Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Başkanı Dr. Tolga İpek, yaptığı açıklamada, bugün itibariyle birçok aile hekiminin ve aile sağlığı merkezi çalışanının mutsuz ve istifa aşamasında olduğunu, yeni mezun hekimlerin ise aile hekimliğini tercih etmediğini söyledi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu İkinci Başkanı Dr. Tolga İpek, AHEF olarak birinci basamak başta olmak üzere sağlık sisteminde yaşanan sorunlara dikkat çekmek ve bu sorunların çözümünde paydaş olabilmek adına defalarca Sağlık Bakanlığı bürokratlarıyla görüşmeler yaptıklarını ancak görüşmelerden olumlu sonuç alınmadığını, bunun üzerine AHEF Yönetim Kurulu tarafından iş bırakma eylem kararı alındığını söyledi.

İş bırakma eylemlerinin 17-18 Şubat ile 14-15-16 Mart tarihlerinde tüm Türkiye’de geniş katılımla gerçekleştirildiğini vurgulayan İpek, açıklamasında 14 Mart 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; “aile hekimlerinin taban ücretlerinde iyileştirmeler yapılacağı” yönündeki açıklamasını da hatırlattı. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına karşın bu konuda hala somut bir adımın atılmadığının altını çizen AHEF İkinci Başkanı Dr. İpek, sonrasında “pratisyen ve uzman hekim maaşlarında düzenlemeler yapılacağı ancak aile hekimlerine yönelik düzenlemelerin söz konusu olmadığı” yönünde farklı kanallardan açıklamalar geldiğini, bu durumun Türkiye’deki 30 bin aile hekimini üzdüğünü, moral ve motivasyonu düşürdüğünü dile getirdi.

Dr. İpek: “Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanları istifa aşamasında”

AHEF İkinci Başkanı Dr. Tolga İpek açıklamasında, birinci basamak sağlık hizmetlerinde, aile hekimlerinin sorunlarının çözümünün toplum sağlığı için öncelikli olduğunu aksi takdirde aile hekimliği sisteminde elde edilen kazanımların kaybolacağını ve sonrasında yıkıcı bir etki ortaya çıkabileceğini ifade etti. Aile hekimlerinin ve aile sağlığı merkezi çalışanlarının sistemin çarkları olduğunu ve bu çarkların işlememesi durumunda sistemin de işleyemeyeceğini vurgulayan İpek, bugün itibariyle birçok aile hekiminin ve aile sağlığı merkezi çalışanının mutsuz ve istifa aşamasında olduğunu, yeni mezun hekimlerin ise aile hekimliğini tercih etmediğinin altını çizdi.

Bu durumun bir sonucu olarak koruyucu sağlık hizmetlerinden elde edilen kazanımların yok olacağını vurgulayan AHEF İkinci Başkanı İpek, bu duruma örnek olarak aşılama oranlarını gösterdi. Dr. İpek, aile hekimliği sistemiyle aşılama oranlarında önemli bir ivme yakalandığını, bu sayede anne ve bebek ölümleri oranının oldukça düştüğünü ancak aile hekimliği sisteminin işleyişindeki bozulmanın aşılama oranlarını etkileyerek anne ve bebek ölümlerini yeniden arttıracağını dile getirdi.

Dr. İpek: “ASM’ler çalışamaz duruma gelecek”

Aile Hekimleri Dernekleri Federayonu İkinci Başkanı Dr. Tolga İpek, açıklamasında, aile hekimlerinin maaşlarında artış olmaması durumunda ASM giderlerinin karşılanamaz hale geleceğini dile getirdi. Aile hekimlerinin hakkedişlerinin enflasyona karşı eridiğini, ASM cari gider ödemelerinin ASM giderlerini karşılayamadığını belirten Dr. İpek, aile hekimliği sisteminin toplum sağlığının korunmasındaki temel önemini hatırlattı. Dr. Tolga İpek, koruyucu sağlık hizmetlerinin desteklenmesi sureti ile gerçek anlamda sağlık harcamalarının azaltılabileceğini belirtilirken yapılacak ücret iyileştirmelerinin hakkaniyet ölçüsünde tüm sağlık çalışanlarına yapılması gerektiğinin altını çizdi.
eskiden carinin yarısından fazlası kalıyordu şimdi kömür, elektrik , jeneratör yakıtı- bakımı, tıbbi sarf malzemesi fiyatları, çalışana ödediğimiz asgari ücret+sigorta uçtu gitti. hele hesapta olmayan çatı akması, wc arızası vs gibi masraflar çıkarsa (illa ki çıkacaktır) aylık ortalama cari gider kafa kafaya yeter durumda. hem taşeronluk yapayım hem de elime bir şey geçmesin nereye kadar devam edebilir böyle? tusta ahu yazanlara kolaylıklar dilerim :)
arkadaşlar bu cari işi önemli, dikkatli hesap yapmanız lazım. Gruplandırma rehberini dikkatli okuyun, maliyet analizi yapın, çalakalem A grubu olayım diye düşünmeyin. Kamu binaları dışında mümkün mertebe tercih yapmayın. Size basit bir örnek vereyim: Sıfırdan asm kuracaksınız diyelim, A grubu olmak için fazladan gebe izlem ve üreme sağlığı odası (jinekolojik muayene masası vs ile birlikte), emzirme odası ve içindeki gerekli malzemeler, mevzuata uygun engelli tuvaleti, asm'ye ait web sitesi kurmak ve her yıl domain ücretini vermek, ayrıca haftalık 20 saat (fazladan 10 saat) hemşire çalıştırmak gerekiyor. B grubunda bu yazdığım şeylerin hiçbiri gerekli değil ve aradaki fark 1700 küsur lira. Zaten şu şartlarda 2 birim A olmak için asgari ücretle personel alsa işverene maliyeti 6000 lira civarı yani kişi başı 3000. Fakat bütün bu binlerce liralık tadilat masrafına girmese, web sitesine ücret ödemese, personeli de 20 saat değil 10 saaat çalıştırsa masrafı yarıya inecek yani 1500. Tazminattaki kazancı da eklersen şu an A olmak zarar yazıyor. Kaldı ki A'yı korumak için dikkat edilmesi gereken şartlar ve takip edilmesi gereken şeyler daha riskli. Unutmayın bütün bu hengamede en riskli olay tazminat. Personel işe girer 4253 lirayla, 10 yıl çalışır, bu hızla asgari ücret 20 olur, oldu sana tazminat 200.000
Aile hekimleri bir nevi kendi işletmesini kurduğu için hiperenflasyon karşısında eziliyorlar. Çünkü elektrik giderini vs de kendileri ödüyor. Hükümet bu kafayla giderse nasıl döner sermaye sistemini bitirdilerse aile hekimliği sistemini de bitirip devlette doktorluğu toptan bitirecekler.

Türkiye'deki sağlıktaki sorun hükümetler oy için insanlara çok düşük fiyata sağlık hizmeti sunmaya çalışıyor. Roma imparatorluğunda ekmek dağıtılması gibi bizde de ucuza sağlık hizmeti.. Devlet bunu sağlamak için hem kendi bütçesinden devasa para aktarıyor hem de doktorları ucuz eleman olarak kullanıyor. Bir nevi köle sömürüsü. Sağlık turizmi için Avrupa'da bile bir sürü kişi geliyor. Çünkü burada sağlık ucuza sunuluyor.

Abd'deki sistem çok daha iyi. Sağlık hizmetlerine ulaşmak orada çok zor çoğu kişinin sağlık sigortası bile yok. Orta üst sınıfın ise sigortası çoğu şeyi karşılamıyor. Bence öyle olması gerek. Ben nasıl saçımı kestirirken belli bir bedeli ödüyorsam doktora giderken de ödemeliyim. Sosyal devlet anlayışı illa olmalıdır denirse burada sömürülen doktor ve aslında bütün vatandaş oluyor. Sağlık sektörünü kompanse etmek için aktarılan o kadar büyük paralar vatandaşın vergisinden çıkıyor.
İstifa aşamasında derken ne kastedilmiş dilekçeyi vermişler mi ben hiç istifa eden aile hekimi görmedim. Önceden cari giderin önemli bir kısmı yanlarına kalıyordu ve bu para vergiden muaftı şimdi daha azı kalıyor sanırım. Benim gördüğüm aile hekimleri şu an bırakın diğer pratisyenleri devlet hastanesindeki uzmanlardan fazla kazanıyor. Uzmanlar nöbette tutsa, icap da tutsa döner alamadığı için aile hekiminin sadece mesaide aldığı maaşı alamıyor. Buna rağmen sürekli aile hekimlerinin özlük hakları gündemde. Sürekli aile hekimleri müdürlük personeliyle tartışma halinde yok müdürlük eldiven versin yok maske versin diye. Bugün aile hekiminin yarısı maaşı alan beyin cerrahı var ancak hala da nereye baksam aile hekimlerinin maaşlarının düşüklüğü konuşuluyor.
dogan1907 yazdı:
28.04.2022 - 00:11:50
İstifa aşamasında derken ne kastedilmiş dilekçeyi vermişler mi ben hiç istifa eden aile hekimi görmedim. Önceden cari giderin önemli bir kısmı yanlarına kalıyordu ve bu para vergiden muaftı şimdi daha azı kalıyor sanırım. Benim gördüğüm aile hekimleri şu an bırakın diğer pratisyenleri devlet hastanesindeki uzmanlardan fazla kazanıyor. Uzmanlar nöbette tutsa, icap da tutsa döner alamadığı için aile hekiminin sadece mesaide aldığı maaşı alamıyor. Buna rağmen sürekli aile hekimlerinin özlük hakları gündemde. Sürekli aile hekimleri müdürlük personeliyle tartışma halinde yok müdürlük eldiven versin yok maske versin diye. Bugün aile hekiminin yarısı maaşı alan beyin cerrahı var ancak hala da nereye baksam aile hekimlerinin maaşlarının düşüklüğü konuşuluyor.
Cok dogru tespitler tebrik ederim. ulkede ortaya konulan katma deger acısından uzman doktor ve aıle hekımı karsılastırılamazken bızım saftrık uzman tayfa da onlarlabırlıkte eylem yapıyor. uzman doktorlar olarak ahef denen seyden kurtulup kendı cıkarlarımızı savunmazsak daha cok konusuruz ama aıle hekımlerının maas dusukluğunu !!!!
doctorzade yazdı:
28.04.2022 - 00:27:55
Sözleşmesiz pratisyen hekimim 10200 tl maas aliyorum 3 ayda total 1200 lira döner aldım acil serviste çalışıyorum gecen ay 30 kusür bin puan yapmisim bizi hic konuşqn yok birileri acilde surünen genç meslektaşlarinın varliğindan haberdar olsun lütfennnn

Acilde çalışan pratisyen arkadaşlarımızın işi gerçekten zor ayda belki de bir aile hekiminden 10 kat fazla hasta bakıyorlar üstelik çok riskli hastalarla karşılaşıyorlar. Aile hekimliğindeki gibi raporlu ilaçları reçete etmek veya satranç oynayabilir raporu vermekten çok riskli. Ancak ücret konusu ortada.
Kullanıcı avatarı
abdullahh27 yazdı:
28.04.2022 - 00:22:07
dogan1907 yazdı:
28.04.2022 - 00:11:50
Cok dogru tespitler tebrik ederim. ulkede ortaya konulan katma deger acısından uzman doktor ve aıle hekımı karsılastırılamazken bızım saftrık uzman tayfa da onlarlabırlıkte eylem yapıyor. uzman doktorlar olarak ahef denen seyden kurtulup kendı cıkarlarımızı savunmazsak daha cok konusuruz ama aıle hekımlerının maas dusukluğunu !!!!
ASM’lerde de binlerce uzman hekim çalışıyor
Kullanıcı avatarı
Haktemir2 yazdı:
28.04.2022 - 09:48:54
Abdullah çok doğru şeylerden bahsetmiş. Aile hekimliğini beğenmiyorsanız acillerde bir sürü boş kadro var. Buyrun oraya geçin
yoo aile hekimliğini çok beğeniyoruz. ama ahef üyesi olarak dilekçe yazacağım ben de. sizin gibi uzmanlara destek olacak şekilde grevlere katılmasınlar bundan sonra. gidin kendiniz yapın katma değeriniz ortaya çıksın.

iş barışını bu kadar bozmak istiyorsanız, bozarız sıkıntı yok.