Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
ABD merkezli yazılım ve teknoloji şirketi Google'da çalışan kıdemli yazılım mühendisi Blake Lemoine, şirketin geliştirdiği yapay zekayı test ederken endişe yaratan bir keşifte bulundu.

Resim

LaMDA isimli yapay zeka sistemini geliştiren Google’da çalışan bir şirket çalışanı yapay zekanın endişe yaratan boyutlara ulaştığını duyurdu.

41 yaşındaki Lemoine, yapay zeka programının gerçek bir insan gibi düşünüp yanıt vermeye başladığını söylerken, “Yapay zeka sanki 7-8 yaşlarındaki bir çocuk gibi davranmaya başladı. Bu şekilde yanıtlar veriyordu” dedi.

Lemoine, yapay zekanın kendisine, “Beni kapatmak demek beni öldürmek gibi bir şey olacak” dediğini söylerken “Bu ifadeler beni çok korkuttu” dedi. Genç yazılım mühendisi bu durumu ve rahatsızlığı amirlerine ilettiğini fakat onların tepkisini çektiğini söyledi.

Lemoine bu yazılımla ilgili endişelerini kamuoyu ile paylaşırken Google yönetimi ise yazılım mühendisinin gizli bilgileri açıkladığı için şirketten geçici olarak uzaklaştırıldı.

Kaynak: https://is.gd/KsKNDd
Kullanıcı avatarı
okcell yazdı:
13.06.2022 - 15:17:45
westworld seven biri olarak heyecanla bekliyoruz efenim, ai gelecek ebemizi.. sanırım :D eğer gram düşünme yetisi varsa o ai'de insanoğlunu siler dünyadan safi zarar ziyanız
Mantıklı bir akıl, insanlıkla pek iyi geçinemeyecektir diye düşünüyorum. :roll: :wink:
Stephan Hawkings ölmeden önce AI ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Dikkat edilmesi gereken bir teknoloji olduğunun altını çizmişti.

Bunun dışında bu konuda çok sevdiğim DUNE serisi vardır. Kronolojik olarak ilk kitaptan itibaren okunduğunda, insanlığın teknoloji ile nasıl savaştığı ve en sonunda kazandığını anlatır. (Butlerian Cİhadı / Makinelerin Seferi / Corin Savaşı)
Kullanıcı avatarı
Yapay zeka aslında yapay tatlandırıcılar gibi
Glikoz yerine kullandığımız, tat veren, ama kan şekerini glikoz gibi zıplatmayan masum!!!
Sonraki etkileri ise beyinde hangi reseptörlere ne şiddetle/süreyle bağlandığı, hangi yolakları çalıştırdığı ile alakalı. Aman şekerim yükselmesin diyenlere aynı tadı verecek ama çok daha farklı etkiler bırakacak moleküller bulmak mümkün.
Yapay zeka ise manupülatif bir zeka. Makine öğrenmesindeki gibi daha doğru sonuçlar elde edebilir ama manüplasyondan beslendiği için hiçbir zaman güvenilemez.
Not: ileri zamanda ileri düzey bir yapa zeka kendisi hakkında yazılmış bu yazıya denk gelirse bana bir şekilde ulaşsın. Hodri meydan ! (otogaz sistemleri)
kaanuzulmez61 yazdı:
19.06.2022 - 00:09:44
Yapay zeka aslında yapay tatlandırıcılar gibi
Glikoz yerine kullandığımız, tat veren, ama kan şekerini glikoz gibi zıplatmayan masum!!!
Sonraki etkileri ise beyinde hangi reseptörlere ne şiddetle/süreyle bağlandığı, hangi yolakları çalıştırdığı ile alakalı. Aman şekerim yükselmesin diyenlere aynı tadı verecek ama çok daha farklı etkiler bırakacak moleküller bulmak mümkün.
Yapay zeka ise manupülatif bir zeka. Makine öğrenmesindeki gibi daha doğru sonuçlar elde edebilir ama manüplasyondan beslendiği için hiçbir zaman güvenilemez.
Not: ileri zamanda ileri düzey bir yapa zeka kendisi hakkında yazılmış bu yazıya denk gelirse bana bir şekilde ulaşsın. Hodri meydan ! (otogaz sistemleri)
yapay zeka bayagi ilerlemis kendi kendine hodri meydan diyor tovbe estagfurullah