Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...

Cezaevi acilinde çalışmak?

#4639074  gönderen pitpitlepesi
 18.06.2022 - 02:43:45
Değerli meslektaşlarım dhy de atanmayi dusundugum illerden birinde 3000 kontenjanlı cezaevi açılacak. Kampüsün içinde hastane yapılacağı da kesin ve acili de olacak. Cezaevi acili ile entegre başka aciller arasında kararsız kaldım fikirlerinizi alabilir miyim? Özellikle cezaevi acillerinde calışmış doktor arkadaşlar görüp fikir beyan ederlerse cok sevinirim

Re: Cezaevi acilinde çalışmak?

#4639075  gönderen Deksmedetomidin
 18.06.2022 - 06:58:57
1 aylık cezaevi hekimliği tecrübem var. Sadece poliklinik hizmeti verdim.Güzel bir tecrübe değildi. Acili daha sıkıntılı olacaktır. Verdiğin kararların adli sonuçları da olacaktır diye tahmin ediyorum. İlçe entegre hastanesinde bir dönem çalıştım , genel olarak memnundum.
Kullanıcı avatarı

#4639092  gönderen tuskurusu
 18.06.2022 - 11:00:36
pitpitlepesi yazdı:
18.06.2022 - 02:43:45
Değerli meslektaşlarım dhy de atanmayi dusundugum illerden birinde 3000 kontenjanlı cezaevi açılacak. Kampüsün içinde hastane yapılacağı da kesin ve acili de olacak. Cezaevi acili ile entegre başka aciller arasında kararsız kaldım fikirlerinizi alabilir miyim? Özellikle cezaevi acillerinde calışmış doktor arkadaşlar görüp fikir beyan ederlerse cok sevinirim
Benim de tecrübem yok ancak çalışmış arkadaşlarım var;

Pratikte yaptığın iş açısından diğer acillerden farkı yok. Hastanın yanında devamlı bir gardiyan ya da asker oluyor. Girişimsel müdahale yaparken alet edatına sahip çıkmanda yarar var. Her defasında ilaçlar dahil sayım yapman gerek. Yoksunluk sendromu sık gelebilir. Senden lyrica tarzı ilaçları yazmanı isteyebilirler vs.
Kullanıcı avatarı

#4639118  gönderen tedi
 18.06.2022 - 13:24:58
Lyrica, seroquel, akineton
Arada bir rehin alınma ve yaralanma riski
Türk güvenlik güçlerinin dosta güven veren tavirları ile muayene yapma avantajı

#4639126  gönderen yesiltepe
 18.06.2022 - 14:02:50
Güvenlik konusunda cezaevi hekimliği dışarda çalışmaktan daha güvenli bu konuda endişeniz olmasin.Hasta size şiddet uygulamayı bırakın herhangi bir konuda ısrarcı dahi olamaz.1,5 yıl cezaevi hekimliği yaptım tek bir hakaret olayı oldu onu da cezaevi savcısı anında soruşturma başlattı 4 ay sonra da mahkeme sonuçlandı mahkum ceza aldı.Aldiginiz kararların kayıtlari sağlam oldukça adli,idari bir problem de yasamazsiniz.Onun dışında muhattap olacağınız kitle belli tarafsız davranamam diyorsanız seçmeyin derim.

#4639221  gönderen pitpitlepesi
 19.06.2022 - 05:12:26
Benim için öncelik ücretten ziyade çalışma şartları olacak. Forumda cezaevlerinde aile hekimliği yapmış çok fazla dr mevcut fakat ben aciline atanmiş olacam. Jandarmadan yana herhangi bir çekincem yok önceki calistigim yerde de adli muayeneleri raporları çokça duzenledim hakimiyetim var( e sinif ilce acilindeydim)
En buyuk cekincelerim
1) Cep telefonu mevzusu. Aile hekimliginde calisan arkadaslar cep telefonu ile tesise girilmiyor diyorlar. Bu cok sıkıntı durum sevkler hasta danisma sagi solu arama vs icin cep telefonu çok elzem
2) Hasta yükü: Gidecegim kampusun kapasitesi 3000 mahkum fakat muhtemelen 4500 kisi olacak ve agir ceza yani hep muebbetlikler teror suclulari vs olacak. Eger bas memurlar isini dogru yapmazlarsa normal acillerdeki gibi her mahkum elini kolunu sallaya sallaya acile gelip beni mesgul edecek mi? Eger her acile cikmak isteyeni cikarmazlarsa yaklasik kac hasta bakmak gerekecek 112 komuta sevkler vs nasil olacak? Bahsedilen ilde 112 komutanin surekli defans koydugundan bahsediyorlar
4) Kanunlarin benim aleyhime olması. Hastanin keyfi isteklerine cevap vermedim diye (sevkler ilaç yazma vs) cezaevi savcisi yonetimi ve bashekimi tarafindan "ya yaz hocam nolcak" diye baskı yapılması. Benim hatamın olmadigi bir durumda bile sırf cezaevinin acil doktoru diye tepeme binilmesi

#4639222  gönderen pitpitlepesi
 19.06.2022 - 05:14:31
Deksmedetomidin yazdı:
1 aylık cezaevi hekimliği tecrübem var. Sadece poliklinik hizmeti verdim.Güzel bir tecrübe değildi. Acili daha sıkıntılı olacaktır. Verdiğin kararların adli sonuçları da olacaktır diye tahmin ediyorum. İlçe entegre hastanesinde bir dönem çalıştım , genel olarak memnundum.
Hocam hangi konularda olumsus yaşadiniz biraz acar misiniz?

#4639620  gönderen Deksmedetomidin
 21.06.2022 - 17:47:04
pitpitlepesi yazdı:
Deksmedetomidin yazdı:
başvuran hastaların bir kısmı , bir şekilde kırmızı veya yeşil reçeteli ilaçlara ulaşmak için muayene oluyorlardı.Bazen ortam fazlasıyla gerilebiliyordu.
Bir günde ası vakasıyla karşılaşmıştım güzel deneyimler değildi.

#4639829  gönderen pitpitlepesi
 22.06.2022 - 17:47:02
Deksmedetomidin yazdı:
21.06.2022 - 17:47:04
pitpitlepesi yazdı:
Deksmedetomidin yazdı:
başvuran hastaların bir kısmı , bir şekilde kırmızı veya yeşil reçeteli ilaçlara ulaşmak için muayene oluyorlardı.Bazen ortam fazlasıyla gerilebiliyordu.
Bir günde ası vakasıyla karşılaşmıştım güzel deneyimler değildi.
Hocam size ve diger meslektaşlarıma teşekkür ederim. Cezavinde vazgeçtim ilk 2 ye ism sonrasına entegre acil yazıcam