Doktorca Haberin Adresi...
Hekimler Sağlık Hizmetlerinden Ziyade Estetik Konulara Yöneliyorlar:

Yazar: Prof.Dr. Bülent Topuz

Bu yıl TUS sınavında kontenjanları boş kalan kardiovasküler cerrahi, çocuk cerrahisi, beyin cerrahisi ve göğüs cerrahisi gibi uzmanlık dalları hepten boş kalacak, belki de bir öncekinin altında bir müracaat olacaktır. Çünkü KBB gibi cazip bir branş kadro genişlemesi yapınca, hekimler yukarıdaki meşakkatli cerrahiler yerine KBB alanına yöneleceklerdir. Mutlaka aklınıza KBB bu kadar cazip mi diye bir soru geliyordur. Cazip efendim, nedenini izah edeyim;

Ulusal KBB kongrelerinde değişik salonlarda değişik başlıkta konular incelenir. Kanser ve kulak cerrahisi ile ilgili salonlar dolmazken, burun ve yüz estetiği ile ilgili salonlarda yer bulunmaz. Bu salonları dolduranların ekseriyeti asistanlardır. Yani yeni nesil, sağlık konularından ziyade estetik konuların merakındadır. Demem o ki, bu açılan kadrolar estetisyen adayı kadrolarıdır maalesef. Son birkaç aydır, hemen her branştan hekimlerin estetisyenlik kurslarına yöneldiğini şahit olmakla birlikte, KBB estetik girişimlere geçiş için daha uygun bir branştır.
Bir hükümet ancak bu kadar bilgi ve emek düşmanı ve yüzsüz olabilir. Ben 30 yaşına kadar tabiri yerindeyse gece gündüz çalışıp uzman hekim olmuşum ama ev-araba almakta zorlanıyor ve tatillerde konaklama,yakıt vb giderler yüksek diye EVİMDEN ÇIKMIYORUM. Bu saatten sonra İDEALİZM ÇERÇEVESİNDEKİ HİÇBİR ŞEY UMURUMDA DEĞİL. Bu gidişle HEKİMLER ARTIK randevusuz 1 tane dahi hasta bakmayacak, kolay bile olsa riski yüksek uğraşı çok ve maddi karşılığı değmeyen işlemleri yapmaktan olabildiğince kaçınacak, ek gelir için ilgilerini kendi primer alanlarıyla alakasız işlere yöneltecek. ÖZEL HASTANE ORTAĞI SAĞLIK KOMİSYONU ÜYELERİ ÜLKENİN KAMU SAĞLIK HİZMETLERİNİN İÇİNE ETTİLER. Acilen taban maaşları pratisyen hekim 20 bin, uzman hekim 30 bin, yandal uzmanı 40 bin lira yapmalısınız ki yapılan işlere değsin. Yoksa hepimiz yolumuza bakacağız
Kullanıcı avatarı
Hem eliyle, hem beyniyle, hem kalbiyle oldukça riskli ve stresli iş yapan insanların geçim sıkıntısına düşürecek koşullara sürüklendikleri ortamda hiç garip değildir. İlk yardımda bile ilk kural, önce kendi güvenliğini sağlamaktır. İnsanlar önce kendini kurtarmaya çalışıyor haliyle.