Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

YÖK, üniversite dergilerini masaya yatıracak

 #4667583  gönderen tuskurusu
 16.11.2022 - 10:28:01
YÖK, üniversite dergilerini masaya yatıracak

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 12 Aralık'ta üniversitelerin farklı alanlarından yaklaşık 90 öğretim üyesi ve ilgili kurum temsilcilerinin katılacağı "Üniversite Dergileri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı" düzenlenecek.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversite dergilerinin mevcut durumu, yayın kalitelerinin iyileştirilmesi, ulusal-uluslararası indeksler, yayın etiği, editoryal sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin ele alınacağı çalıştayda, fen-mühendislik, sosyal, tıp ve sanat alanlarında farklı oturumlar yapılacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, çalıştaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin uluslararası yayın performansını ve dolayısıyla Türkiye adresli üniversite dergilerinin kalitesini artırmanın stratejik öncelikleri arasında olduğunu ifade etti.

Çalıştayda üniversite dergilerinin durumunu iyileştirmek maksadıyla, editörlük ve uluslararası akademik yayın süreçlerinde tecrübeli öğretim üyelerinin, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin ve uzmanların görüşlerini almak istediklerini belirten Özvar, şunları kaydetti:

"Katılımcılar, bilim alanlarına ve müzakere konularına göre gruplandırılacak. Çalıştayda, ulusal ve uluslararası endekslerden veri setlerinin ve bibliyometrik verilerin paylaşımına kadar tüm konuları masaya yatıracağız. Böylece akademik yayın ve özellikle dergicilik alanındaki uluslararası güncel gelişmeleri dikkate alarak, alan bazlı somut önerilerin geliştirilmesini amaçlıyoruz."

Kaynak: AA https://is.gd/z6Fnex
Kullanıcı avatarı
Bu konuda o kadar derdim var ki.... Özellikle Dahili alandaki dergilerin, Yurtdışı benzerleri ile arasındaki fark çok büyük.
Bu dergilerde, bazılarında, yayın yapabilmek bu kadar kolay olmamalı. Denetlenebilirliliği düşük yayınlarla karşılaşıyorum hep. :roll:
Kullanıcı avatarı
bence bu konuda sorun çok büyük , bazı şahıslar sen yazıyı yaz ben dergide yayınlatırız şeklinde işlerini yürütüyor ve ben doçent oldum diy etrafta dolanıyor bence bu dergilere kesinlikle denetleme gelmeli veee doçent olmak akademisyen olmak bu kadar kolay olmamalı...
Kullanıcı avatarı
cita1990 yazdı:
16.11.2022 - 14:12:45
Dergide tanıdık bulan yazısını yayınlatıyor, kaliteli bir çalışma olsa bile tanıdığın yoksa bu dergiler reddediyor. Birilerinin arka bahçesi gibi bu dergiler...
Bağımsız hakem heyetleri olmalı. Bu bağımsız hakem heyetleri dergileri çapraz bir şekilde denetlemeli. "Bir kenarda yayınım olsun" kafası ile yayın yapanların çöplüğü olmamalı Türk dergileri. :roll: