Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

"Hekimler göçü" tüm zamanların zirvesinde

#4636158  gönderen tuskurusu
 02.06.2022 - 09:19:22
"Hekimler göçü" tüm zamanların zirvesinde: Son 5 ayda 491'i uzman, 445'i pratisyen 936 hekim yurtdışı yolunda

Sadece mayıs ayında 77'si uzman, 84'ü pratisyen toplam 161 doktor, Türk Tabipleri Birliği'nden (TBB) yurtdışında görev yapmak için gerekli olan "İyi Hal" (Good Standing) belgesini aldı.

Resim

Sağlık çalışanlarının şiddet başta olmak üzere karşılaştığı sorunlar çözülebilmiş değil.

Binlerce hekim devletteki görevinden istifa ederken bir o kadarı da yurtdışının yolunu tuttu.

Independent Türkçe'nin Türk Tabipleri Birliği'nden (TTB) elde ettiği veriler, bu yıl göç yolundaki hekim sayısının katlandığına işaret etti:

"Ocak ayında 101'i uzman, 96'sı pratisyen olmak üzere 197,

Şubatta 81'i uzman, 76'sı pratisyen olmak üzere 157,

Martta 122'si uzman, 91'i pratisyen olmak üzere 213,

Nisanda ise 110'u uzman, 104'ü pratisyen olmak üzere 214 hekim "iyi niyet" belgesi aldı.

Mayıs ayında 77'si uzman, 84'ü pratisyen toplam 161 kişi yurtdışına gitme isteğiyle TTB'den belge başvurusunda bulundu."

Söz konusu verilere göre yılın ilk 5 ayında 491'i uzman, 445'i pratisyen olmak üzere toplam 936 hekim yurtdışına gitmek için gerekli belgenin sahibi oldu.

Göçte mayıs ayının ilk 5'i: Aile hekimliği, acil tıp, anesteziyoloji ve reanimasyon, iç hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları

Sadece mayıs ayında "İyi Hal" belgesi alan hekim sayısı 161'i buldu.

Bu kişiler arasında aile hekimliği bölümü, 7 kişiyle başı çekti.

Acil tıp ile anesteziyoloji ve reanimasyon branşlarından 6'şar, iç hastalıkları ile ruh sağlığı ve hastalıkları bölümlerinden ise 5'er kişi "İyi Hal" belgesi başvurusunda bulundu.

Bu bölümleri 4'er kişiyle kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ile radyoloji takip etti.

Resim

"Türkiye için kritik olan branşlardan gidenlerin sayısı artıyor"

Hız kesmeyen "hekimler göçü"nü Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut'la konuştuk.

Sadece genç hekimlerin değil, uzmanların da gittiğine dikkati çeken Bulut, özellikle Türkiye için kritik olan branşlarda göçün arttığını belirtti:

"Bu yılın ilk 5 ayında 491'i uzman, 445'i pratisyen 936 hekim yurtdışına gidebilmek için belgesini almış. Bu hızla giderse yıl sonunda sayı 2 bin 500 civarını bulur. Mayıs ayı verileri çok önemli bir noktaya da işaret ediyor. Acil tıp, anesteziyoloji ve reanimasyon, kadın hastalıkları ve doğum gibi kritik ve uzman sayısı daha az olan branşlardan gidenlerin sayısı artıyor."

"Artık gençler TUS'ta riskli branşları tercih etmiyor, uzman olanlar da gidiyor"

Son TUS tercihlerine de değinerek özellikle beyin cerrahisi, kadın hastalıkları ve doğum, kalp-damar cerrahisi gibi branşlarda gençlerin tercih yapmamaya başladığını da belirten Vedat Bulut, mevcut uzmanların da hızla Türkiye'den gitme yoluna girmesiyle ülkedeki sağlık sisteminin tıkanabileceği uyarısı yaptı. Bulut, doktorları küstürmenin yerine "haklarını" vererek nitelikli insan gücü kaybının önüne geçilmesi çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

2020'de 947, 2021'de ise bin 405 hekim, Türk Tabipleri Birliği'nden "İyi Hal" belgesi alıp yurtdışına yerleşti.

Bir yıl içindeki yüzde 45'lik artışa dikkat çeken tıp çevrelerine göre ise 2022’de bu sayı 2 bin 500 civarında seyredebilir.

Çalışma koşulları iyileştirilmezse hekim bulmakta zorlanılması ve sağlık sisteminin çökmesinden endişe ediliyor.

Kaynak: https://www.independentturkish.com/node/516911
Kullanıcı avatarı
Dün sabah gelen bir hasta; "Hocam size randevu olmak imkansız, kaç aydan beri uğraşıyorum" dedi. Önce biraz gururum okşandı ama sonra da hastam ekledi, "yani hiç bir hekime randuvu bulunmuyor, özele de gidemiyorum". dedi.

Yani olay benle alakalı değilmiş. :lol:
halıcı yazdı:
02.06.2022 - 09:44:11
randevu süreleri kisaltilmali
randevu sistemi kalkmalı gelen herkes aynı gün içinde muayene edilmeli, hatta tedavi edilmeli. En etkili ilaçlar kullanılmalı. Her polikliniğe birtane troll atanmalı.
Kullanıcı avatarı
timufatal yazdı:
02.06.2022 - 09:57:04
halıcı yazdı:
randevu sistemi kalkmalı gelen herkes aynı gün içinde muayene edilmeli, hatta tedavi edilmeli. En etkili ilaçlar kullanılmalı. Her polikliniğe birtane troll atanmalı.
Trollsüz olmaz. :lol:
Kullanıcı avatarı

Re: "Hekimler göçü" tüm zamanların zirvesinde

#4636166  gönderen dr_oytun
 02.06.2022 - 10:20:10
30 yıl önce, anadolu liselerinin 7 yıl olduğu zamanda okudum (hazırlık+ortaokul+lise). ingilizceye ek olarak almanca derslerimiz vardı, ben hiç çalışmazdım almancaya. 2 yıl almanca gördüm ama hiç bişi öğrenmedim. şimdi kafamı taşlara vurmak istiyorum. meğer dünya standartında eğitim alıyormuşuz o zamanlar, değerinin yeni farkına vardım.
Kullanıcı avatarı

#4636168  gönderen okcell
 02.06.2022 - 10:21:16
tuskurusu yazdı:
02.06.2022 - 10:10:35
timufatal yazdı:
02.06.2022 - 09:57:04
halıcı yazdı:
Trollsüz olmaz. :lol:
hatta bu arakadaşı çoğaltıp her polikliniğe vermeli, zira bu zeka tek pole fazla yiğidim. bizi mahrum etme

#4636172  gönderen drake
 02.06.2022 - 10:38:07
Bu işbilmez, ekonomiyi her gün daha da dibe batıran hükümet başta olduğu sürece artarak devam edecek.
Şu an sadece hekimler değil tüm beyaz yakalılar fırsatını bulursa gitme derdinde zaten , maaş 6-7 depo benzine denk , ülkenin parası pul olmuş , en dandik arabanın sıfırı 3 yıllık maaşını geçmiş, kira 4-5 bin lira .
Doktorlar olarak bunlara bir de hasta şiddeti , yoğun çalışma saatleri , mobbing eklendiğini düşünün , kaçmak isteyenlere kimsenin birşey demeye hakkı var mı ?

#4636185  gönderen Asura
 02.06.2022 - 11:36:19
Birkaç bölüm dışında şu şartlar altında türkiye'de klinisyen olup mutlu olmak, ileriye umutlu bakıp emeklerinin karşılığını alabileceğini düşünmek mümkün değil.Suratımıza baka baka yalan söyleyen tepemizdekilerden medet umarak enayi yerine koyuluyoruz her 15 günde bir.İpleri kopartmak lazım o zaman tekrardan yumuşak başlı davranmak zorunda kalırlar halkı memnun etmek istiyorlarsa.Kibirli ve beceriksiz yöneticilerden,devlet adamlarından gına geldi artık

#4636211  gönderen drricky
 02.06.2022 - 15:23:00
Türkiye'de sağlık sisteminin özelleştirilmek istendiği apaçık ortada.Doktorlar da hiçkimsenin taşeronu olmak istemiyor.Ben bu mesleği seçerken en büyük motivasyonlarımdan birisi sabah 8 akşam 5 adımı bile bilmeyen bir patronun milyonlarına milyon katmak için çalışmak istemememdi.İnsanlığa gerçekten faydası olan bir şey için emek vermek istedim.Ama gördüğüm kadarıyla doktorlara karşı toplumda her gün büyüyen bir antipati var.Her kesimden insanın farklı farklı konularda tepkisi var.Pandemide kahraman denilen doktorlar pandemi bitince kibirli,açgözlü,alt kültür hatta hain oldu.Mesleğin en güzel yanı dil,din,ırk gözetmeksizin her insana faydalı olmak için çalışmak.Madem bu kadar kötü insanlarız biz de gitmek istememiz kimseye dert olmasın.Vatan doğduğumuz yer olduğu kadar insan yerine konduğumuz yerdir aynı zamanda.
Kullanıcı avatarı
dr_oytun yazdı:
30 yıl önce, anadolu liselerinin 7 yıl olduğu zamanda okudum (hazırlık+ortaokul+lise). ingilizceye ek olarak almanca derslerimiz vardı, ben hiç çalışmazdım almancaya. 2 yıl almanca gördüm ama hiç bişi öğrenmedim. şimdi kafamı taşlara vurmak istiyorum. meğer dünya standartında eğitim alıyormuşuz o zamanlar, değerinin yeni farkına vardım.
Aynı şekilde okudum hocam. Şu an yıllığı 100 bin tl olan özel okulların vermediği eğitimi devletin anadolu lisesinde aldık biz. Tabii İngilizceye abanıp Almancayı elimizin tersiyle ittik. Tıp yazacağımı ve bu günlerin geleceğini bilseydim keşke. Mühendis çıkan arkadaşlarım İngilizceleri ile ihya oldular ama biz kaldık ortada.

#4636545  gönderen drend
 04.06.2022 - 11:04:42
Ya sordum kaç alıyorlar 8 ile 18 bin alıyorlar dediler ( açlık sınırı 6 bin ) yahu ne istiyorsunuz daha giderseniz gidin be asistanla devam ederiz biz.( kendisi özel hastanede Prof muayene oluyor ) Söyleyen insanlara oy verdi insanlar( hatta doktorlar bile )sonuçlarına katlanacaklar. Doktorlar ise 2. Bir alternatifi olsa bugün başka iş ve ya yurtdışı bugün % 90 ı ayrılır.
Kullanıcı avatarı

#4636547  gönderen DrNath
 04.06.2022 - 11:08:27
estrellabella yazdı:
02.06.2022 - 17:52:55
dr_oytun yazdı:
Aynı şekilde okudum hocam. Şu an yıllığı 100 bin tl olan özel okulların vermediği eğitimi devletin anadolu lisesinde aldık biz. Tabii İngilizceye abanıp Almancayı elimizin tersiyle ittik. Tıp yazacağımı ve bu günlerin geleceğini bilseydim keşke. Mühendis çıkan arkadaşlarım İngilizceleri ile ihya oldular ama biz kaldık ortada.
Abartmayalım isterseniz, ben de Türkiyenin en iyi İngilizce Anadolu liselerinden birinde 7 yıl okudum. Bizde de almanca vardı ama sınıf 45 kişiydi ve haftada 2 veya 4 saatti. Doğru özel okulun öğrenciyle iyi ilgilenmesini geçtim bunun öneminin farkındalığı bile yoktu. Eskilerde sadece iyiyi hatırlıyoruz ama bizi bugüne getiren çok bozukluk da var.
Yurtdışı sanıldığı kadar kolay mı sanıyorsunuz. .başta Almanya olmak üzere birçok ülke Turkiyeden gelenlere bizim burda suriyelilere bakildigi gibi bakılıyor. Çocukları okullarda eziliyor ciddi fasizanlik mevcut. Kültürünu özünü dinini unutup bambaska birileri oluyor. Hersey maddiyat degil bazi seyler parayla pulla alinmaz. Bunları gözardi etmemek lazim. Kisa süreli egitim amaçlı gidilmesine elbette karşı degilim. Ama baska amaclara gidip hayatinizi ailenizi Çocuklarınızı ana babanizi mahcup etmeyin

#4636594  gönderen Frknty
 04.06.2022 - 16:26:07
Ben biraz daha yakın zamanda liseden mezun oldum 30 sene önce falan değil. Almanca dersi bizde de vardı. Hatta lise 2'de bir almanca sınavına hiç çalışmadan girmiştim 100 üzerinden 02 almıştım. :) o yıllarda almanca dersi bana gereksiz geliyordu biraz. Sonuçta Avrupa’nın ufak bir kısmında 80 milyon kişinin konuştuğu bir dil. Hadi Avusturya ve isviçreyi de katarsak 100 milyon taş çatlasın. Potansiyeli çok fazla değil yani. Ancak şimdi bakınca önemli bir dil olduğunu anlıyorum.