Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
Kullanıcı avatarı
Vakit nakitse en çok temel bilimciler kazanmaz mı?

Bir soru cümlesi olduğu kadar üstü kapalı bir önerme olarak da görülebilir. Hele bir de nöbetler sonrası gelişen sağlık problemlerine yatkınlık düşünülürse...

Bir kere depresif ruh hali sonrası iş gücü kaybı ve finansal yanlış kararlar alma riski aslında sağ cebe eklerken sol cepten düşürüyor olmanın bir örneği... Buna nöbetler nedeniyle oksidatif stres artışı ve kardiyovasküler hastalık + malignite riski artılı da eklenirse, içilen çay ve kahveler sonucu dispeptik şikayetlerin hayat kalitesini düşürmesi göze alınırsa, alınan druglar ile osteoporoza yatkınlık da değerlendirilirse ve hatta radyasyon, formaldehit maruziyeti sonucu gelişebilecek olumsuzluklar da dikkate alınırsa güncel ekonomik şartlarda gerçekten pasif özkıyıma benzeyen bazı seçimlere nasıl cesaret edebiliyoruz gerçekten şaşırtıcı ve düşündürücü... Kaldı ki bunlar sadece bir çırpıda aklıma gelenler...

Acaba ortak bir yanlışlık mı var yetişme şeklimizde yoksa net göremediğimiz bir umut mu var?

Fikirlerinizi merak ediyorum.
En son iatrosophistmain tarafından 14.01.2022 - 22:34:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Gördüğüm en mantıklı başlık ama herkes temel bilimci olma riskini de almaz. Ya şartlar düzelirse, ya insanların gözünde doktor sayılmazsam, ya kliniği özlersem falan filan. Açıkçası ben bu riskleri alamazdım
temel bilimlerdeki riskler

obezite (klinisyen fiziksel olarak aktif oluyor, temel bilimi seçip düzenli sporu herkes yapamaz)
sosyal izolasyon (klinisyen sürekli insan içinde olduğundan kendine iyi bakar, temel bilimde pantolonu ütüsüz işe gelen var)
tıpdışı hoca mobingi
maaşın iyice düşmesi
perifere atanmada zorluk
mesleki tatmin yokluğu
klinik bilgileri unutarak ileride olası bir görevlendirmede zorlanma
rkn9 yazdı:
14.01.2022 - 22:47:48

obezite (klinisyen fiziksel olarak aktif oluyor, temel bilimi seçip düzenli sporu herkes yapamaz)
sosyal izolasyon (klinisyen sürekli insan içinde olduğundan kendine iyi bakar, temel bilimde pantolonu ütüsüz işe gelen var)
tıpdışı hoca mobingi
maaşın iyice düşmesi
perifere atanmada zorluk
mesleki tatmin yokluğu
temelci olarak cevaplayayim
düzenli spor yapıyorum o kişiye bağlı
temelcilerde ya çok özenir kendine ya da tam salar ortası yok
asosyallik konusuna katılıyorum etrafında fazla doktor olmadığı için yalnız bir insansın
perifere atanırken kafan rahattır stres yapmazsın ama periferden batıya gelmen biraz daha fazla sürebilir
tatminsizlik bence önemli beni zorluyor
temel uzmanı bir yere görevlendirilmez sadece kendi işini yapar
maaş konusunda katılıyorum hastanenin en az kazanan uzmanısın her zaman
biyokimya ve mikrobiyolojide tıpdışı hocalar laba giremez, haliyle çok bir işin olmaz ama diğer branşlarda tıpdışı egosu çekersin
muscl3 yazdı:
14.01.2022 - 22:56:43
rkn9 yazdı:

tıpdışı hoca mobingi
maaşın iyice düşmesi
perifere atanmada zorluk
mesleki tatmin yokluğu
asosyallik konusuna katılıyorum etrafında fazla doktor olmadığı için yalnız bir insansın
perifere atanırken kafan rahattır stres yapmazsın ama periferden batıya gelmen biraz daha fazla sürebilir
biyokimya ve mikrobiyolojide tıpdışı hocalar laba giremez, haliyle çok bir işin olmaz ama diğer branşlarda tıpdışı egosu çekersin
anatomi fizyoloji farmakoloji histolojide, devlet hastanesinde karşılığı olmadığından acile görevlendirme olabiliyor deniyordu birkaç sene öncesinde
Kullanıcı avatarı
rkn9 yazdı:
14.01.2022 - 23:28:02
muscl3 yazdı:
14.01.2022 - 22:56:43
rkn9 yazdı:

tıpdışı hoca mobingi
maaşın iyice düşmesi
perifere atanmada zorluk
mesleki tatmin yokluğu
anatomi fizyoloji farmakoloji histolojide, devlet hastanesinde karşılığı olmadığından acile görevlendirme olabiliyor deniyordu birkaç sene öncesinde
O eskidendi diyorlardı en son. Güncel durumu bilmiyorum.
Gençler turkiye 1984 simulasyonunda kendinize gelecek aramayin yok çünkü...

Hayir iktidar degişse bile yok.

Bu ulkenin esas sorunu nufusun cok buyuk cogunlugunu olusturan insanlar, onlarin iq seviyesi, ahlaksizligi, medeniyetsizligi, bencilligi, uckagitciligi, cürümüş beş para etmez insanligi.

Yaşim genc ama ben illa burda durucam diyorsan.... Neyse zamaninda bizi uyaran yol gosteren olmadi ve gidebilecek yaşı gectim. Bu sistemde calisinca insanin yasam enerjisi soguruluyor bir daha asla eski yasam sevinci ve azminde olmayacaksiniz ve buraya mahkum kalip uzman olana kadar göt yirtip getir kuryesi kadar kazanip mobbing, sozlu ve fiziksel siddete maruz kalacaksiniz. Neyse hala devam diyorsan gök tengri ve odin guclerini birlestirip sana akil versin. Ha hic olmadi temel bilim candir. Tip fakultesine azimle girip ilk uc seneyi 4.0 ile tamamlayan kliniklere gecip necip turk halki ve onlarin bozkirdan ezber yaparak asistan olmuş kaba saba empati yoksunu zalim asistan ve hocalariyla karsilasinca can kurtaran simididir temel bilimler.
lobim güclü tıpdısılarla ugrasırım diyorsan olabilir veya tıp dısı kadrolardan ziyade tıp kontenjanlari artırılsa temel bilimlerde tusta hem kaliteli arge ortamı olur hem de dedigin dogru olur ama vakit nakitse dekan dekan yardımcısı her bolumde en az 3 tane 15 16 bin alıyor bir halttan caktıkları da yok
aslında mesele tıp tıpdısı degil teme bilimlerde elbet hakeden herkes girmeli mesela 50 dil puanı ile girenler var minimum sartı o diye onun doktora yaptıgı alanı özellikle ısmarlama ilan ile yaziyorlar alesten en düsük bazal notu alip ögretim gorevlisi oluyor adam şaka ama gerçek nasıl olsa tıpcılar buralardan kacıyor kadrolar boş kalıyor gelen gidiyor diye buralara böyle adamlar dolmus her bölüm 1 kontenjan acıyor 3 büyük il harici o kiside böylelerinin arasında sıkılıp gidiyor kolay pes eden biriyse veya güclü degilse temel bilimlere de puan getirecek performanslar gelse mesela yapılan su projeye bilmem ne diye kontenjanlari 2-3 e cıksa gayette gelistirelebilir bölumler sizin gittiginiz kontenjan sürekli bos kaldigi icin vasıfsız elemenlar sürekli yükseliyor o konumlarda
rkn9 yazdı:

tıpdışı hoca mobingi
maaşın iyice düşmesi
perifere atanmada zorluk
mesleki tatmin yokluğu
Zaten mesleki tatminin olmaması çekici temel bilimler için.
ibospadias yazdı:
15.01.2022 - 01:04:32
rkn9 yazdı:

tıpdışı hoca mobingi
maaşın iyice düşmesi
perifere atanmada zorluk
mesleki tatmin yokluğu
öyle deme dostum herkesin kaldırabilecegi seyler degil tıp dısılarla calısmak senden vasıfsızın sana tavsiye vermesi konusurken hata yapan birinin cok bildigini sanması gibi ama dedigim gibi buralardaki doktor sayısı artarsa o zaman tatminlikte artar
Kısacası temel kontenjanları artmalı ve cogu yere tesisler kurulmalı unilerin cogu gelen gidiyor gözü ile bakıyor ortanca bölgedeki uniler cünku insanlar tek kalıyor dolayısı ile lab isteme proje istemede zor oluyor benim duyduklarım diger temelcilerde skntılar bunlar
Aslında sabır etseniz temelin önü acık kolaylıkla docent vs olunur ama iq seviyesine denk adamlar lazım 200 300 bin siralamada torpil ile gelen kisiler size hic zararları dokunmasa bile aynı havayi solumak bile tek kaldıgınızda bunaltıcı olur tahmin ediyorum 3 büyük uni ve bazı temel bilimlere önem veren uniler haric durum bu adam tüm temel kadrolarına es dostu yazdırmak icin odaları tutmus alesi bekliyor vs bu yanlıs
Proje yürutelebilecek aktif makale hazırlayabilecek insanlar lazım daha cok tus kontenjanı zaten tusta alınmasa bile es dost akrabayı alıyorlar o bölümlere sonra ülkede bilim gelismiyor gelismez tabi
ibospadias yazdı:
15.01.2022 - 01:04:32
rkn9 yazdı:

tıpdışı hoca mobingi
maaşın iyice düşmesi
perifere atanmada zorluk
mesleki tatmin yokluğu
mesleki tatminden kastım yaptığın işin ve sahip olduğun bilginin klinikte değerli olması, temelde sana ihtiyaç yokmuş gibi davranılır
sana saksı muamelesi yapıldığında anlarsın :D