Doktorca Haberin Adresi...
Bu tus istenen branşları fullediler ama bi daha radyolojiyi, dermayı bu kadar abartacaklarını sanmıyorum. Belki bi tus daha, sonra eskiye dönüş. Çünkü perifere zarar veriyor.
Bu tus mesela pediatride toplam yerleşen sayısı arttı evet ama sürekli olarak istenen kadrolar ve 3 büyükte kadrolar şişik şekilde devam ederse periferde iş dönmez hale gelicek.

Re: Branş Branş / İl İl Boş Kalan Kontenjanlar!

#4628051  gönderen Frknty
 30.04.2022 - 21:28:55
Kadrolar azken de işler birşekilde dönüyor ama sadece yüksek puanlı yerler değil tüm bölümlerin kontenjyanı arttı. Dahili branşlar birşekilde halledilir ama radyoloji ve cerrahi branşlarda eğitim anlamında ciddi sıkıntı çıkar bu kontejyan sürekli olursa. 10 asistan ile çevrilen yer 5 6 sene sonra 50 60 asistan bulunacak hale gelirse hocalar bazı asistanların ismini bile bilmez. Dahili branşlar belki halledilir ama cerrahi ve radyolojide büyük sıkıntı
Frknty yazdı:
30.04.2022 - 21:28:55
Kadrolar azken de işler birşekilde dönüyor ama sadece yüksek puanlı yerler değil tüm bölümlerin kontenjyanı arttı. Dahili branşlar birşekilde halledilir ama radyoloji ve cerrahi branşlarda eğitim anlamında ciddi sıkıntı çıkar bu kontejyan sürekli olursa. 10 asistan ile çevrilen yer 5 6 sene sonra 50 60 asistan bulunacak hale gelirse hocalar bazı asistanların ismini bile bilmez. Dahili branşlar belki halledilir ama cerrahi ve radyolojide büyük sıkıntı
O da hallolur bence zaten eğitim yok en azından iş yükü azalır
Periferde pediatri, kdh, genel cerrahi gibi branşlarda sayı az olsa da işlerin bir şekilde yürüyeceği fikrine katılmıyorum. Bu şekilde giderse buralara öndecen yerleşmiş asistanlar da istifa etmek zorunda kalacak zaten daha önce tus kazanmış kişiler şu an uygulanan hesaplamayla çok daha yüksek puanları çok rahat alabilirler.
Şimdi sözleşmeli aile hekimleri dil sınavı olmaksızın sahu sayesinde 40 taban puanla tercih yapabiliyorlar. Diğer hekimlerde aynı şartlarda boş kalan kontenjanları tercih etse bu kontenjanlar boş kalmasa çok iyi olur aksi halde bu bölümlere önceden yetleşen asistanların da rotasyona gidecek asistanların işi zor.

Re: Branş Branş / İl İl Boş Kalan Kontenjanlar!

#4628605  gönderen Frknty
 03.05.2022 - 14:42:53
drburak492 yazdı:
02.05.2022 - 01:28:36
Sahu için tercih puanı 40 denklik için 35 2.yerleştirme . Tus içinde bir çalışma yapılsa bu kadrolar da dolar diye düşünüyorum
Aile hekimine ihtiyaç var da abarttılar artık işi. Zaten pratisyenler aile hekimi yapılıyor, yabancılar sorgusuz sualsiz yapılıyor, hayvan gibi tus kontejyanı var. 4 5 seneye açık kapanır sakin olsun sağlık politikasını yönetenler.
Tusta ek yerleştirme sonucu boş kalan kontrnjanlar için de dil sınavı ve tus sınavı ile ilgili bazı esnetilmeler yapılmalı bence. Pratisyen acilde nöbet tutabiliyor ancak dil sınavını geçemezse tusta belli bir puan alamazsa acil uzmanlığı eğitimi alamıyor. Acil uzmanı olsa zaten yapacağı iş acilde nöbet tutmak.