Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık çalışanlarına ek ödeme verilmesinin önünü açan yönetmelik Ağustos ayından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile Üniversite hastanelerinde görev yapanları kapsayan yönetmelikte belediye hastaneleri, cezaevi hekimleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan hekimler için düzenleme yapılmadı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, sağlık çalışanlarının ücretlerinde düzenleme yapan yönetmelikte kamu kurumlarında görev yapan herkesi kapsamamasını Meclis gündemine taşıdı.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Hastanesi Eşrefpaşa üzerinden örnek vererek, “Sağlık çalışanları büyük bir özveriyle 24 saat anlayışı ile görev yapıyor. Son yapılan düzenleme ile ek ödemeler getirilerek ücretlerde iyileştirmeler yapıldı. Ama kamu kurumlarında görev yapan hekimler ile belediye hastanelerinde çalışan sağlık görevlileri bu düzenlemenin dışında bırakıldı. Eşit iş yapıyorlar eşit ücret almıyorlar. Bu yönetmelikte gerekli değişiklikler yapılarak kapsamı genişletilmeli, haksızlığa son verilmelidir” dedi.

“AYRIMCILIK YAPILDI”

İzmir Eşrefpaşa Hastanesi’nin İl Özel İdaresi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği 1950 yılından bu yana belediyenin yönetiminde olduğunu hatırlatan Atila Sertel, şunları söyledi:
“Eşrefpaşa Hastanesi 72 yıldır tüm İzmir’e hizmet veriyor. Yalnızca belediye personeline değil sosyal güvencesi olan herkese tıpkı devlet hastaneleri gibi hizmet sunuyor. Burada görev yapan doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının hemen hepsi devlet memuru. Devlet hastanesi gibi hizmet vermelerine rağmen ek ödeme düzenlemesinden yararlandırılmadılar. Yine cezaevlerinde, bakanlıklarda kurum hekimi olarak yapanlar da ek ödemeden yararlandırılmadılar. Ağustos ayında çıkarılan yönetmelik Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile üniversite hastanelerinde çalışanlar için çıkarılmış ve onların ücretleri iyileştirilmiş oldu. Eşrefpaşa benzeri hizmet veren belediye hastaneleri ve kamu kurumlarında görev yapan doktorlar ek ödemelerden mahrum bırakıldı. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapan AKP iktidarı, hastane ve sağlık çalışanları arasında da ayrımcılık yapıyor. Bu yanlışa derhal son verilmeli.”

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şu soruları yöneltti:

1- Çalışanların memur statüsünde olduğu, tüm vatandaşlara devlet hastanesi gibi hizmet sunulduğu Eşrefpaşa Hastanesi çalışanlarının özlük hakkı ve ek ödeme düzenlemelerinden yararlanamamasının sebebi nedir?

2- Eşrefpaşa Hastanesi dışında Türkiye genelinde bu düzenlemelerden yararlandırılmayan kaç hastane vardır? Varsa bu hastanelerin ismi nedir?

3- Eşit işe eşit ücret politikası gereği belediye hastanelerinin, Cezaevi ve diğer bakanlıklarda görev gören doktor ve diğer sağlık çalışanlarının da iyileştirilmelerden yararlandırılması gerekmiyor muydu?

4- Yapılan düzenlemenin kapsamı genişletilerek Eşrefpaşa Hastanesi gibi diğer kurum ve kuruluşların da kapsam içine alınmasına yönelik bir adım atılacak mı?

Kaynak: https://is.gd/AHi9p6
Kullanıcı avatarı
skyret1 yazdı:
20.09.2022 - 14:59:25
Belediye hastanesi nedir
Eşrefpaşa Hastanesi Belediye Hastanesidir. Sağlık Bakanlığına Bağlı olmayan kamu hastanesi. Pratikte Meslek Hastalıkları Hastanesi gibi çalışmakta, belediye personelleri için ancak Vatandaşlara 2.Basamak Sağlık hizmeti de sunmaktalar.
Kullanıcı avatarı
selüloz yazdı:
20.09.2022 - 16:02:03
the_dr yazdı:
20.09.2022 - 15:06:28
112 ile 1. basamağı da dile getirseydi keşke
Aile hekimliğine teşvik ödeme, 112 hekimlerine taban ek ödeme gelmedi mi ?
1. Basamak sadece aile hekimliği mi oluyor ?
Sağlık bakanlığına bağlı değil ise neden sağlık bakanlığını ilgilendirsin ki? İçişleri bakanlığından talep edecekler o zaman. Adli tabipler ek ödeme mi istediler?

Ayrıca bu belediye hekimlerinin ne zaman umrunda oldu da hastane çalışanları. Bu hekimlerin hepsi siyasi zaten. Boş haber yapıyor chpli vekil. Biliyorum çünkü bir ara başvurmuştum ve bana senin partimizle ilişkin yok ki neden alalım demişti belediye başkan yardımcısı. Sonradan öğrendim mhp yönetimindeymiş. Ben de size hayırlı işler diyip çekip gitmiştim. O kadar umrumda değil ki alamadıkları teşvik
En son skyret1 tarafından 21.09.2022 - 09:43:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
quaker yazdı:
21.09.2022 - 09:42:54
Belediye hastanesi adı üzerinde belediyeye ait onun yapması gerekmez mi?
Belediye hastanelerinde çalışan hekimler devlet memuru ve devlet memurlarının maaşları "kanunlarla" düzenlenir. O nedenle belediyeler kafalarına göre (ya da diğer kurumlarda çalışan hekimler) zam yapamıyorlar. Kanunları da Cumhurbaşkanlığı çıkartmakta. :roll:

Aynı şağlık bakanlığı kadroları ile YÖK kadrolarında çalışan hekimlerin farklılıkları gibi. Ayrı ayrı yönetmelik ve kanun gerekmekte. Ancak bu doktorlar, sağlık bakanlığında benzer görevlerde çalışan doktorlarla aynı işi yapmaktalar ama son değişiklikle maaşları arasında 3 kata yakın fark oluştu. Çünkü sağlık bakanlığı haricinde çalışan kurum hekimlerinin ek ödemeleri çok düşük, teşfik ya da döner de almamaktalar.
Kullanıcı avatarı
skyret1 yazdı:
21.09.2022 - 09:42:29
Sağlık bakanlığına bağlı değil ise neden sağlık bakanlığını ilgilendirsin ki? İçişleri bakanlığından talep edecekler o zaman. Adli tabipler ek ödeme mi istediler?

Ayrıca bu belediye hekimlerinin ne zaman umrunda oldu da hastane çalışanları. Bu hekimlerin hepsi siyasi zaten. Boş haber yapıyor chpli vekil. Biliyorum çünkü bir ara başvurmuştum ve bana senin partimizle ilişkin yok ki neden alalım demişti belediye başkan yardımcısı. Sonradan öğrendim mhp yönetimindeymiş. Ben de size hayırlı işler diyip çekip gitmiştim. O kadar umrumda değil ki alamadıkları teşvik
1-Sağlık bakanlığı ilgilendirmiyor zaten ancak bu hekimler de sağlık bakanlığındaki meslektaşları ile ayn işleri yapmaktalar (Belediye hastanesinde 2.Basamak sağlık hizmerleri, meslek hastalıkları, birinci basamak poliklinik hizmetleri verilmekte. Bazıları yetkilendirilmiş aile hekimi olabiliyor. Yani 1. ve 2 basamak hizmetlerini yapmaktalar ve hepsi de sağlık bakanlığının çıkarttıkları yönetmeliklere tabiiler)

2-Türkiyede sağlık bakanlığı dahil siyasi olmayan bir yeri göster, ben de mesleği bırakayım. :wink:
Siyasi bir yöneticinin sana "iş vermemiş" olması senin meslektaşlarını umursamamanı gerektirir mi?

Ben bir üniversitede "hakkı ile" koltuğuna oturmakta olan bir akademisyenim. Şimdi "Bazı akademisyenlere sipariş kadro" verildiği için tüm TÜrkiyedeki Üniversitelerinde çalılşan hekimleri bir kenara mı atayım?

Azcık yazdıklarımı düşün bakalım. :wink:
tuskurusu yazdı:
21.09.2022 - 10:02:16
skyret1 yazdı:

1-Sağlık bakanlığı ilgilendirmiyor zaten ancak bu hekimler de sağlık bakanlığındaki meslektaşları ile ayn işleri yapmaktalar (Belediye hastanesinde 2.Basamak sağlık hizmerleri, meslek hastalıkları, birinci basamak poliklinik hizmetleri verilmekte. Bazıları yetkilendirilmiş aile hekimi olabiliyor. Yani 1. ve 2 basamak hizmetlerini yapmaktalar ve hepsi de sağlık bakanlığının çıkarttıkları yönetmeliklere tabiiler)

2-Türkiyede sağlık bakanlığı dahil siyasi olmayan bir yeri göster, ben de mesleği bırakayım. :wink:
Siyasi bir yöneticinin sana "iş vermemiş" olması senin meslektaşlarını umursamamanı gerektirir mi?

Ben bir üniversitede "hakkı ile" koltuğuna oturmakta olan bir akademisyenim. Şimdi "Bazı akademisyenlere sipariş kadro" verildiği için tüm TÜrkiyedeki Üniversitelerinde çalılşan hekimleri bir kenara mı atayım?

Bence siz de biraz gözünüzü açmalısınız. İyilik perisi gibi daha adil bir dünya için mücadele edeyim derken hakkaniyetinizi kaybediyorsunuz. Kamu dışı hekimlerden ne zaman destek gördük? Hangi eyleme katılabildiler? Asistanlar, uzmanlar ve aile hekimleri ne zaman umurlarında oldu? Fanatizmleri yüzünden nefes bile alamıyorlar. Günlerinin yarısını politikacı abilerinin evlerine gidip hizmet vererek geçiriyorlar. Madem aynı işi yaptıklarını düşünüyorsunuz, peki neden bu hekimlerimizi belediye kadrosunda görüyoruz? Buyursunlar aile hekimliği, acil servis, 112, TSM kadroları zibille. Elbette apolitik olup çatır çatır işini yapan hekimlerimiz vardır. Her toplulukta olduğu gibi onları da tenzih ederim bu sözlerden. Ayrıca banane yahu bunlar benim görüşlerim, sağlık bakanlığı tartışır kararını verir. İster para verir ister banane der. Ben sağlık bakanlığına bağlı bir hekim olarak desteklemiyorum. Önce hastanelerdeki, TSMlerdeki hakkaniyeti sağlasınlar.
Ayrıca senli değil sizli konuşursanız tanımadığınız insanlarla, dediğiniz gibi bir akademisyenseniz size daha çok yakışacağını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
skyret1 yazdı:
21.09.2022 - 12:22:13
tuskurusu yazdı:
skyret1 yazdı:

Bence siz de biraz gözünüzü açmalısınız. İyilik perisi gibi daha adil bir dünya için mücadele edeyim derken hakkaniyetinizi kaybediyorsunuz. Kamu dışı hekimlerden ne zaman destek gördük? Hangi eyleme katılabildiler? Asistanlar, uzmanlar ve aile hekimleri ne zaman umurlarında oldu? Fanatizmleri yüzünden nefes bile alamıyorlar. Günlerinin yarısını politikacı abilerinin evlerine gidip hizmet vererek geçiriyorlar. Madem aynı işi yaptıklarını düşünüyorsunuz, peki neden bu hekimlerimizi belediye kadrosunda görüyoruz? Buyursunlar aile hekimliği, acil servis, 112, TSM kadroları zibille. Elbette apolitik olup çatır çatır işini yapan hekimlerimiz vardır. Her toplulukta olduğu gibi onları da tenzih ederim bu sözlerden. Ayrıca banane yahu bunlar benim görüşlerim, sağlık bakanlığı tartışır kararını verir. İster para verir ister banane der. Ben sağlık bakanlığına bağlı bir hekim olarak desteklemiyorum. Önce hastanelerdeki, TSMlerdeki hakkaniyeti sağlasınlar.
Ayrıca senli değil sizli konuşursanız tanımadığınız insanlarla, dediğiniz gibi bir akademisyenseniz size daha çok yakışacağını düşünüyorum.
Hımmm yazdıklarımı anlamadığın ve dşünmediğin belli;

1-Eşim ve bir çok yakın arkadaşım kurum hekimi. (O nedenle bu konuda bu kadar farkındayım. Yoksa senin de yaptığın gibi kendi meslektaşlarından bile destek alamamaktalar) Hepsi sendika üyesi ve hemen hemen tüm sendikal eylemlere fiilen katıldılar.

2-TÜrkiyedeki doktorların en büyük problemini bizzat yüzümüze vurdun;
"Önce XXX hekiminin işini çözsünler, en çok XXX hekimi çalışıyor, XXX gurubu daha çok paraya ihtiyaç duyar, XXX'in TUS puanı daha yüksek o nedenle daha çok para almalı...."

Bu kafadan, bu ayrımcılıktan kutulmazsan ileride senin canın yandığında yanında kimseyi bulamazsın. Ben bu platformda aktif olarak tüm hekim meslektaşlarımın sorunlarına eşit yaklaşmaya çalışıyorum. Ancak inatla ayrıştırmacı sözleri, sanki bir işmiş gibi zorluyorsun.

Problemlerimizden "sen ben diye" ayrışım yaparak değil, "biz olduğumuzda kurtuluruz. Lütfen iyi niyetli düşün artık. Emin olun Eşim, arkadaşlarım sağlık bakanlığındaki meslektaşlarının çoğundan çok daha yoğun çalışyorlar ve bunu 1/3 fiyatına yapmaktalar. Bu insanlar da Uzman Dr., devletin hekimleri.

Sağlık bakanlığının kurum hekimlerini görmezden gelmesini anlarım, gerekçeleri olabilir ancak bir doktor olarak senin gerekçen olmamalı.

**Sen tabirini kullanmak bir tercih idi. Nedenini anladığını düşünüyorum. :wink:
tuskurusu yazdı:
21.09.2022 - 12:43:06
skyret1 yazdı:
21.09.2022 - 12:22:13
tuskurusu yazdı:

Hımmm yazdıklarımı anlamadığın ve dşünmediğin belli;

1-Eşim ve bir çok yakın arkadaşım kurum hekimi. (O nedenle bu konuda bu kadar farkındayım. Yoksa senin de yaptığın gibi kendi meslektaşlarından bile destek alamamaktalar) Hepsi sendika üyesi ve hemen hemen tüm sendikal eylemlere fiilen katıldılar.

2-TÜrkiyedeki doktorların en büyük problemini bizzat yüzümüze vurdun;
"Önce XXX hekiminin işini çözsünler, en çok XXX hekimi çalışıyor, XXX gurubu daha çok paraya ihtiyaç duyar, XXX'in TUS puanı daha yüksek o nedenle daha çok para almalı...."

Bu kafadan, bu ayrımcılıktan kutulmazsan ileride senin canın yandığında yanında kimseyi bulamazsın. Ben bu platformda aktif olarak tüm hekim meslektaşlarımın sorunlarına eşit yaklaşmaya çalışıyorum. Ancak inatla ayrıştırmacı sözleri, sanki bir işmiş gibi zorluyorsun.

Problemlerimizden "sen ben diye" ayrışım yaparak değil, "biz olduğumuzda kurtuluruz. Lütfen iyi niyetli düşün artık. Emin olun Eşim, arkadaşlarım sağlık bakanlığındaki meslektaşlarının çoğundan çok daha yoğun çalışyorlar ve bunu 1/3 fiyatına yapmaktalar. Bu insanlar da Uzman Dr., devletin hekimleri.

Sağlık bakanlığının kurum hekimlerini görmezden gelmesini anlarım, gerekçeleri olabilir ancak bir doktor olarak senin gerekçen olmamalı.

**Sen tabirini kullanmak bir tercih idi. Nedenini anladığını düşünüyorum. :wink:
İnatla ben bir akademisyen olmama rağmen toplumsal adabı muaşeret bilmiyorum diyorsunuz yani. Peki. Bu arada 'çok daha yoğun çalışıp 1/3 fiyatına çalışıyorlar' argümanınıza bayıldım. Nedenini siz de anlamışsınızdır ;)
Kullanıcı avatarı
tuskurusu yazdı:
20.09.2022 - 15:12:01
skyret1 yazdı:
20.09.2022 - 14:59:25
Belediye hastanesi nedir
Eşrefpaşa Hastanesi Belediye Hastanesidir. Sağlık Bakanlığına Bağlı olmayan kamu hastanesi. Pratikte Meslek Hastalıkları Hastanesi gibi çalışmakta, belediye personelleri için ancak Vatandaşlara 2.Basamak Sağlık hizmeti de sunmaktalar.
Belediye hastanesi nedir saçmalık ilk kez duydum cidden varmış böyle bisey
Tahminim yaş ortalaması 60 olan chp li doktor amca ve teyzeler in olduğu bir birim olabilir