Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Zihinsel çalışma bizi niçin yoruyor?

 #4655086  gönderen tuskurusu
 16.09.2022 - 11:43:50
Ağır bedensel işler kadar, zorlu zihinsel çalışmalar da insanı yoruyor. Son bir araştırmaya göre bu durum, uzun ve zihinsel olarak zorlu görevler sırasında beyinde biriken potansiyel olarak zararlı maddelerle alakalı. Zihinsel yorgunluğa sadece ara vermek ve uyku fayda ediyor.

Bilgisayar başında geçen uzun bir çalışmadan sonra bedensel olarak o kadar çok yorulmasak da büro işlerinin zihinsel olarak yorduğu bir gerçek. Daha önceleri bu yorgunluk, bizi monoton ve sıkıcı işlerden daha basit ve daha az karmaşık işlere taşımak için beynin yarattığı bir yanılsama olarak görülüyordu. Sonuçta bir iş ne kadar kısa ve daha kolaysa, ödüllendirme olasılığı daha yakındır.

Zihinsel yorgunluğun gerçekte ne olduğu ve temelinde hangi mekanizmaların yattığını, Fransız araştırmacı Antonius Wiehler ve ekibi araştırdı. Daha önceki araştırmalarda, zihinsel olarak bitkin olan kişilerin daha farklı kararlar verdiklerini bulmuştuk diyor Wiehler.

Bu çalışma için bir grup 6 saat boyu karmaşık görevleri yerine getirirken, diğer grup daha basit işler yaptı. Katılımcılar birkaç kez anında verilen küçük ödüller ve daha sonra alınan büyük ödüller arasında seçim yapmak zorundaydılar. Zihinsel açıdan bitkin olan kişiler daha çok kolay işlerle elde edilen anında ödülleri tercih ettiler. Son araştırmada bu test manyetik rezonans spektroskopisiyle (MRS) kombine edildi. Bu da araştırmacılara, katılımcıların beynindeki kimyasal maddeleri analiz etmelerine izin verdi.

Bilim insanları kararların çoğunun beynin, lateral prefrontal korteksinde verildiğini bildikleri için, bu bölgeyi mercek altına aldılar. Sonuçlara göre daha önce zorlu işler yapan kişilerin bu beyin bölgesinde çok daha fazla glutamat tespit edildi. Araştırmacıların tahminlerine göre, prefrontal korteksteki aşırı glutamat, bu beyin bölgesinin genel olarak çok zor etkinleştirilebilmesine yol açıyor. Bunun sonucu ise zihinsel bitkinlik ki bu da karar vermeyi etkiliyor.

‘Çok fazla glutamat genel olarak bilişsel kontrolü zorlaştırmakta ki bundan da prefrontal korteks sorumlu’ diyor araştırmacılar. Bununla birlikte beyinde glutamat bulunması olağanüstü bir durum değil. Glutamat en önemli tetikleyici nörotransmitter ve çok fazla bilgi alışverişi veya beyinde etkinlik olduğu zaman üretiliyor. Fakat anlaşıldığı üzere çok fazla bulunması bize iyi gelmiyor. Ayrıca beyinde çok fazla glutamat bulunması en kötü durumda beyin hücrelerinin çok fazla tetiklenerek, ölmelerine de yol açabilir. Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar da uyarı maddesindeki yoğunluğun değişmesiyle ilintili. Zihinsel bitkinliğe çare, ara vermek veya uyumak. Araştırmacılar, glutamatın uyku sırasında sinapslardan çıkarak yok olduğunu gösteren kanıtlar olduğunu söylüyorlar.

Nilgün Özbaşaran Dede

Kaynak: https://www.herkesebilimteknoloji.com/?p=27918
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35961314/
Kullanıcı avatarı

Re: Zihinsel çalışma bizi niçin yoruyor?

 #4655090  gönderen The_Lilith
 16.09.2022 - 12:12:01
Bolca meditasyon 🧘‍♀️ 🥰
Böyle deniz sulu yeşillikli mavi huzur verici ritimler 🌊 🍃 💧🪷
İç huzuru yükseltmek 🧚🏻‍♀️
Dinginleşmek🫐
Güzel güzel uyumak 🛌
Saçlarının temizliğini güzel yapmak 💆‍♀️
Kaliteli tartışmasız güzel yaşamak🥰🍓
Kullanıcı avatarı

Re: Zihinsel çalışma bizi niçin yoruyor?

 #4655091  gönderen The_Lilith
 16.09.2022 - 12:15:51
Bilim insanları kararların çoğunun beynin, lateral prefrontal korteksinde verildiğini bildikleri için, bu bölgeyi mercek altına aldılar.
——-
Bu cümle yanlıştır.Ben bilimin içinde bir hatunum böyle bir cümleyi kabul etmiyorum efendim😒Kararların çoğu değil kararların hepsinden prefrontal korteks sorumludur☺️Bir de prefrontal korteks , kendiniz için en mantıklı olan cevabı verir🥰Beyninizin kabuk bölgesi😍 Beynimizin ön bölgesi bizim yaptığımız doğru seçimlerle ilgili .Bir kişi yanlış seçimi kronik tekrar ediyorsa beynin ön bölgesinde sorun vardır. Özellikle Dorsolateral prefrontal korteks ile ilgili bir sorun vardır.😒

Re: Zihinsel çalışma bizi niçin yoruyor?

 #4655644  gönderen skyret1
 19.09.2022 - 09:54:34
The_Lilith yazdı:
16.09.2022 - 15:01:17
skyret1 yazdı:
16.09.2022 - 14:52:28
Niçin uyuruz" isimli kitapta bunlar zaten anlatıldı hocam. Dönüp dolaşıp böyle haberler yazmaya lüzum yok
Biz severek takip ediyoruz
Beğenmiyorsanız okumayın
Nilgün Özbaşaran Dede'yi mi takip ediyon
Kullanıcı avatarı

Re: Zihinsel çalışma bizi niçin yoruyor?

 #4655650  gönderen The_Lilith
 19.09.2022 - 10:43:31
skyret1 yazdı:
19.09.2022 - 09:54:34
The_Lilith yazdı:
16.09.2022 - 15:01:17
skyret1 yazdı:
16.09.2022 - 14:52:28
Niçin uyuruz" isimli kitapta bunlar zaten anlatıldı hocam. Dönüp dolaşıp böyle haberler yazmaya lüzum yok
Biz severek takip ediyoruz
Beğenmiyorsanız okumayın
Nilgün Özbaşaran Dede'yi mi takip ediyon
No