Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Gitsinler mi, kalsınlar mı, dönsünler mi!

#4636822  gönderen tuskurusu
 06.06.2022 - 11:50:15
Resim

Bu sağlık sisteminin, bir yere gelip çökeceğini baştan söylemişti işi bilenler.

Ne yazık ki, koşar adım oraya gidiyoruz.

Ne yazık ki!

Tıp etiğine ve iyi hekimlik anlayışına uygun olmayan kantitatif bir performans kriteri, milyonlarca göçmenin sağlık sistemi ve çalışanı üzerinde oluşturduğu fazladan yük, hekime yönelik şiddet, tüm bunların üzerine son derece düşük hekim maaşları ve sağlığın hekim değil pahalı bina işi olduğunu zanneden bir düşünce yapısı bir araya gelince olacak olan oldu.

Pandemi nedeniyle getirilen “istifa yasağı” sona erer ermez 10 bin kadar hekim kamudaki görevlerinden istifa etti.

“Giderlerse gitsinler” dediler, onlar da gitti.

Yerine genç hekimler gelecekti sözde.

Gelen falan yok.

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda kontenjanları istediğiniz kadar arttırın, genç hekimler, getirilen saçma sapan performans kriterleri yüzünden zorlu branşları seçmiyor.

Bir zamanlar en yüksek puanla girilen cerrahi bölümleri artık tercih eden yok.

Herkes çok hasta bakabileceği ve risk almayacağı dalları tercih ediyor.

Başta cildiye olmak üzere.

Gederlerse gitsinler demek kolay ama alttan gelen olmayınca olmuyor işte.

Sonuçta doktor bu, üç günde dalda yetişmiyor.

Yetişecek olanların da ne sayısı ne kalitesi açığı kapamaya yetişmiyor.

Hal böyle olunca da, vatandaşlar doktor bulamıyor.

Kuyruğa kafadan girme hakkına sahip Suriyeli olmayan Türk vatandaşları, özellikle de radyolojik tetkikler için ancak aylar sonrasına randevu alabiliyor.

Ve şimdi sorunu çözmek için ne yapılıyor dersiniz?

Sağlık Bakanlığı, emekli olmuş 65 ila 72 yaş arasındaki doktorlar için çağrı yapıyor ve “görev ilanı”nda bulunuyor.

Yanlış sistem yeniyi üretmiyor.

Ne varsa eskide var deniyor.

Ve demek ki, “Giderlerse gitsinler”le olmuyor.

Kaynak: https://is.gd/8x5oTS

Re: Gitsinler mi, kalsınlar mı, dönsünler mi!

#4636839  gönderen drhuman
 06.06.2022 - 14:05:10
Gidebilen gidecek, kalanlar da belediye zabıtası maaşına layık görüldükleri için fazladan fedakarlık yapmamaya ve belediye zabıtası kadar iş üretmeye başlayacaklar.

#4636843  gönderen drhuman
 06.06.2022 - 14:25:14
Türkiyede mağduriyet yaşayan tüm hekimlerin ve hastaların VEBALİNİN ÖNEMLİ KISMI hükümet ve sağlık bakanlığının üzerinde. Yanlış sağlık politikaları yüzünden KAMUDA ASİSTAN EĞİTİP İYİ UZMAN YETİŞTİRECEK HOCA KALMADI;
BİR TIP HOCASINA AYLIK 100 BİN TL MAAŞ, BİR YANDAL UZMANINA 60 BİN LİRA, BİR UZMAN HEKİME 40 BİN LİRA MAAŞ, BİR PRATİSYEN HEKİME 30 BİN LİRA MAAŞ ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLSUN. Kamu sağlık hizmetlerinin başına özel sektörde VİCDANI KEÇELEŞMİŞ, hekimlikten ve insaftan uzaklaşmış,menfaatlerinin peşine düşmüş insanlar getirilince sonuç bu oldu maalesef. Türkiyenin kamu sağlık sistemini idare eden SAĞLIK KOMİSYONUNDAKİ BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİNİN HEMEN TAMAMI ÖZEL HASTANE SAHİBİ kendi menfaatlerinin peşine düşmüş insanlardan oluşuyor. ÇOK BÜYÜK VEBAL ALDILAR,ALIYORLAR. Türkiyede halkın %90'ında özel hastanelere gidip avuç avuç para verebilecek durum yokken KASITLI YAPTIKLARI SAĞLIK POLİTİKALARIYLA hekimleri gitmek zorunda bırakıp HALKI ÖZELLERE MAHKUM ETTİLER. Yazık...
Kullanıcı avatarı

#4636858  gönderen okcell
 06.06.2022 - 15:50:03
giden geri gelmez arkadaşlar. yurt dışı tek yönlü bilet. gidip de dönen hekim bir elin parmaklarını geçmez.
yurtdışı güzellemesi yapmıyorum, zira sonuna kadar bu ülkede kalmayı düşünenlerdenim ancak yurtdışındaki kazanımlarda malum. az araştıran bu ülkeden her türlü rahat olduğunu görür.
birileri de çıkmış diyor dil zor, orada iş arayacaksın, perişan olursun filan. lan adam tek başına günde 100-120 hasta bakıp non-stop kons filan koşmaktan, idareci mobinginden, mali sıkıntılardan arkasında ayı bağırıyor. TRde asistanlık ve hekimlik yapan biri için yurtdışı çerez. gerisi tercih meselesi

#4636859  gönderen Frknty
 06.06.2022 - 15:58:10
Bu ekonomik şartlarda giden gelmez. Sadece doktor değil herkes imkanı olsa gider. Ülkenin yüzde 50'si asgari ücret alıyor bu da 250 dolar ediyor. Orta sınıf yok herkes ya asgari ücret ya asgari ücretin biraz altı ya da asgari ücretin biraz üstünü alıyor. Bir de kodoman ihracatçılar müteahhitler var. Tek kazanan onlar.

5 sene daha ülke bu şekilde yönetilsin artık Türk doktorlar değil batı ülkeleri iran, mısır Irak vs'ye göç etmeye başlar.

Çünkü kişi başı gelir refah seviyesinde onlar yakında bizi geçer. Türkiye'nin kişi başı geliri 10 milyon mülteci olmadan hesaplanınca bile 2006 seviyesine düşmüş. Mültecilerle 2002'ye falan düşeriz heralde
En son Frknty tarafından 06.06.2022 - 16:03:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

#4636860  gönderen tuskurusu
 06.06.2022 - 15:59:12
babaronaldo yazdı:
06.06.2022 - 15:42:26
tuskurusu yazdı:
06.06.2022 - 12:57:32
babaronaldo yazdı:
06.06.2022 - 12:53:33
Gitsinler. Kalmasınlar. Dönmesinler.
Öyle deme. "Birşeyler düzelirse" dönmez misin? :roll:
Hiçbir şey düzelmez. Fırsatını bulan öncelikle yurtdisi, olmazsa özele geçmeli.
O kadar kötümser olmamak için kendimi tutuyorum. :roll:
Kullanıcı avatarı
tuskurusu yazdı:
babaronaldo yazdı:
Sağlık sistemi ve maaşlar düzelse ne olacak ülke düzelmedikten sonra?
Geçen adamın biri Ankara/Çankaya'da bir sitede pitbull köpeğinin tasmasını bırakıyor o köpek önce çocuklara yöneliyor sonra anneleri can havliyle atlıyor köpeğin önüne köpek kadının yüzünü parçalıyor. Köpeği salan adamı savcılık tutuksuz yargılayarak serbest bırakıyor.
Yollarda millet maganda gibi silah sıkıyor. Antalya'da uzun namlulu silahlarla düğün yapılıyor millette para çok silahı olanları fakir ve garip mi sanıyorsunuz?
Sokaklarda sürüler halinde köpekler küçük çocuklara saldırıyor onlardan kaçan çocuklar arabanın altında ezilip ya ölüyor ya da sakat kalıyor.
Kısacası hukuk sistemi problemli bir ülkede 100.000 TL de verseler durulmaz. Çünkü yarın sana ne olacağı belli değil adamın biri seni çekip vursa sonra gidip en iyi avukatı tutsa yine serbest kalacak.
Mesleğin itibarı kalmamış. Üstüne üstlük insanlar bizim vergilerimizle okudunuz diyorlar ya işte onlara söyleyin yabancı uyruklu olanlar kimin vergisi ile okuyormuş? Biz bir tarafımızı yırtalım ilk 14.000'e girip Tıp kazanalım yabancı uyruklular Yös ile girip rahat kazanıp okusunlar, Tusta da aynı şekilde 67-70'lik yere 57 ile girenler var 65'lik yere 51 ile girenler varken ben neden bu ülke için çalışmak zorundayım. Anam babam devlet memuru idi vergisini maaşlarından verdiler yıllarca asıl bedava okuyanlar kalsın biraz çalışsın ama onlar da basıp gidiyor 😁
2020 Şubat Tusundan sonra STS Denklik puanlarını düşürdüler eskiden klinik bilimlerden 48 net yapmak gerekiyor iken şimdi 30 net yapana denklik veriyorlar. Adamlar barajı geçip Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazan/Rusya, Kazakistan ve Özbekistan 'dan mezun olup denkliği kolayca alıyor. Birgün bu denklik sınavına hazırlananlardan biri ile konuştum adam beta bloker ne yapar bilmiyor sadece kalp ilacı olduğunu biliyor. Mikroorganizmaları C.tetani diye ezberliyor da kardeşim bu C neyin kimin C'si Clostridium'un mu yoksa Campylobacter'in mi ya da Corynebacterium'un mu veya Chlamydia'nın mı? 🤣🤣
Ya tamam kimseyi küçümsemek istemiyorum derdim de o değil ama madem bir denklik sınavı yapıyorsun belli kriterlerden taviz verme, ben ABD'ye başvurunca denklik sınavında kolaylık yapıyorlar mı? En kaliteli doktorları almaya çalışıyorlar. TR'deki Tıp Fak. mezun olanlar yurtdışına giderken açığı bu şekilde kapatmak ne kadar doğru?
10 sene sonra ne olacak peki kontenjanları arttır yurtdışından önüne gelene denklik ver sağlık hizmetinin kalitesi düşünce bu ülkede durmak mantıklı mı?
Hukuk, Adalet sistemi ortada, Sağlık Sistemi bozulunca ücretler düşük olunca gidebilen gidecek.
Gidişlerin duracağına asla inanmıyorum. Geri dönen de olmayacak bisiklet kullanmanın en tehlikeli olduğu ve yaya geçidinde yayaya yol verilmeyen bir ülkeye adam niye dönmek istesin ki?
Bak ABD'de bilim adamlarına Aziz Sancar, Mehmet Öz ve diğerleri dönüyor mu dönecek mi? 😉

#4636877  gönderen Frknty
 06.06.2022 - 17:37:55
Kronik Tusiyer yazdı:
06.06.2022 - 17:19:22
tuskurusu yazdı:
babaronaldo yazdı:
Geçen adamın biri Ankara/Çankaya'da bir sitede pitbull köpeğinin tasmasını bırakıyor o köpek önce çocuklara yöneliyor sonra anneleri can havliyle atlıyor köpeğin önüne köpek kadının yüzünü parçalıyor. Köpeği salan adamı savcılık tutuksuz yargılayarak serbest bırakıyor.
Yollarda millet maganda gibi silah sıkıyor. Antalya'da uzun namlulu silahlarla düğün yapılıyor millette para çok silahı olanları fakir ve garip mi sanıyorsunuz?
Sokaklarda sürüler halinde köpekler küçük çocuklara saldırıyor onlardan kaçan çocuklar arabanın altında ezilip ya ölüyor ya da sakat kalıyor.
Kısacası hukuk sistemi problemli bir ülkede 100.000 TL de verseler durulmaz. Çünkü yarın sana ne olacağı belli değil adamın biri seni çekip vursa sonra gidip en iyi avukatı tutsa yine serbest kalacak.
Mesleğin itibarı kalmamış. Üstüne üstlük insanlar bizim vergilerimizle okudunuz diyorlar ya işte onlara söyleyin yabancı uyruklu olanlar kimin vergisi ile okuyormuş? Biz bir tarafımızı yırtalım ilk 14.000'e girip Tıp kazanalım yabancı uyruklular Yös ile girip rahat kazanıp okusunlar, Tusta da aynı şekilde 67-70'lik yere 57 ile girenler var 65'lik yere 51 ile girenler varken ben neden bu ülke için çalışmak zorundayım. Anam babam devlet memuru idi vergisini maaşlarından verdiler yıllarca asıl bedava okuyanlar kalsın biraz çalışsın ama onlar da basıp gidiyor 😁
2020 Şubat Tusundan sonra STS Denklik puanlarını düşürdüler eskiden klinik bilimlerden 48 net yapmak gerekiyor iken şimdi 30 net yapana denklik veriyorlar. Adamlar barajı geçip Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazan/Rusya, Kazakistan ve Özbekistan 'dan mezun olup denkliği kolayca alıyor. Birgün bu denklik sınavına hazırlananlardan biri ile konuştum adam beta bloker ne yapar bilmiyor sadece kalp ilacı olduğunu biliyor. Mikroorganizmaları C.tetani diye ezberliyor da kardeşim bu C neyin kimin C'si Clostridium'un mu yoksa Campylobacter'in mi ya da Corynebacterium'un mu veya Chlamydia'nın mı? 🤣🤣
Ya tamam kimseyi küçümsemek istemiyorum derdim de o değil ama madem bir denklik sınavı yapıyorsun belli kriterlerden taviz verme, ben ABD'ye başvurunca denklik sınavında kolaylık yapıyorlar mı? En kaliteli doktorları almaya çalışıyorlar. TR'deki Tıp Fak. mezun olanlar yurtdışına giderken açığı bu şekilde kapatmak ne kadar doğru?
10 sene sonra ne olacak peki kontenjanları arttır yurtdışından önüne gelene denklik ver sağlık hizmetinin kalitesi düşünce bu ülkede durmak mantıklı mı?
Hukuk, Adalet sistemi ortada, Sağlık Sistemi bozulunca ücretler düşük olunca gidebilen gidecek.
Gidişlerin duracağına asla inanmıyorum. Geri dönen de olmayacak bisiklet kullanmanın en tehlikeli olduğu ve yaya geçidinde yayaya yol verilmeyen bir ülkeye adam niye dönmek istesin ki?
Bak ABD'de bilim adamlarına Aziz Sancar, Mehmet Öz ve diğerleri dönüyor mu dönecek mi? 😉

Yabancı öğrenci konusu bizim ülkenin tuhaflığı. Barajı geçenler derma plastik yazıyor. 4 5 sene okuduktan sonra kendi ülkelerine gideceklerse sorun yok ama Türk vatandaşı olup bu ülkede kalıyorlar. Burada kalacaklarsa bizimle aynı puanlama ile girselerdi? Dışarıdan gelene 1. Sınıf yerliye 2. Sınıf davranan başka bir ülke var mı?

Kaldı ki tıp sektörü de bir pasta. Doktorluk garanti meslek ancak belli bir kapasitesi var ülkede. Yani şuan doktor açığı gözükebilir ancak 10 sene sonra öyle olmayacak. Türkiye'de doktorluk yapan bir Suriyeli veya Afgan hekim aslında bir Türk doktorun istihdamını önlemiş olacak.

Bu garanti maaşı olan mesleği en azından sadece Türkler yapsın. Ülke 70 bin dolar kişi başı geliri olan yerlileri doktorluk yapmayan bir ülke mi sanki? Tıpta yabancı öğrenci alınmasın alınacaksa da Abd'de yıllık nasıl 100 bin dolar ile okuyorlarsa Türkiye'de de öyle okusunlar. Kendi vergilerimizle Afganistan'dan öğrenci getirip okutup bir de ileride bir Türk'ün çalışacağı yerde onu istihdam ediyoruz. Bir de bir Türk'e göre kestirmeden giderek. Üniversite sınavında yüzde 1'e girmiyorlar. Tus'ta 45 puanla her yere giriyorlar.??

#4636880  gönderen dead911
 06.06.2022 - 17:57:21
Kronik Tusiyer yazdı:
06.06.2022 - 17:19:22
tuskurusu yazdı:
babaronaldo yazdı:
torpille bir yere gelen adamlar torpille doktor olunacağını da sanarlar bu biatçıların kafa torpilden başka bi halta çalışmaz.daha doktorların tıp fakültesinden mezun olduğunu bildiklerinden bile şüphem var bunlara kalsa ilahiyattan mezun adam da doktor olur ne idüğü belirsiz bu heriflerin biat etttikleri adamın kapısında yatıp el etek öperek bir yere gelen kafir geri kafalı tanrı tanımaz allah bilmez bir zihniyet