinde olmasıdır. böyle olursa hasta dahil herkes için iyi olacağı kanaatindeyim.

#4668955  gönderen Passenger73
 26.11.2022 - 11:57:34
tugorotti yazdı:
25.11.2022 - 23:35:28
drgarfield6 yazdı:
tugorotti yazdı:
Keşke dediğiniz gibi işlese hocam. bu ifade duyulur duyulmaz yoğunbakım kesin endikasonu olarak yorumlanmaktadır ve almaktan başka çare kalmamaktadır. ve maalesef yoğunbakım denilen yer gks:15 hasta için tımarhaneden farksızdır. penceresiz, sürekli ışıkların açık olduğu, sesin hiç kesilmediği, arrest olan hastaları duyan hastalar max 6 saatte deliryuma girmektedirler. benim burada değinmek istediğim husus "yoğunbakım takibi uygundur" ifadesi yerine (özellikle suicid, ajite hastalar için) "serviste yakın monitorize takip edilmesi, intoks bulgularından şüphelenildiği takdirde yoğunbakıma alınması uygundur." şeklinde olmasıdır. böyle olursa hasta dahil herkes için iyi olacağı kanaatindeyim.
Haklı olduğunuz noktalar olsa da o hastaya bir şey olsa yakınları sizi umursamaz şiddetinden davasına uğraşır durursunuz, kimse için sorumluluk alınamayacak bir dönemdeyiz.
Kullanıcı avatarı

#4669012  gönderen estrellabella
 27.11.2022 - 01:04:28
Ben de bu yoğun bakım olayını anlamıyorum. Her hasta kötüleşecek diye bir durum yok. Geldiği anda kötüyse zaten yatırısın yoğun bakıma. Başka sebepten dolayı genel durumu çok stabil olmayan bir sürü hastayı serviste takip ediyoruz. Yb endikasyonu doğarsa çekiyoruz. Sonuçta septik bir hasta da her an kötüleşebilir ama şok tablosunda değilse serviste bakıyoruz. İlacı içmişse serviste takip et işte, gerekirse monitör koy, baktın kayıyor ararsın yoğun bakımı. Zaten hiç yb lık olan suisid görmedim.