Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
İngiltere’de milletvekilleri tarafından hazırlanan bir rapora göre Ulusal Sağlık Sistemi’ndeki çalışan açığı, hastaların sağlığını tehdit edecek seviyeye ulaştı.

Jim Reed, BBC Sağlık Muhabiri

İngiltere’de milletvekilleri tarafından hazırlanan bir rapora göre Ulusal Sağlık Sistemi’ndeki (NHS) çalışan açığı, hastaların sağlığını tehdit edecek seviyeye ulaştı.

NHS’in tarihinde görülmemiş bir şekilde doktor açığı 12 bini, hemşire ve ebe açığı ise 50 bini aştı.

Rapora göre sağlık çalışanı açığını kapamak için etkili adımlar atılmaması, pandemi nedeniyle uzamış bekleme sürelerini daha da uzatma riski taşıyor.

Hükümet ise daha fazla çalışan bulabilmek için uzun vadeli planlar hazırlamakta olduklarını belirtiyor.

Raporu hazırlayan Avam Kamarası’ndaki Sağlık ve Sosyal Bakım Komitesi’ne başkanlık eden Eski Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, Eylül’de göreve başlaması gereken yeni başbakan için en öncelikli konulardan birinin bu olması gerektiğini söylüyor:

“NHS’te istikrarlı bir şekilde çalışan açığı olması hem sağlık çalışanlarına hem de hastalara büyük bir risk oluşturuyor.

“Hükümetin bu sorunu aşmak için uzun vadeli bir planı olmaması da bu sorunun çözümünü zorlaştırıyor.”

Komiteye göre bu gidişle 2030’ların sonunda sağlık ve sosyal bakım alanındaki 1 milyon yeni istihdam gerekecek.

İngiltere’nin yaşlanan nüfusuna ek olarak sağlık sektörünün gelişmesi ve bu alandaki teknolojik ilerlemeler nedeniyle daha fazla çalışana ihtiyaç duyulacak.

Komite bu ay görevden ayrılan Eski Sağlık Bakanı Sajid Javid’i de dinledi.

Javid hükümetin manifestosunda yer alan 6 bin yen aile hekimi sözünü tutma yolunda ilerlemediğini söyledi.

Özellikle Mart 2021 ile Mart 2022 arasında 500’den fazla ebenin işi bırakması, doğum hizmetlerinde aksama riski oluşturuyor.
Bakım hizmetlerinde durum daha kötü

Rapora göre hasta ve yaşlı bakım merkezlerinin yüzde 95’i işçi bulmakta, yüzde 75’i ise mevcut işçilerini korumakta zorlanıyor.

Rapora göre maaşlar iyileşmeden bu durumu düzeltmek mümkün olmayacak.

Ülkede 17 bin bakım çalışanının saatlik 9,5 sterlin olan yasal sınırın altında maaş aldığından endişe ediliyor.

Kraliyet Hemşirelik Koleji’nin yönetici Patricia Marquis, sağlık sisteminde çalışan bazı hemşirelerin ailelerini geçindirmekte, kira ödemekte, işe gelmek için ulaşım parası bulmakta zorlanmasının kabul edilemez olduğunu söylüyor.

Kaynak: BBC - Sağlık https://is.gd/lndVp5
33445566 yazdı:
25.07.2022 - 13:17:40
TribalEnfeksiyon21 yazdı:
25.07.2022 - 11:51:40
Kafaları hiç çalışmıyor. Halbuki şaakkk diye bi 20 bin tıp kontenjani açsalar sorunları biter.

"Şaakkk" diye değil hocam "şakkadanak" diye :lol:
İzlemeyeli çok oldu hocam unutmuşum:) tekrar izleyim bi
Kullanıcı avatarı
İngilterenin kafası bizimkiler gibi çalışmıyor sanırım. NHS üzerinden açarsın Londra, Birmingham, Manchester, Liverpool, Newcastle vb şehirlerde tıp fakülteleri, hemen tıp fakültelerini NHS hastaneleri ile de afiliye edersin gelsin genç hekimler. :mrgreen:
Doktor sıkıntısı çekiyorlar ama kaliteden de ödün vermiyorlar. Hatta halihazırda olan plab denklik sınavlarını da kaldırılıp yeni bir sisteme geçileceği konuşuluyor. İngiltere’ye popülist bir iktidar gelse de dil bileni direk alsalar tüm Türkiye’deki doktorlar kapılarında sıra olur.
quaker yazdı:
25.07.2022 - 13:52:08
İngilterenin kafası bizimkiler gibi çalışmıyor sanırım. NHS üzerinden açarsın Londra, Birmingham, Manchester, Liverpool, Newcastle vb şehirlerde tıp fakülteleri, hemen tıp fakültelerini NHS hastaneleri ile de afiliye edersin gelsin genç hekimler. :mrgreen:
Hocam İngiltere bizim gelecekteki halimizi yaşıyor genel olarak. Mesela orada pizza dağıtan biri bile devletteki doktordan daha çok kazanabilir. İşsizlik maaşları ve alım güçlerinin de çok iyi olmasından dolayı kimse doktorluk gibi hayatını işine feda edeceği meslekleri yapmak istemiyor. Yani tıp fakültesi açmak da çözüm değil. NHS sisteminin yüzde 80 i Hintlilerin elinde. Yabancı doktor sayısı çok fazla. Aşırı sosyalizmin ülkeleri getirdiği nokta bu.
Sosyalist kafalar sonucu, sağlık çalışanlarından ziyade doktorlar çok acı çekmeye başladı NHS’de. Tabi genel olarak bir burnout var NHS çalışanlarında ancak doktorluk dışında başka alanlara yönelmeler, avustralya ve yeni zelanda göçlerinin inanılmaz artması, halk sağlığı gibi branşların rekabetinin artması, uzun süre bekleyip de consultant olamama, daha doğrusu alım olmaması o kıdemde, milletin registrar olarak kalması, eğitimde artan olağanüstü masraflar, 2008e nazaran alım güçlerinin çok düşmesi…
NHS de maalesef doktor sömürü düzeni.
Tabi TR ile karşılaştırılamaz, burdan gene 10 kat iyi ama genel olarak gelişmiş ülkeler de dahil olmaz üzere sağlık sistemlerinde sosyalist politikalara, popülist politikalara gidilmeye başlandı.
ABD’de dahi psikiyatrisin yaptığı her işi yapabilme yetkisi bulunan hemşireler çoğaldı.
NHS’de keza acil uzmanı olabilme yolu açıldı belirli ysplere, kısa yoldan, bu da büyük skandallardan bir tanesi. Baya tepki aldı ancak geri adım atmadılar diye hatırlıyorum.

NHS’deki son maaş olaylarına gelirsek, bir arkadaş çok güzel analizini yapmış
“ Following the announcement that doctors will maintain their 2% salary increase and a minimum £1400 pay rise for all other AFC staff.
A newly qualified nurse (or any other band 5, e.g. physiotherapist, radiographer) in London will now earn £32,186 compared to an FY1 who will earn £31,546 (£640 less).
Due to the nurse's head start from the shorter university course (nurses will have earnt at least 2 years salary before a junior doctor qualifies), a junior doctor's annual salary won't comfortably rise above that of a nurse in London until their ST3 year. Because of this a London based nurse will have a greater career earning than a junior doctor until they hit consultancy, i.e. a London based junior doctor upon completing ST8 will have career earnings of £493,775 whereas a nurse will have earnt £509,545 (£15,770 more).
Outside of London a junior doctors lifetime earning would overtake that of a nurse's by the end of ST6.”
https://imgur.com/a/KYPuZmW
Kullanıcı avatarı
Ağa şu herkese eşit maaş mevzusunu ilk çıkarana kafam girsin. Butun Avrupa bu zirvalikla yönetiliyor. Gidecek yer de yok bize anasını satayım.

İktidar değişince hızlıca bu konuma geleceğiz. Herkes eşit maaş alacak. Biz *** konumuna düşeceğiz. Bunu buraya yazıyorum. Sosyal demokratlardan daha çok çekeceğiz.