Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Sağlıkta şiddet yasası kabul edildi

#4630775  gönderen dr.umut
 13.05.2022 - 08:51:04
Sağlıkta şiddet yasası kabul edildi: Kasten işlenen suçlar katalog suçlara girecek

Resim

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesini de içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik kasten işlenen suçlar katalog suçlara girecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili sosyal medya hesabından şunları söyledi:

Sağlık çalışanlarına yönelik kasten yaralama suçlarında TUTUKLU yargılamayı sağlayan, sağlıkta kamu hizmetini engelleme suçunu ise daha ağır cezaya çarptıran kanun maddesi Meclis’te kabul edildi.
Sağlıkta kasten yaralama suçlarında tutuklu yargılamayı sağlayan düzenleme, bunun yanı sıra, failin ceza indirimi amacıyla duruşmada kılık kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi şekli tutum ve davranışlarını İYİ HAL İNDİRİMİ NEDENİ SAYMAYACAK.
Sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın şekilde haksızlıklara neden olan MALPRAKTİS davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun maddesi Meclis’te kabul edildi.

Sn. Cumhurbaşkanımızın 14 Marttaki iradeleriyle başlayan; sağlık çalışanlarını şiddetten, Malpraktis davalarında yaşanan haksızlıklardan yeni kanuni düzenlemelerle korumayı amaçlayan süreç, Meclis’te tecelli eden Milli İradede karşılığını bulmuştur. Kendilerine teşekkür ediyorum.

DEVAM EDEN MALPRAKTİS DAVALARI? Devam eden Malpraktis davaları, yeni kanuni düzenleme kapsamında ele alınacak. Bu davalarda da, sağlık çalışanına ait bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devlet üstlenecek.

Kaynak: https://medimagazin.com.tr/guncel/sagli ... ldi-100527

Re: Sağlıkta şiddet yasası kabul edildi

#4630783  gönderen drcoupe
 13.05.2022 - 09:25:46
Katalog suç için cezalara baktım. Eğer zanlının kaçmayacağından hakim emin olursa tutuksuz yargılanabilir diyor. Bu bence aynı tas aynı hamam gideceğini gösteren bir durum.
Kullanıcı avatarı

#4630785  gönderen tuskurusu
 13.05.2022 - 09:26:59
fatih2768 yazdı:
13.05.2022 - 09:07:26
Peki kasten yaralama dışında hakaret tehdit gibi şiddet türleri için de caydırıcı bir madde olacak mı bu kapsamda?
Beyaz kod verdikten sonra, "fiziksel bir şiddet olmadığı" zaman nasıl bir uygulama olacak ben de merak ediyorum?

Poliklinikte iken yediğimiz hakaretin, aşağılamanın haddi hesabı yok. :roll:

#4631079  gönderen drhuman
 14.05.2022 - 02:26:05
dryung29 yazdı:
14.05.2022 - 00:55:22
Sadece üçün birini aldık. Asıl önemli iki unsur yok. Ücretler ve asistanlık süreleri son ana kadar bekler... Her zaman olduğu gibi.
Bordroyla BANKAYA GİTTİM, herhangi bir kesintim olmamasına rağmen bu maaşınızla maximum 280 bin lira finansman desteği verebiliriz dediler. EY UTANMAZ RECEP AKDAĞ VE UTANMAZ FAHRETTİN KOCA CEVAP VERİN;ben 280 bin lirayla EV Mİ ARABA MI NE ALAYIM. Bir mühendis arkadaş 19 bin lira maaş alıyor. Bu hükümet hekimleri rezil rüsva etti. Mayıs ayında en düşük hekim TABAN MAAŞI 20 bin lira olmazsa KABUL ETMEYELİM. Ben YSP SENDİKASINDAN İSTİFA EDİP bir HEKİM SENDİKASINA ÜYE OLDUM ve TÜM EYLEM VE GREVLERİ DESTEKLİYORUM. Hekim sendikalarına üye olun değerli arkadaşlarım, SESİMİZİ HEP BİRLİKTE DUYURALIM. Bizi buna mecbur bıraktılar
Kullanıcı avatarı

#4631272  gönderen dryung29
 14.05.2022 - 21:29:37
drhuman yazdı:
14.05.2022 - 02:26:05
dryung29 yazdı:
14.05.2022 - 00:55:22
Sadece üçün birini aldık. Asıl önemli iki unsur yok. Ücretler ve asistanlık süreleri son ana kadar bekler... Her zaman olduğu gibi.
Bordroyla BANKAYA GİTTİM, herhangi bir kesintim olmamasına rağmen bu maaşınızla maximum 280 bin lira finansman desteği verebiliriz dediler. EY UTANMAZ RECEP AKDAĞ VE UTANMAZ FAHRETTİN KOCA CEVAP VERİN;ben 280 bin lirayla EV Mİ ARABA MI NE ALAYIM. Bir mühendis arkadaş 19 bin lira maaş alıyor. Bu hükümet hekimleri rezil rüsva etti. Mayıs ayında en düşük hekim TABAN MAAŞI 20 bin lira olmazsa KABUL ETMEYELİM. Ben YSP SENDİKASINDAN İSTİFA EDİP bir HEKİM SENDİKASINA ÜYE OLDUM ve TÜM EYLEM VE GREVLERİ DESTEKLİYORUM. Hekim sendikalarına üye olun değerli arkadaşlarım, SESİMİZİ HEP BİRLİKTE DUYURALIM. Bizi buna mecbur bıraktılar
Çok güzel anlatmışsın hocam hatta işte salağa anlatır gibi anlatmışsın umarım herkes anlamıştır. Özellikle fanatik köleler. Asistanlar ile işi çözecekler ondan asistanlık 5 yıl. Ama asistan da matematiği gayet iyi biliyor. BU MESLEKTE ÖZVERİ BİTTİ SAĞLIK DA BİTTİ