Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilen "Uzaktan Sağlık Hizmeti" projesi kapsamında Ankara ve Konya ile pilot il seçilen Samsun'da kronik rahatsızlığı bulunan hastalar ve hamilelere, aile hekimlerince uzaktan görüntülü hizmet veriliyor.

Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilen "Uzaktan Sağlık Hizmeti" projesi kapsamında Ankara ve Konya ile pilot il seçilen Samsun'da kronik rahatsızlığı bulunan hastalar ve hamilelere, aile hekimlerince uzaktan görüntülü hizmet veriliyor.

Sağlık Bakanlığının Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Yönetmeliği kapsamında Samsun, Ankara ve Konya, pilot çalışma kapsamına alındı. Uygulama kapsamında mart ayından itibaren Samsun'un Atakum ve Canik ilçelerinde aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarına uzaktan sağlık hizmeti eğitimi verildi.

Eğitimin ardından Canik ve Atakum ilçelerindeki 2 aile hekimliği biriminde uzaktan sağlık hizmeti verilmeye başlandı. Samsun'da kronik rahatsızlığı bulunan hastalar ve hamile kadınlar, 182'yi arayıp görüntülü muayene randevusu alarak MHRS üzerinden aile hekimiyle görüntülü görüşüyor.

İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, AA muhabirine, uzaktan sağlık hizmetinin Kovid-19 döneminde başlatıldığını söyledi.

Samsun'da uygulamayı aile hekimlerinde hizmete aldıklarını belirten Oruç, "Kovid-19'un etkisini yitirmesinden sonra rutin hastalarımızda da bu hizmetin devamlılığını sağlamak için Bakanlığımız 3 ilde pilot çalışma yaptı. Samsun'da Atakum ve Canik ilçesinde aile hekimlerimizle çalışmanın altyapısını oluşturduk." dedi.

Bu hizmetin daha çok kronik hastalıkların takibinde, mesela hipertansiyonu bulunan bir hastanın ilaçlarının devamı ya da ilacı yazdıktan sonra yaşadığı sıkıntıların hekimle paylaşılmasında kullanıldığını anlatan Oruç, aile hekiminin de hastaya önerilerde bulunduğunu dile getirdi.

Hamilelerin takibi için de uygulamayı kullandıklarına dikkati çeken Oruç, şöyle devam etti:

"Gebemizin bilgilendirilmesi ve günlük aktivitelerinin sağlanması noktasında bilgileri aile hekimimiz, görüntülü olarak hastamıza bildirmiş oluyor. Dolayısıyla burada yapacağımız uzaktan sağlık hizmetinde, örnek olarak bir öğretmenin kronik hastalığı olur, ilacının yazılması gerekir, görüntülü olarak aile hekimiyle görüşerek aile sağlığı merkezine gelmeden ilacının yazılmasını sağlayabilir. Burada hem iş kaybı olmayacak hem de aile sağlığı merkezinde yoğunluk oluşmayacak. Rahat, konforlu ve hızlı şekilde hastalarımızla iletişim sağlanmış olacak."

Oruç, 2 ilçedeki pilot çalışmanın ardından uygulamanın kent geneline yaygınlaştırılacağını vurgulayarak, özellikle kronik hastaların takibini uzaktan görüntülü sağlayacaklarını kaydetti.

Resim

Kaynak: https://is.gd/1aLBPx SONDAKİKA.com
Kullanıcı avatarı
uzaktan ameliyat yapılabilse keşke, o da hastaların hizmetine sunulsun. Türkiye sağlıkta kaynak israfının kitabını yazıyor. Önce yeterli aile hekimliği uzmanı yetiştirmeden aile hekimliği sistemi başlatıldı, sonra sahu denen saçmalık geldi üstüne de teletıp. :twisted:
Kullanıcı avatarı
Saatleri düzgün ayarlanırsa bence güzel bir uygulama. "Hasta olmadan ilaç yazamıyoruz" tartışması yerine, "şu gün öğleden sonra görüntülü görüşme saati, o zaman randevu alın görüntülü görüşüp ilacı yazalım" demek daha mantıklı. Görüntüler de kayıt altına alınırsa yasal zemine oturtulmuş olur.
Kullanıcı avatarı
iyi şekilde uygulanabilirse yaşlı ve asm ye gidemeyecek hastaların doğru bilgilendirilmesi ilaçların düzenlenmesi açısından faydalı olabilir. bazen öyle hastalar var ki yıllarca yanlış bir ilacı kullanıyor ve kimse de sen niye kullanıyorsun dememiş oluyor
Yurt dışındaki örneklerinde olduğu gibi hekime de yansıtılacak şekilde ekstra muayene ücretine tabi olması gereken bir hizmet. Diğer branşlar için de uygulanabilir. Ancak tatilde havuz başında kokteylini yudumlarken ilacını yazdırıp muayenesini yaptıran hastaya bu hizmeti ücretsiz vermeye kalkarsanız bir çoğu gibi ölü doğmuş bir proje olrarak kalır.
Hastalar için mantıklı,kronik rahatsızlığı olan hastalar gelmeden önce teletıp ile görüşülür gerekirse kan tahlili vs planlanır gerekmiyorsa raporlu ilaçları reçete edilir.Burda gerektiği zaman hastanın asmye gelebilmesi şart ancak büyük ihtimalle 3 yıldır kontrole gelmemiş, hastalıkları regüle olmayan hastalar büyük ihtimalle gerekli tahliller için yine başvurmayacak,genç üsye hastaları neden teletıpla ilaç yazmıyorsun diye doktora carlayacak.Halk eğitilmeden getirilen yeniliklerin sonucu maalesef güzel olmuyor.
Kullanıcı avatarı
le_sultan_rouge yazdı:
13.06.2022 - 15:38:26
Aşı, izlem nasıl olacak? Aile hekiminin öncelikli görevi polk yapmak değil izlem yapmak.
bi şey değişmeyecek izlemle bir alakası yok ki bunun.

ayrıca son 1.5 ayda 3 kez randevusuz ehliyet raporu almaya geleni geri yolladığım randevu alın dediğim için savunma verdim, neden bakmadın hastaya diye. not düşeyim.