Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Yapay zeka destekli ön tanı robotuyla doktorların iş yükü hafifleyecek

Pamukkale Üniversitesi Teknokent Müdürü İsmail Ovalı, "Doktorlarımız bu robot sayesinde zamanı daha verimli ve kaliteli kullanabilecekler." dedi.

Resim

Pamukkale Üniversitesi Teknokent Müdürü İsmail Ovalı, sağlık sektöründe ciddi bir iş yükü bulunduğunu belirterek, "Yapay zeka destekli ön tanı robotumuz ile ön tanı için, robota tanımladığımız 20 sorunun cevabı sorgulanıyor ve ön tanı doktora iletiliyor. Muayene başlamadan doktor hasta hakkında bilgi sahibi oluyor." dedi.

Ovalı, AA muhabirinin TEKNOFEST KARADENİZ ve yapay zeka destekli ön tanı robotuna ilişkin sorularını yanıtladı.

Elbi ismi verilen robotun makine mühendisliği öğrencileri tarafından tasarlandığını aktaran Ovalı, robotun nihai hedefinin sağlık sektöründe iş yükünün azaltılması olduğunu söyledi.

Resim

Ön tanı için doktorların sorduğu 20 sorunun robot tarafından sorgulandığını ve yapay zeka algoritması ile bir ön tanı geliştirildiğini anlatan Ovalı, "Sağlık Bakanlığı'ndan aldığımız 3 bin veri eşliğinde bir yapay zeka modeli oluşturduk. Yapay zeka destekli ön tanı robotumuz ile ön tanı için, robota tanımladığımız 20 sorunun cevabı sorgulanıyor ve ön tanı doktora iletiliyor. Bu ön tanıyı robot hasta ile paylaşmıyor bilgi direk doktorun ekranına gidiyor. Doktorun ekranında hastada olabilecek hastalıklar yüzdelik olarak belirtiliyor. Böylelikle hem doktor zamandan tasarruf ediyor hem de gözden kaçırabileceği durumlara karşı risk azalıyor." şeklinde konuştu.

Robotun 3D printerda üretildiğini ve maliyetinin oldukça düşük olduğunu ifade eden Ovalı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Robotumuzun endüstriyel üretiminin yapılması için hem teknokent içerisindeki firmalar hem de dışarıda iş yapan firmalarda görüşüyoruz. Sağlık Bakanlığı ile çeşitli istişarelerde bulunduk. Hem sağlık ocaklarında hem hastanelerde polikliniklerin olduğu her yerde rahatlıkla kullanılabilecek bir formatı var. Doktorlarımız bu robot sayesinde zamanı daha verimli ve kaliteli kullanabilecekler. Bu robotun üretim aşamasında çok ciddi bir literatür taraması yaptık. Farklı aparatlar ile bu robot çok kolay bir biçimde mobilize olabiliyor. Hedefimiz önce ülkemizde yaygınlaştırıp daha sonra yurt dışına ihracatını gerçekleştirmek."

Kaynak: AA https://is.gd/zP3gaD
Kullanıcı avatarı
hfv22 yazdı:
01.09.2022 - 14:21:26
-şikayetini nedir?
-kafam fanır fanır ötüyor, böğrüm gicişiyor, bir de 2 dolores, lensör
-!?...
"Sağlık Bakanlığı'ndan aldığımız 3 bin veri eşliğinde bir yapay zeka modeli oluşturduk. "

Şimdi burada yazana göre "sarı seron ve lensör" otomatik yazılıyor olmalı. :roll: :lol:
Bu ve bu tarz robotlara muhtemel dra gelmeden kendileri fönır fönır ötüyor şikayetlerini robotun algılayabileceği şekilde girip, söyleyip(okuma, yazma ve konuşma kabiliyeti isteyebilir) sonrasında dra gelebilecekleri sistem olabilir düşünülen. Güncellenmiş Google plus
nodust yazdı:
01.09.2022 - 16:05:04
Bu ve bu tarz robotlara muhtemel dra gelmeden kendileri fönır fönır ötüyor şikayetlerini robotun algılayabileceği şekilde girip, söyleyip(okuma, yazma ve konuşma kabiliyeti isteyebilir) sonrasında dra gelebilecekleri sistem olabilir düşünülen. Güncellenmiş Google plus
omun icin aile hekimleri var uygulayan kisi sayisini bulunuz
dead911 yazdı:
01.09.2022 - 18:10:10
nodust yazdı:
01.09.2022 - 16:05:04
omun icin aile hekimleri var uygulayan kisi sayisini bulunuz
"Googleda baktım böyle böyle diyor, bende bu var, ilacı da kullandım" a sanırım hiç rastlamamış şanslı bünyeler bulsun😉
Güzel bir çalışma ,dünya genelinde Yapay zekanın önü çok açık, ülkemizde de bu trendi yakalamak gerekiyor .
şuan ABD’de % 80 civarı doğrulukta tanı koyan robotlar var , Çin’deki yapay zeka doktor, elit doktorlarla başabaş oranda doğru tanı koyabiliyor. EKG’yi ortalama hekimi geçtim ortalama bir kardiyolog düzeyinde yorumlayabilen programlar var. Kardeşim medikal alanda da çalışan bir bilgisayar mühendisi, ben de hekimim birlikte bayağı bir örnek uygulama incelemişliğimiz var.
Yapay zekaların eksisi şu an fazla veri girişi gerektiriyor, pratik ve cost efektif değil, bir de genelde bu yapay zeka çalışmaları tanı odaklı , hekimlik de tanıdan ibaret değil.
tabi bu giderek değişecek .İlk aşamada doktorların işini kolaylaştıracak, ileride ise belki doktorların işini tamamen olmasa da en azından kısmen yapabilecek düzeye gelen yapay zeka programları göreceğiz.
Hekimin işini yapma noktasında Radyoloji ve patolojiyi hedef alan çalışmalar var, ama şu an için beklendiği kadar efektif değil. Ben radyoloji ile ilgili çalışmalara baktığımda, mevcut yazılımlar Grafi yorumlayabiliyor ama bt ve mrg de tekliyor, daha yolu çok.
Ha hekimlerin yerini tamamen alır mı yapay zeka , bence biraz uçuk , hekimliğin sosyal yönü de mevcut.
Hele bizim gibi başvuruların yarısı şikayetini anlatamayan , ya da birşeyi olmasa da bir parol yazarsan mutlu olacak tiplerden oluşan bir ülkede işi daha da zor yapay zekanın:)
Ama ben yine de ilgisi olan hekimlerin yazılım öğrenmesi, yapay zeka hakkında en azından bir fikri olması gerektiğini düşünenlerdenim, bu alanda hekim-yazılımcı işbirliği odaklı girişimler giderek artacak , hastaneden sıkılanlar için güzel bir alternatif olur bence :)