Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Beş dolara kanser teşhisi

#4636358  gönderen tuskurusu
 03.06.2022 - 09:06:46
Resim

ABD’de çalışmalar yapan Türk doktor, devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Kanserli hücreleri hızlı bir şekilde tespit edebilen manyetik çip geliştiren Doç. Dr. Gözde Durmuş, üstelik bunu sadece beş dolar gibi çok ucuz bir rakama mal etti.

Stanford Üniversitesi’nde kendi laboratuvarında çalışmalarını yürüten Doçent Doktor Gözde Durmuş, kanserli hücreleri hızlı ve ucuz şekilde tespit edebilen manyetik çip geliştirdi. Durmuş geliştirdiği teknolojinin, “kanda gezen ve kanserin bir organdan diğerine taşınmasına neden olan hücreleri ayıkladığını” anlattı. ‘Amerika’nın Sesi’ internet sitesine konuşan Durmuş, kanda bu hücreleri seçmenin teknolojik olarak çok zor olduğunu ancak geliştirdikleri teknolojik yenilikle bunun hızlı ve çabuk şekilde yapılabildiğini söyledi.

Resim

HEM HIZLI HEM UCUZ

Kanserli kan hücrelerinin, sağlıklı beyaz kan ve kırmızı kan hücrelerine göre çok daha hafif olduğunu anlatan Durmuş, geliştirdikleri sistemin bu farklılıktan yola çıkarak kanda olmaması gereken sağlıksız hücrelerini kolaylıkla bulduğunu kaydetti. Kanser teşhisi ve tedavisinin pahalı olduğu günümüzde, çipin maliyeti de oldukça düşük tutulmuş. Çipin, buzdolabı üzerinde kullanılan mıknatıslar kadar güçsüz iki mıknatıs ve plastik parçalardan oluştuğunu anlatan Doktor Durmuş, “Bir çipin bize yapım maliyeti 5 dolar” dedi.

SIRADAKİ HEDEF EVDE KULLANIM

2010 yılından beri dünyanın önde gelen kanser araştırma merkezlerinde denenen cihazın evde kullanılabilen bir versiyonu geliştirilmeye çalışılıyor. Durmuş, “Sonuçlar heyecan verici. Özellikle araştırma merkezleri şu anda kullanabilirler ama bu teknolojileri evde kullanabileceğimiz hale getirmek için çalışıyoruz” diyor.

Kaynak: https://is.gd/LIEdyh
Kullanıcı avatarı

Re: Beş dolara kanser teşhisi

#4636386  gönderen Drmerry
 03.06.2022 - 12:09:42
Kanser hücresel anlamda kendini bu kadar kolay ele verecek durumda değil halen. Bahsedilen çip daha çok dansite ve hücre morfolojisine bağlı çalışıyor gibi. Kapiller elektroforezi hatırlattı bana bahsedilen.
Kandan tümör tayini için likit biyopsi gibi daha spesifik ve komplike bir prensibe ihtiyaç var halâ. Her halukarda ilerleyen yıllarda bu tarz yöntemleri daha sık kullanacağız muhtemelen, heyecan verici gelişmeler Gözde hocayı tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı

#4636388  gönderen drsayanora
 03.06.2022 - 12:54:27
Haber haliyle halk diliyle yazılmış pek anlaşılmıyor ama, muhtemelen öntanı koyuyor, tarama testi gibi, muhteşem, bu yüzden beyin göçünü sonuna kadar destekliyorum, milliyetçilik başlığı altında manipule edip, zeki başarılı insanların önüne herşekilde engeller koyan, iliğini sömüren bu ülkeden kaçmaya bakıcaksın

#4636424  gönderen Frknty
 03.06.2022 - 16:59:18
drsayanora yazdı:
03.06.2022 - 12:54:27
Haber haliyle halk diliyle yazılmış pek anlaşılmıyor ama, muhtemelen öntanı koyuyor, tarama testi gibi, muhteşem, bu yüzden beyin göçünü sonuna kadar destekliyorum, milliyetçilik başlığı altında manipule edip, zeki başarılı insanların önüne herşekilde engeller koyan, iliğini sömüren bu ülkeden kaçmaya bakıcaksın
Beyin göçünü ben de destekliyorum. Devletin de desteklemesi gerek. Ülke için de iyi olabilecek bir şey. Dünyada ilk 500 üniversitede Türk üniversiteleri ne kadar rezil durumda malumunuz. 2 3 tane Türk üniversitesi ilk 500'de olması gerek.

Bu sebeble Türkiye devlet olarak potansiyelli kişileri abd İngiltere Kanada Avustralya gibi yerlerde burs sağlayıp gönderirse ileride bu kişiler ülkeye tekrar gelince ülkenin gelişimi için de iyi olur. Çin bunu yıllardır yapıyor. Japonya da 1800'lerde yapmış. BAE Suudi Arabistan gibi Arap ülkeleri de bunu yapıyor.

İha'ları yapan Selçuk bayraktar ciddi kalifiye adam. Abd'de MİT'te eğitim görmüş. Sadece Türkiye'de eğitim görseydi (ODTÜ itü veya Boğaziçi bilkent olsa bile) ufku biraz daha dar olurdu.
Kullanıcı avatarı

#4636475  gönderen Drmerry
 03.06.2022 - 21:35:41
Frknty yazdı:
03.06.2022 - 16:59:18
İha'ları yapan Selçuk bayraktar ciddi kalifiye adam. Abd'de MİT'te eğitim görmüş. Sadece Türkiye'de eğitim görseydi (ODTÜ itü veya Boğaziçi bilkent olsa bile) ufku biraz daha dar olurdu.
Konumuzla alakasızdı ama buraya bir not düşmeden geçemeyeceğim. MIT'nin ayrı bir dünya olduğunu düşünmekle birlikte, Bayraktar'ın kendi çalışkanlığının haricinde büyük bir etken olarak imkanları ona oraya gidecek ve sonrasında kendi şirketinde çalışabilecek ortamı sağladığı için bizlere ileri görüşlülüğü bir ODTÜ İTÜ vs mezunu olup da köreltilen zehir gibi insanlardan daha fazla geliyor. MIT sonrasında bu olanaklara sahip olmasaydı eğer yine TUSAŞ'ta Anka'yı, Aksungur'u yapan ekipten bir mühendisin bile ismini bilmediğimiz gibi onun da ismini bilmiyor olacaktık. Olay sadece kalifiye veya dünya insanı olmakla alakalı değildi aslında. Gerçi bu da ülkenin getirdiği bir dezavantaj tabii, yine aynı kapıya çıkıyoruz.