Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
İngiltere'de Hipokrat Yemini olarak görülen İyi Tıbbi Uygulama Kılavuzu'na (Good Medical Practice) yeni bir güncelleme getiriliyor. Buna göre, sosyal medyada doktorlar tarafından yayımlanan çevrim içi yayınlar ve paylaşımlar Genel Tıp Konseyince denetlenecek.

İngiltere’de General Medical Council (Genel Tıp Konseyi), Hipokrat Yemini olarak görülen İyi Tıbbi Uygulama Kılavuzu'nu uzun bir aradan sonra güncelleyecek.

The Guardian'da yer alan habere göre, Good Medical Practice rehberine eklenecek yeni madde ile doktorlar tarafından Twitter, Instagram ve TikTok'ta yapılan paylaşımlar, yine bir doktorun ihbarı ile General Medical Council (GMC) tarafından incelenebilecek.

Ayrıca, sosyal medyada "yanıltıcı" bilgiler paylaşan doktorların , planlanan yeni yönergelere göre düzenleyici işlemlerle karşı karşıya kalabileceği de belirtildi.

Düzenleme ile rehbere, doktorların “dürüst ve güvenilir olmaları, bilgilerinin sınırlarını netleştirmeleri ve verilen bilgilerin yanıltıcı olmadığından emin olmak için makul kontroller yapmaları” gerektiği maddesi eklenecek.

Böylece konsey, günümüz Hipokrat Yemini olarak görülen İyi Tıbbi Uygulama(Good Medical Practice) rehberini neredeyse on yıl aradan sonra ilk kez güncelleyecek.