Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Bilim insanlarına göre, e-sigara kullanımı 10 yıl içinde yeni bir kanser dalgasına neden olabilir.

Francis Crick Enstitüsü'nden (FCI) araştırmacılar, e-sigara içmenin sigara içmekten daha güvenli olduğunu fakat uzun vadeli sağlık risklerinin belirsizliğini koruduğunu söylüyor.

Britanya'da yaklaşık 3,6 milyon kişinin içtiği e-sigara, eski sigara içiciler tarafından sigarayı bırakmak için yaygın biçimde kullanılıyor.

FCI'da klinik araştırmacı ve Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları'nda baş klinik uzmanı olan Profesör Charles Swanton, e-sigara içmenin insanların sağlığı için muhtemel tehdit oluşturduğunu söylüyor.

*E-sigara içmenin sigarayı bırakmak için kesinlikle güvenli bir seçenek olduğunu söyleyebileceğimizi sanmıyorum. Daha güvenli olabilir ama bu güvenli demek değil.

*E-sigara kullanımının 10 yıl sonra akciğer kanserine yol açmayacağından emin değiliz.

FCI'daki araştırmacılar, sigaranın hastalığın önde gelen nedenlerinden biri olmasına rağmen, Birleşik Krallık'ta akciğer kanseri teşhisi konanlardan bazılarının (yaklaşık 8 hastadan biri) neden sigara içmeyenlerden oluştuğunu anlamak için çalışmalar yürüttü.

İnsanlar ve fareler üzerinde, akciğerlerdeki kanserli hücrelerin büyümesine neden olabilecek, havadaki isli kirlilik parçacıklarına maruz kalmayı ölçen çalışmalar kullandılar.

Kanıtları, sigara içmeyenlerde tümörlere neden olan sürecin, sigara içmekten kaynaklanandan farklı olduğuna işaret ediyor. Sigara içmenin DNA'da kanserle sonuçlanabilecek doğrudan bir mutasyonu tetiklediği düşünülüyor.

Araştırmanın bulguları, hava kirliliği gibi tahriş edicilerin iltihaplanmaya neden olduğunu, ardından kanserli mutasyonlara yol açabilen, uykudaki hücreleri "uyandıran" bir iyileşme süreci geldiğini gösteriyor ve araştırmacılar, e-sigara içmenin de aynı süreci tetikleyebileceğinden endişeleniyor.

Bilim insanları iltihap önleyici ilaçların kansere neden olabilecek süreci durdurmayı sağlayabileceğine inanırken, bunu hayata geçirmenin yıllar alabileceği uyarısını yapıyor.

Profesör Swanton şunları söyledi:

*Tespit ettiğimiz mekanizma, hiç sigara içmeyenlerde akciğer kanserini önlemenin ve tedavi etmenin daha iyi yollarını bulmamıza yardımcı olabilir. Hücrelerin hava kirliliğinden kaynaklı büyümesini durdurabilirsek, akciğer kanseri riskini azaltabiliriz.

FCI'dan başka bir araştırmacı olan Dr. William Hill şunları söyledi:

*Hava kirliliğinin neden olduğu iltihabı engellemenin veya azaltmanın yollarını bulmak, hiç sigara içmemiş kişilerde akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.


Kaynak: https://www.indyturk.com/node/552346
idrisusta2834 yazdı:
22.09.2022 - 18:55:51
Dönem dönem yapılan Philip morris sponsorluğundaki tahminlere dayalı e sigara kötüleme çalışmalarından biri olarak yorumladım
malboro da e-sigarayı savunan çalışmalara sponsor oluyor mu?
bi de bu haberi okuyup "ee iyi madem normal sigara içeyim" diyen biri olur mu? nasıl yorumladınız merak ettim.
bejonss yazdı:
22.09.2022 - 19:34:26
idrisusta2834 yazdı:
22.09.2022 - 18:55:51
Dönem dönem yapılan Philip morris sponsorluğundaki tahminlere dayalı e sigara kötüleme çalışmalarından biri olarak yorumladım
malboro da e-sigarayı savunan çalışmalara sponsor oluyor mu?
bi de bu haberi okuyup "ee iyi madem normal sigara içeyim" diyen biri olur mu? nasıl yorumladınız merak ettim.
Hocam nikotinman adam e sigara içmezse ne içecek? Ayrıca çalışmada bir tane kesin yargı var mı ana çalışma konusu bile hava kirliliği ve sigara içmeyenlerde kanser oluşumu e konu nasıl e sigaraya bağlanmış. İşte aradaki fark sponsor farkı. Bir de şöyle bir bilgi vereyim çalışma İngilterede yapılmış ingiltere şuan e sigara işinde en çok satılan yerlerde her cadde başında kesin vapeshop var arkadaşım gittiği için biliyorum. Hedef kitlesi de oraya yönelik bırakın e sigarayı der gibi e bırakınca ne içecek sigara içecek tabi ki. Kendim kullandığım için yazıyorum bunu da akciğerlerimin temizlendiğini de kanıtlarım 6 aylık e sigara sonucu
Yeni çıkan puff e-sigaralardam aldım. Normal sigarayı yarıyarıya hatta 4te3 Azalttı. Kullan at tarzı... Bazilari şarj da ediliyor. Bendekini İcini acip likit dolduruyorum. Karmaşık ayarı da yok.
Velhasılı kelam . Normal sigara ların sonu geldi bence. Bunlar son çırpınışlar ... Bu illeti dünyaya yayanlar öteki tarafta napacaklar acaba. Hicbisekilde sigara ya başlamayın arkadaşlar. Şeytan çirkin işleri güzel gösterir... Agzindan duman cikariyon da noluyor kömürlü lokomotif gibi. Saçma sapan bi alışkanlık.