Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Konya Şehir Hastanesi'nde görev başındayken bir hasta yakınının düzenlediği silahlı saldırıda katledilen Doktor Ekrem Karakaya için düzenlenen törende konuşan İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, Dr. Ekrem Karakaya'ya şehit unvanının verildiğini ifade etti

Resim

Konya Şehir Hastanesinde, görevi başındayken silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Uzman Dr. Ekrem Karakaya için anma töreni düzenlendi.

Hastanedeki konferans salonunda düzenlenen tören, Karakaya'nın hayatını konu alan kısa film gösterimiyle başladı.

Resim

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, hain kurşunların çok değerli bir hekimi kendilerinden ayırdığını söyledi.

Üzücü olayın ardından acılarını paylaşanlara teşekkür eden Koç, "Ne yaparsak yapalım, bu acının söndürülemeyeceğini biliyorum. Değerli kardeşimizin yerini doldurmamız mümkün değil. Rabbim özellikle evlatlarına, eşine, ailesine sabırlar versin. Duamız bu acı olayın son olması yönündedir." diye konuştu.

Koç, olayın ilk dakikalarından itibaren tüm yetkililerin hastanede olduğunu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da süreci yakından takip ettiğini belirtti.

"EKREM KARDEŞİMİZE DEVLETİMİZ 'ŞEHİT' UNVANI VERDİ"

Olayın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın acılı aile ile görüştüğünü aktaran Koç, şöyle devam etti:

"Şehidimizin ailesi artık yüce devletimize emanet. Ekrem kardeşimize devletimiz 'şehit' unvanı verdi. Bundan sonra eşi ve kıymetli evlatları şehit yakını olarak devletimizin ve milletimizin şemsiyesi altında ömür boyu korunacak. Şehit Karakaya'nın adı, Konya'da bazı sağlık tesislerine ve caddelere verilerek, yaşatılacak."

Resim

"HATIRASINI YAŞATMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ"

Karakaya'nın yaklaşık bir yıl önce Şehir Hastanesi'nde göreve başladığını anımsatan Konya Şehir Hastanesi Başhekimi Oğuzhan Günenc de "Rahmetli doktorumuza memleketi Kayseri'de göreve başlama seçeneği sunulmuş olmasına rağmen, mesleğini daha iyi icra edebileceğini, hastalarına daha faydalı olabileceğini düşündüğü için hastanemizi tercih etmiştir." ifadelerini kullandı.

Karakaya'nın mesai arkadaşlarından Kardiyoloji Uzmanı Dr. Selçuk Öztürk ise birlikte bir yıldır nöbet tuttukları Karakaya'yı tüm hastane personelinin sevdiğini ve saygı duyduğunu dile getirdi.

Karakaya'nın 7 ve 9 yaşındaki kızlarına da seslenen Öztürk, şöyle konuştu:

"Babanız çok mükemmel bir doktordu. Beraber bulunduğumuz dönemde tüm hastaları ile ilgilendi ve sorunlarını çözdü. Hatta en son Ramazan Bayramı'nda nöbetçi olmamasına rağmen bayram öncesi kalan hastalara ve izne ayrılan hekim arkadaşların hastalarını devralarak her gün vizit yaptı. Ben buna şahidim. Sürekli olarak hastalarından olumlu geri dönüşler alan bir kardeşimizdir. Hatta daha önce çalışmış olduğu Karabük'ten Konya'ya gelen hastalarını biliyoruz. Babanız görevini tam ve eksiksiz bir şekilde yaparken şehit düşmüştür. Allah'ın sevdiği kulu ki tüm Türkiye ve şu an burada bulunan herkes onu dualarla ve güzelliklerle uğurlamıştır."

Konuşmaların ardından programa katılan hastane personeli ve sağlık çalışanlarına helva ikram edildi.​​​​​​​

Kaynak: HaberTürk https://is.gd/Nm5lQ1
Kullanıcı avatarı
auygurbalik yazdı:
22.07.2022 - 09:30:35
Her aklı başında insan biliyor ki meslektaşımız şehit değil. En azından klasik anlamda. Şehitlik yasa tasarısıyla, ya da birinin "okey tamam şehit sayalım" demesiyle veya 3 5 kişini oyuyla olunan birşey değil, dini bir seviye/özellik/mertebe. Olay ne kadar acı ve son derece haksızlık içerse de bu dini mertebenin özelliklerini taşımıyor ne yazık ki. Allah gani gani rahmet eylesin.

Amaç çok belli, bu "mertebe" devletimiz tarafından meslektaşımız için değil, geride kalanlar için verildi. Geride kalanların öfkesini, sinirini ve üzüntüsünü dini duygularını sömürerek azaltmak, "bakın cennete gitti, şehit oldu, ne mertebeler kazandı" demek burdaki amaç.
Dindar biri sayılmam ancak, görev sırasında "öldürülmek" Diyanet'e göre şehit kavramı içerisinde görüldüğünü biliyorum.

Tabi bunu tartışmamızın da çok fazla bir anlamı yok. Sonuçta meslektaşımız vahşice, görev yaparken öldürüldü. Bundan sonra olmamasını diliyorum. Böyle, başka haber paylaşmak istemiyorum doğrusu. :roll:
Drred456 yazdı:
22.07.2022 - 09:58:33
auygurbalik yazdı:
.
Abicim uzman olmadığın konularda konuşma,Dini kaynaklara göre şehit sayılıyor.
hadi ikile
Haklısınız uzman değilim, fikir beyan etmemem gerekirdi. Belki de siz haklısınız. Bu dini kaynaklara güvenmek lazım. Tek diyeceğim, görevi başında katledilen devlet memurlarının şehit sayılması hakkındaki kanun çıkmadan önce ölenlere yazık olmuş. Cennette ne mertebeler elde edebilecekken sırf öldürülme tarihleri yüzünden engele takılmışlar.
deoksiriboz yazdı:
22.07.2022 - 10:22:12
Şehitlik ünvanı ile şehidin yakınları birçok haktan yararlanmaya başlar. Maaş ve çocuklarına memurluk hakkı gibi. Dini anlamda bir ünvan değildir. Bu hakkın verilmiş olması sevindirici.
Kesinlikle demek istediğim bu. Aslında iki farklı kavram için tek bir kelime kullanılıyor bu yüzden karışıyor. Peki kaç kişi bu şehitliğin diğer şehitlikten farklı olduğunu biliyor?

Yoksa bu hak neden verildi, hakketmiyor demek istemedim. Tam tersi maaş ve diğer ne hak varsa eminim ki hakkettiklerinin yüzde biri bile değildir. Devletin böylesine bir inciyi koruyamayıp kurda kuşa yem etmesinin hakkını o çocuklara hayatlarının sonuna kadar maaş bağlamakla felan ödeyemezsiniz ama tabiki sıfırdan iyidir.
En son auygurbalik tarafından 22.07.2022 - 10:47:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
auygurbalik yazdı:
22.07.2022 - 10:18:19
Drred456 yazdı:
auygurbalik yazdı:
.
hadi ikile
Haklısınız uzman değilim, fikir beyan etmemem gerekirdi. Belki de siz haklısınız. Bu dini kaynaklara güvenmek lazım. Tek diyeceğim, görevi başında katledilen devlet memurlarının şehit sayılması hakkındaki kanun çıkmadan önce ölenlere yazık olmuş. Cennette ne mertebeler elde edebilecekken sırf öldürülme tarihleri yüzünden engele takılmışlar.
Hangi ayette kriterler yazıyor? Hangi ayete dayandırıyorsunuz bu dediklerinizi?
helloturkey yazdı:
22.07.2022 - 10:30:43
auygurbalik yazdı:
22.07.2022 - 10:18:19
Drred456 yazdı:

hadi ikile
Hangi ayette kriterler yazıyor? Hangi ayete dayandırıyorsunuz bu dediklerinizi?
Ben uzmanı değilim dediğim gibi. Tek bildiğim birşey var o da "eskiden sayılmıyordu" belli bir tarihten sonra sayılmaya başlandı. Sizce de burada bir sorun göze batmıyor mu?

Yukarıda dediğimiz gibi sorun tanımdan çıkıyor, iki farklı tanım için tek bir kelime kullanılıyor.

Mesela bir polis arkadaş iş sırasında kalp krizi geçirip vefat ettikten 9yıl sonra mahkemelere başvurularak şehit kabul edildi. Bu cümleyi okuyup 5 hatayı bulun derim. Klasik anlamda şehitlik mahkeme kararıyla elde edilmiyor diye biliyorum mesela. Bu elde edilmiş olunan "şehitlik" statüsünün getirdiği haklar ile klasik şehitlik farklı şeyler tek demek istediğim bu. Ama sanırım meslektaşımıza saygısızlık yapıyormuş gibi algılanıyorum. Biz burada ne dersek diyelim, ister ünvan verelim ister vermeyelim ister ismine hastane yapalım ister yapmayalım meslektaşımızın öbür dünyadaki mertebesi değişmez. Ben meslektaşımıza "şehit kadar iyi değildi" demiyorum, belki de Allah ona kurtardığı canlardan ötürü şehitlikten daha üst bir mertebe verecek bilemiyoruz.
Kullanıcı avatarı
Bu adam ülkesi için savaşırken ölmedi, birilerine şifa olmaya çalışırken görevi başında devletin ihmalleri sonucu katledildi.böyle bir olaya şehitlik filan denilip kutsanmasını öncelikle can güvenliğimiz açısından sıkıntılı buluyorum.ben niye hasta tedavi ediyorum diye katledileyim kardeşim, bunun neresi kutsal.hee dinen zaten bir kişinin mertebesini ancak Allah bilir, rabbim merhametiyle muamele etsin inşallah.onun haricinde ailesine maddi manevi destek olmak tabi ki olaydaki büyük ihmaller zincirini düşününce devletin görevi.
tintin yazdı:
22.07.2022 - 11:29:44
Bu adam ülkesi için savaşırken ölmedi, birilerine şifa olmaya çalışırken görevi başında devletin ihmalleri sonucu katledildi.böyle bir olaya şehitlik filan denilip kutsanmasını öncelikle can güvenliğimiz açısından sıkıntılı buluyorum.ben niye hasta tedavi ediyorum diye katledileyim kardeşim, bunun neresi kutsal.hee dinen zaten bir kişinin mertebesini ancak Allah bilir, rabbim merhametiyle muamele etsin inşallah.onun haricinde ailesine maddi manevi destek olmak tabi ki olaydaki büyük ihmaller zincirini düşününce devletin görevi.
Aynen öyle, ben öldükten sonra bana verilen ünvanın içine edeyim ben. Ne olacak eşim, annem, babam rahatlayacak mı? Oğlumu şehit verdim diye gururlanacak mı? Böyle memleketin taa .... Allah bilmiyor benim ne olduğumu, 3-5 siyasetçi bana şehit deyince mi hakediyorum bu mertebeyi. Ya bırak hocam, cahillikten gebericez artık ya. Memleketin yüzde 80ini orta çağa gönder, yabancılık çekmez
Kullanıcı avatarı
deoksiriboz yazdı:
22.07.2022 - 10:22:12
Şehitlik ünvanı ile şehidin yakınları birçok haktan yararlanmaya başlar. Maaş ve çocuklarına memurluk hakkı gibi. Dini anlamda bir ünvan değildir. Bu hakkın verilmiş olması sevindirici.
Öyle bir tazminat almaları gerekirdi ki ömür boyu istemiyorlarsa çalışmadan yaşayabilecek kadar
Kullanıcı avatarı
"Şehidimizin ailesi artık yüce devletimize emanet. Ekrem kardeşimize devletimiz 'şehit' unvanı verdi. Bundan sonra eşi ve kıymetli evlatları şehit yakını olarak devletimizin ve milletimizin şemsiyesi altında ömür boyu korunacak. Şehit Karakaya'nın adı, Konya'da bazı sağlık tesislerine ve caddelere verilerek, yaşatılacak."

Doktor bey de o hastanede yüce devletimizin koruması altındaydı güya.Keşke isminin değil gerekli önlemleri alarak kendisinin yaşamasını sağlasalardı.