Doktorca Haberin Adresi...

TUS baraj puanlarına uzman ayarı.

#4627068  gönderen drriza
 26.04.2022 - 23:18:05
Son zamanlarda devlette oluşan büyük bir uzman açığını kapamak için son sınavda TUS baran puanlarına bir ayar çekilere baraj puanları değiştirilmese de herkesin barajı geçmesi amaçlandı.

Bundan önce yaptığımız ankette çoğu kesimin baraj puandan memnun olduğu görülmektedir.

Baraj konusunda yorumları sizlere bırakıyorum tabii ki de...

İşte 2.710 kişinin oy kullandığı anketimizin sonucu;

Resim

anket linki
https://www.drtus.com/poll/tus-baraj-pu ... urulsun-mu
Kullanıcı avatarı

Re: TUS baraj puanlarına uzman ayarı.

#4627120  gönderen Kronik Tusiyer
 27.04.2022 - 01:35:43
Baraj 40 puan olabilir ben periferde ne acilde çalışan pratisyen abiler gördüm barajı geçip de bir yere girip uzman olsam diyen bir abi sürekli 43 alıyordu sordum hangi cerrahi branş olsa hatta göğüs cerrahisine bile giderim demişti bana. Madem kontenjanlar her TUS dolmuyor ne gerek var zorlamaya, puan oyunu yapmaya da gerek yok katsayı ile oynayıp 40’ı 45 yapsan ne olacak? Sınavda puan standartı getir şu kadar nete şu puan diye millet onu hedefleyip çalışsın baraj da 40 puan olabilir. Bu sınav tıbbi bilgi birikimi ölçmüyor bir sıralama sınavı aynı ÖSS gibi TUS = “Talep Uzmanlık Sınavı” herkes bir uzmanlığa talip oluyor ve talibi yüksek bölümlerin puanı yüksek oluyor. Dermatoloji kazanan iyi hekim, Beyin Cer kazanan kötü hekim olmuyor.

#4627123  gönderen neutralizer
 27.04.2022 - 02:25:47
Kronik Tusiyer yazdı:
Baraj 40 puan olabilir ben periferde ne acilde çalışan pratisyen abiler gördüm barajı geçip de bir yere girip uzman olsam diyen bir abi sürekli 43 alıyordu sordum hangi cerrahi branş olsa hatta göğüs cerrahisine bile giderim demişti bana. Madem kontenjanlar her TUS dolmuyor ne gerek var zorlamaya, puan oyunu yapmaya da gerek yok katsayı ile oynayıp 40’ı 45 yapsan ne olacak? Sınavda puan standartı getir şu kadar nete şu puan diye millet onu hedefleyip çalışsın baraj da 40 puan olabilir. Bu sınav tıbbi bilgi birikimi ölçmüyor bir sıralama sınavı aynı ÖSS gibi TUS = “Talep Uzmanlık Sınavı” herkes bir uzmanlığa talip oluyor ve talibi yüksek bölümlerin puanı yüksek oluyor. Dermatoloji kazanan iyi hekim, Beyin Cer kazanan kötü hekim olmuyor.
Baraj 60 olsa dedikleriniz haklı olabilirdi. Ancak 45 dediğiniz puanı bu sınavdan önceki sistemde bile tıp fakültesinde sadece derslere girmiş biri olarak herhangi bir ekstra çalışma dahi yapmadan atıp tutarak alabiliyordunuz. Yani o kadar da amiyane tabirle duyar kasmayalım bence.

Ayrıca tus, tamam travmatik bir süreç oluyor birçoğumuz için, ben de defalarca girmek mecburiyetinde kaldım ama bir ders çalışma disiplini ve bazal bilgi birikimi kazandırıyor. Bir hekimin meslek hayatının sonuna kadar ihtiyaç duyacağı şeyler bunlar. Artık Hindistan da dahil birçok ülkede mesleği icra etmeye başlamadan matürasyon sınavı denen temel tıbbi bilgilerinizin ölçüldüğü sınavlar yapılıyor. Ülkemizde de olsa bu sınavları veremez en başta 45 alamayan kişi, tus kazanmayı bırak, hekimlik yapamaz. Bizde dua edin böyle bir sistem yok da Allah ne verdiyse atılıyoruz maceraya. Tıp eğitimi ve ölçme-değerlendirme sistemlerimizin niteliklerine aşırı güvendiğimizden herhalde.

Üstelik uzmanlık programlarını bu şekilde doldurarak tamamen bazılarının şeytani emellerine alet olmuş oluyorsunuz. O programların boş kalmasının asıl sebebi insanların barajı geçememesi değil. Eğitim namına bir şey olmaması, insanlık dışı yaklaşımlar, maddi gelir ve teknolojik imkanların yokluğu ve uzman hekimlikte insanların yaşadığı işkence raddesindeki sıkıntılar. Bunu çözmek de siyasi iktidarın en temel vazifesidir, halkına nitelikli sağlık hizmetine ulaşım imkanı sağlamak. O programları bu şekilde doldurmak, sisteme niteliksiz uzman hekim pompalamaktan ve birileri popülizm yaparak hekimlerin karşılığını zerre alamadıkları emeği üzerinden fayda sağlarken, gerçekte ülkedeki sağlık hizmeti sunumunun kalitesini aşağı çekmekten başka işe yaramaz.
Kullanıcı avatarı

#4627128  gönderen Kronik Tusiyer
 27.04.2022 - 03:33:59
neutralizer yazdı:
27.04.2022 - 02:25:47
Kronik Tusiyer yazdı:
Baraj 60 olsa dedikleriniz haklı olabilirdi. Ancak 45 dediğiniz puanı bu sınavdan önceki sistemde bile tıp fakültesinde sadece derslere girmiş biri olarak herhangi bir ekstra çalışma dahi yapmadan atıp tutarak alabiliyordunuz. Yani o kadar da amiyane tabirle duyar kasmayalım bence.

Ayrıca tus, tamam travmatik bir süreç oluyor birçoğumuz için, ben de defalarca girmek mecburiyetinde kaldım ama bir ders çalışma disiplini ve bazal bilgi birikimi kazandırıyor. Bir hekimin meslek hayatının sonuna kadar ihtiyaç duyacağı şeyler bunlar. Artık Hindistan da dahil birçok ülkede mesleği icra etmeye başlamadan matürasyon sınavı denen temel tıbbi bilgilerinizin ölçüldüğü sınavlar yapılıyor. Ülkemizde de olsa bu sınavları veremez en başta 45 alamayan kişi, tus kazanmayı bırak, hekimlik yapamaz. Bizde dua edin böyle bir sistem yok da Allah ne verdiyse atılıyoruz maceraya. Tıp eğitimi ve ölçme-değerlendirme sistemlerimizin niteliklerine aşırı güvendiğimizden herhalde.

Üstelik uzmanlık programlarını bu şekilde doldurarak tamamen bazılarının şeytani emellerine alet olmuş oluyorsunuz. O programların boş kalmasının asıl sebebi insanların barajı geçememesi değil. Eğitim namına bir şey olmaması, insanlık dışı yaklaşımlar, maddi gelir ve teknolojik imkanların yokluğu ve uzman hekimlikte insanların yaşadığı işkence raddesindeki sıkıntılar. Bunu çözmek de siyasi iktidarın en temel vazifesidir, halkına nitelikli sağlık hizmetine ulaşım imkanı sağlamak. O programları bu şekilde doldurmak, sisteme niteliksiz uzman hekim pompalamaktan ve birileri popülizm yaparak hekimlerin karşılığını zerre alamadıkları emeği üzerinden fayda sağlarken, gerçekte ülkedeki sağlık hizmeti sunumunun kalitesini aşağı çekmekten başka işe yaramaz.
Son paragraftaki uzmanlık eğitiminin kalitesinin düşük oluşu, bazı uzmanlık branşlarının dezavantajları konusunda hemfikiriz ancak TUS’un kendisi asla ve asla temel hekimlik bilgisi ve becerisini ölçmüyor. Farmakoloji’deki monoklonal antikor ilaçlar, Patolojide sorulan mikroskobik bulgular, biyokimyada sorulan protein metabolizmasının uç köşe yerlerinden gelen sorular, milyonda 1 gözlenen klinikte sorulan sendromlar vs hiçbiri temel tıp pratiğinde bir hekime gerekli olan şeyler değil ayrıca teorik bilginin çok iyi olması pratik bilginin de mükemmel olacağı anlamına gelmiyor. Acilde çalışmamış kişiler tıbbı TUS bilgileri veya okulda öğrendiklerinden ibaret sanıyor. Acilde sana pediatri için jüvenil romatoid artrit hastası gelmiyor veya dahiliye için sana aritmojenik sağ ventrikül hipertrofisi gelmiyor ancak bunlar TUS’ta sorulabiliyor. TUS temel bilgiler yanında %90 detay bilgi içeriyor ve bu onu bir sıralama sınavı yapıyor. İki sistemli YKS gibi bir sınav olsa ilk sınavda temel konular sorulsa burada baraj olsa ve bu ilk kısım sınavı geçenler ikinci kısma girmeye hak kazanmış olsa dediğiniz olabilir ancak TUS kesinlikle böyle bir sınav değil.

#4627131  gönderen neutralizer
 27.04.2022 - 04:05:38
Kronik Tusiyer yazdı:
27.04.2022 - 03:33:59
Son paragraftaki uzmanlık eğitiminin kalitesinin düşük oluşu, bazı uzmanlık branşlarının dezavantajları konusunda hemfikiriz ancak TUS’un kendisi asla ve asla temel hekimlik bilgisi ve becerisini ölçmüyor. Farmakoloji’deki monoklonal antikor ilaçlar, Patolojide sorulan mikroskobik bulgular, biyokimyada sorulan protein metabolizmasının uç köşe yerlerinden gelen sorular, milyonda 1 gözlenen klinikte sorulan sendromlar vs hiçbiri temel tıp pratiğinde bir hekime gerekli olan şeyler değil ayrıca teorik bilginin çok iyi olması pratik bilginin de mükemmel olacağı anlamına gelmiyor. Acilde çalışmamış kişiler tıbbı TUS bilgileri veya okulda öğrendiklerinden ibaret sanıyor. Acilde sana pediatri için jüvenil romatoid artrit hastası gelmiyor veya dahiliye için sana aritmojenik sağ ventrikül hipertrofisi gelmiyor ancak bunlar TUS’ta sorulabiliyor. TUS temel bilgiler yanında %90 detay bilgi içeriyor ve bu onu bir sıralama sınavı yapıyor. İki sistemli YKS gibi bir sınav olsa ilk sınavda temel konular sorulsa burada baraj olsa ve bu ilk kısım sınavı geçenler ikinci kısma girmeye hak kazanmış olsa dediğiniz olabilir ancak TUS kesinlikle böyle bir sınav değil.
Doğru, sınavda sorulan sorular tamamen ölçmüyor ama çalışırken bir şekilde size bir şeyler katıyor. Tus sürecinin katkısı olarak belirttim zaten direk sınavda sorulan sorulardan ziyade. Dersin, okumanın başına oturtması bile bir şeydir. Ayrıca baraj 60 olsaydı haklı olurdunuz dememin sebebi de bu, 60 olmasa da bir 65+ artık iyice bir akademik ve ayrıntı boyuta giriyor, eyvallah ama bir zahmet ihtisas eğitimi almaya aday, uzman hekim olmaya aday bir kişi 45 alabilsin. Kendim de hekimliğimin 2. senesinde ciddi olarak kendimi adadığım 3 sınav boyunca 45'i aşamamış bir insan olarak, bu işin acısını en başta kendim çekmiş birisi olarak, ben tus barajının puan olarak değilse bile karşılık gelen net olarak düşürülmüş olmasını kesinlikle art niyetli buluyorum.

#4627136  gönderen kursad123
 27.04.2022 - 07:49:45
Tus dershanelerinin kitaplari aslında kaplan ve dünyada kabul gören tıp kitaplarinin özeti niteliğindedir. Bu bilgi sınavları dünyanın heryerinde kabul görmektedir. Ve sen düşük puan aldıysan dünyanın heryerinde seni vasat olarak görürler. Bizim genlerimizde var hemen herşeye bok atmak. Bu kadar bedavacılık olmaz, ben tusa gireli 10 yıl oldu ve hala o bilgileri kullanıyorum ve temel aldığım bu bilgiler üzerine herşeyi inşa ettim. Ne zaman öğreneceksin sen o zaman temel bilgileri. Okulda ögrenmemişsin, tusta ögrenmemişsin, asistanlık zaten eğitim bitirildi. Kimse bu vakitten sonra temel bilgileri bile bilmeyen bireye canalıcı bilgi öğreteyim demez, en fazla ucuz iş gücü olursunuz. Fazlası değil. Düşük puan alan uzman olur mu olur, ama vasat olacağı gerçeği değişmez yüksek olasılıkla. Evet yüksek puan alan bir dermatologda kendi alanında potansiyelli bir doktor olacaktır. Şartları sağlasan o puanı alan muhtemelen düşük puan alan beyin cerrahından da sonuç olarak iyi olma olasılığı yüksek olacaktır. 40 puan almış adam doğrunun ve yanlışın sebebini ancak birisi gösterirse anlar o kadar.

#4627137  gönderen kursad123
 27.04.2022 - 07:56:05
Sen bir konuyu az biliyorsun diye kıyı köşe mi oluyor. Diyecegin şu olmalı ben bu konunun o konu için önemli olduğunu bilmiyormuşum, araştırmalıyım bu konuyu demen gerekiyor. Ancak böylece kendi kısıtlı dünyamızı geliştirebiliriz.
Kullanıcı avatarı

#4627139  gönderen DrGulsever
 27.04.2022 - 08:42:30
Tus sınavına gireli sanırım 10 yıl kadar olmuştur. Son sınavları incelemedim ama uç sorular yüksek puanlar için bilinmesi gereken konulardı benim girdiğim sınavlarda. Saçma sapan kazık sorular ise 70 puan sonrası için.

Bizim tıp anlayışımızda ve tabii ki acil- poliklinikte hasta bakarken kullandığımız bilgiler ne yazık ki yanlış uygulamaların çoğunlukta olduğu alaylı anlayışı tıp uygulamasıdır.

Ateş olan her olguya antibiyotik, her kanlı ishala barsak antiseptiği vs vs.

Çoğu uygulamalar Türkiye'nin mevcut hasta bakma koşullarından kaynaklanan kendi için geliştirilmiş ve kuşaklara aktarılmış yanlış uygulamalardır.

Acile JRA gelmiyor diyoruz ama o hastanın JRA olmadığını anlamak için JRA'dan şüphelenmek gerekiyor önce. Şüphelenmek için ise JRA 'yı bilmek gerekiyor (JRA örnektir sadece)
Kısa muayene süreleri, ilaçsız iyileşmez diye kafamızın etini yiyen hasta yakını baskıları, Tıp fakültesi öğrencisini ya vasıfsız iş gücü olarak kullanan ya da bunun tam tersi TUS'a çalışsınlar diye serbest bırakan ve bununla övünen TIP Fakültesi anlayışları ve bunun sonucunda nadiren Doktor yetiştirme görevini yerine getiren Tıp fakülteleri sonrası perifere giden sevgili meslektaşlarım . Hekimlik atandıktan ve hasta ile başbaşa kaldıktan sonra öğreniliyor ve teorik bilgi eksik ise pratik eğreti kalıyor. Günü kurtarıyor sadece.
Kullanıcı avatarı

#4627147  gönderen dr_samsa
 27.04.2022 - 09:54:13
kursad123 yazdı:
Tus dershanelerinin kitaplari aslında kaplan ve dünyada kabul gören tıp kitaplarinin özeti niteliğindedir. Bu bilgi sınavları dünyanın heryerinde kabul görmektedir. Ve sen düşük puan aldıysan dünyanın heryerinde seni vasat olarak görürler. Bizim genlerimizde var hemen herşeye bok atmak. Bu kadar bedavacılık olmaz, ben tusa gireli 10 yıl oldu ve hala o bilgileri kullanıyorum ve temel aldığım bu bilgiler üzerine herşeyi inşa ettim. Ne zaman öğreneceksin sen o zaman temel bilgileri. Okulda ögrenmemişsin, tusta ögrenmemişsin, asistanlık zaten eğitim bitirildi. Kimse bu vakitten sonra temel bilgileri bile bilmeyen bireye canalıcı bilgi öğreteyim demez, en fazla ucuz iş gücü olursunuz. Fazlası değil. Düşük puan alan uzman olur mu olur, ama vasat olacağı gerçeği değişmez yüksek olasılıkla. Evet yüksek puan alan bir dermatologda kendi alanında potansiyelli bir doktor olacaktır. Şartları sağlasan o puanı alan muhtemelen düşük puan alan beyin cerrahından da sonuç olarak iyi olma olasılığı yüksek olacaktır. 40 puan almış adam doğrunun ve yanlışın sebebini ancak birisi gösterirse anlar o kadar.
Düşük puan alanlar vasat ve 40 puan alan adam doğrunun yanlışın sebebini ancak birisi gösterirse anlar öyle mi.Çok yanlış fikirler.Umarım egodur yoksa durum daha vahim.40 puan bile alamayan adamdan kötü durum.
Kullanıcı avatarı

#4627170  gönderen Kronik Tusiyer
 27.04.2022 - 11:52:48
Herkes hayatı TUS’tan ibaret sanıyor ama bilmiyor TUS’ta yüksek puan çekip yoğun bakımda hasta takibini öğrenemeyerek cerrahi branştan istifa etmek zorunda kalanları, bilmiyor eli cerrahiye yatkın olmamasına rağmen uzman olanları çünkü sistem tek sınav üzerinden yürüyor ve o sınavı kazanan 5 yıl sonra koşulsuz şartsız uzman yapılıyor. Bu konular neden hiç gündeme gelmiyor. Dikkat edilirse ben düşük puanlı yerlerin çoğunun cerrahi branşlar olduğuna dikkat çekmişim. Çok şükür her TUS 55-57 arası puan alan birisiyim yani aslında 40’a inmiş inmemiş beni pek ilgilendirmiyor. Teorik bilgi müthiş iyi olunca pratik bilgi nasıl iyi oluyor biri bana açıklasın. TUS’ta derece yapan daha iyi mi sütur atıyor? Bistüri’yi daha düzgün mü tutuyor? Hiç Anatomi çalışmadan 66 alan arkadaşım var. Anatomi hiç bilmeyen diğerlerinden nasıl bir adım önde oluyor cerrahi branşlarda? Anlatın bakalım da anlayalım. Birisi JRA’dan şüphelenmen gerek demiş evet doğru ama yetmez sen fizik muayene hiç bilmiyorsan sabaha kadar şüphelen dur ne yapacaksın iyi doktor mu olacaksın? NG dekompresyonun hangi durumlarda yapılması gerektiğini biliyor ama NG nasıl takılır bilmiyor, Hangi durumlarda entübasyon yapılacağını teorik olarak biliyor ama hasta ile karşı karşıya gelse entübasyon yapmayı bilmiyor. Söyleyin bana Allah aşkına teorik bilgi ile pratiğin hiç alakası var mı?
Ben diyorum Manisa millet diyor Fransa 😁
TUS’a çalışırken Pediatri ve Dahiliye de çalışıyoruz o zaman var mısınız hadi bakalım mesela bu derslerden iyi net çıkaranların uzmanlık süresini kısaltalım olur mu? Ne de olsa teorik bilgi bazıları için çok ama çok önemli !!?
Kullanıcı avatarı

#4627175  gönderen Kronik Tusiyer
 27.04.2022 - 12:11:47
kursad123 yazdı:
Yüksek puan alan dermatolog ile düşük puanla giren beyin cerrahi uzmanını kıyaslayan beyin yakan bir analiz 👏👏👏
Tebrik etmek lazım. Biri dahili biri cerrahi branş ve arkadaş galiba dahili bilimlerden ve hiç cerrahi bir branşa adımını atmamış yoksa başka türlü mantıklı açıklaması olamaz. Biri cerrahi yani el becerisi, el göz koordinasyonu ve 3 boyutlu düşünüp görebilme diğeri inspeksiyon ile tanı koyan görsel hafızaya dayalı bir branş. Son cümle zaten bir facia 😂😂😂
Siz TUS’u ÖSS gibi sanıyorsunuz ya öyle değil işte çıkın o kafadan. Temel matematik, fizik, kimya, biyoloji vs tamam da TUS öyle bir sınav değil. 10 sene ara verip hiç çalışmadan ÖSS’ye girsen barajı geçersin de 10 sene ara verip hiç çalışmadan TUS’ta barajı geçemezsin aradaki fark bu.
Yoksa 10-15 sene önce köklü fakültelerden (H.tepe, Ankara Üni.) mezun olmuş pratisyenlik yapmışların zekası kıt değil hatta pratik zeka ile seni cebinden çıkarma ihtimali bile var. 😉
Bilmem anlatabildim mi?

#4627437  gönderen nurgul1
 28.04.2022 - 07:26:56
Dr olmak için tus şart değil ki, uzm. branş seçiminde rekabet ölçeği. Bende tusa çalışmanın faydasını poliklinik te gördüm. Mezun olduktan sonraki bilgilerle tus bilgileri pekisiyor.acil de sinek ısırığı da gelse, anaflaktik şokta gelse bilgi bilgidir.ne kadar bilgi o kadar iyi. Tusu basite alamayız.

#4627457  gönderen dr.haby
 28.04.2022 - 10:00:40
nurgul1 yazdı:
28.04.2022 - 07:26:56
Dr olmak için tus şart değil ki, uzm. branş seçiminde rekabet ölçeği. Bende tusa çalışmanın faydasını poliklinik te gördüm. Mezun olduktan sonraki bilgilerle tus bilgileri pekisiyor.acil de sinek ısırığı da gelse, anaflaktik şokta gelse bilgi bilgidir.ne kadar bilgi o kadar iyi. Tusu basite alamayız.
üniversite sınavında tercih yaparken tıp için ömür boyu okumak gerektiği belirtilirdi hep,devamlı okumak bilgileri güncellemek bu işin doğası aslında,öbür türlüsü=körelmek