Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
İspanya'da Kovid-19 salgınının sağlık sistemindeki olumsuz etkilerinden dolayı ameliyat sırası bekleyen hastaların sayısı 700 bini geçerek rekor seviyeye çıktı. İspanya'da özel hastanelerin yüzde 58'i doktor, yüzde 95'i de hemşire eksiği olduğundan yakınıyor.

İspanya Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede mevcut durumda 706 bin 740 hasta ameliyat sırası beklerken, bunun 2003 yılından bu yana en yüksek seviye olması dikkati çekti.

Ameliyat sırasının en çok travmatoloji, oftalmoloji, genel cerrahi ve mide hastalıkları branşlarında olduğu bilgisi paylaşıldı.

Katalonya, Endülüs ve Madrid ise ameliyat sırası yoğunluğunun en fazla olduğu özerk bölgeler olarak sıralandı.

Öte yandan, ülkede bir hastanın ortalama ameliyat bekleme zamanının 123 gün olması da öne çıkan diğer bir sorun oldu.

Salgından dolayı İspanya'da son verilere göre 6 bin 362 Kovid-19 hastası hastanelerde tedavi görürken, bu hastaların hastanelerdeki yatak doluluk oranı yüzde 5,12 düzeyinde bulunuyor.

İspanya'da özel hastanelerin yüzde 58'i doktor, yüzde 95'i de hemşire eksiği olduğundan yakınırken, sağlık çalışanları dernekleri devlet hastanelerinde de benzer sorunlar olduğunu, özellikle ilk hasta kabul servisi doktorlarının zor şartlarda çalıştığını her seferinde vurguluyor.
YENİ ŞAFAK
Kullanıcı avatarı
Yok canım lappss diye Yozgat'a 2 tane tıp fakültesi açar büyük baş çobanlarını dahiliye, kasapları cerrahi hocası yapar 6 senede ne kadar lazımsa basarız.

Allah'tandır Avrupa ülkesi değiliz kafamıza göre takilabiliriz eğitimde, yapboz gibi.
Kullanıcı avatarı
Doktora 1.400 euro maas veren ülke detil mi bu? Zamanında komünistlerin gazına çok gelmişler. Hak ettikleri gibi yaşıyorlar kimse **** değil. Buraya gitmeye çalışan doktorun (yok da hani olursa) aklını seveyim. Avrupa dediğin işçitapar zaten bunlar daha da işçitapar.
tedi yazdı:
03.05.2022 - 17:17:57
Yok canım lappss diye Yozgat'a 2 tane tıp fakültesi açar büyük baş çobanlarını dahiliye, kasapları cerrahi hocası yapar 6 senede ne kadar lazımsa basarız.

Allah'tandır Avrupa ülkesi değiliz kafamıza göre takilabiliriz eğitimde, yapboz gibi.
Uğraştığımız güruha uygun, koyunlara çoban, geri dönülmeyecek durumdakilere kasap. Harika valla. Bunu nasıl düşünmediler şimdiye kadar, çok şaşkınım.
Önümüzdeki 5-7 yıl içinde İNGİLTEREDE DE ONBİNLERCE HEKİM AÇIĞI OLUŞACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR.
Hayat dünyanın her yerinde devam ediyor, TÜRKİYEDE KALMAK GİBİ BİR ZORUNLULUĞUMUZ YOK. Türkiyede yoğun çalışıp yoksul yaşamaktansa; Avrupada geçim kaygısı ev-araba alamama endişesi olmadan yoğun çalışmak ÇOK DAHA CAZİP. Türkiyedeki hekimlere İNGİLİZCEYİ GELİŞTİRMEK VEYA EK OLARAK ORTA DÜZEYDE BİR AVRUPA DİLİ ÖĞRENMEK ZARURİ ARTIK. Türkiyedeki hastalara da, hekimleri kaçırıp kamu sağlık hizmetini perişan eden özel hastane sahibi siyasetçiler kendi hastanelerinde ücretsiz bakarlar artık (ücretsiz günahlarını bile vermezler).
yksl yazdı:
04.05.2022 - 13:40:29
İngiltere'de dünkü gazetenin ana manşeti, GP dediği aile hekimliği uzmanları.

Bir GP'ye kayıtlı nüfusun 2200'lere ulaştığını ve bunun sağlık sistemini zora soktuğunu anlatıyor :D

https://www.hizliresim.com/na2vyd6

https://www.hizliresim.com/3610ffz
Benim kayıtlı 3180 hastam için ne düşünürler acaba? :D
Bu arada İngiltere'de yaptığımız iş ve gördüğümüz eğitime göre aldığımız para çok düşük. Tur şöförüyle aynı parayı alacağız. Ha Türkiye'den iyidir ama kazanç açısından mantıklı değil. Arap ülkeleri ya da Amerika çok daha mantıklı. Almanya'nın da kolay kabul etmesi cazip.
İspanyada erasmustayken gördüğüm bir suru mezun boştaydı bizdeki gibi atanmadiklari için. Bir de bütün güney Amerika kitasindan talep var ki en son kadroların %4 üne kadar sinirlandirmislardi yabancıları. Herhalde bizim gibi kadroları 5x yapmayı akıl edemiyorlar !