Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Türkiye kahreden bir olaya tanıklık etti. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisi Enes Kara, Elazığ'da bir binanın 7.katından atlayarak yaşamına son verdi. Kara, olaydan önce çektiği videoda ise kaldığı yurtta baskılara maruz kaldığını ve psikolojik olarak yorulduğunu söyledi. Habertürk'ün üniversite yetkililerinden aldığı bilgilere göre de, Kara'nın son 1 aydan bu yana birçok dersine girmediği ve içine kapanık olduğu da kaydedildi. Kenan Butakın'ın haberi..

Resim

Elazığ'da acı bir olay yaşandı. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisi Enes Kara, kentte bir binanın 7.katından atlayarak yaşamına son verdi. Kara, intiharından önce çektiği videoda ise kaldığı yurtta baskılara maruz kaldığını ve psikolojik olarak yorulduğunu söyledi.

'KENDİME SADECE 3 SAAT AYIRABİLİYORUM'
Kara çektiği videoda ailesinin zoruyla yurtta kaldığını söyleyerek, "Şu an cemaat yurdunda kalıyorum. Hiç kalmak istemememe ve bunu aileme defalarca söylemiş olmama rağmen. Defalarca söyledim ama beni burada kalmaya zorladılar" ifadelerini kullandı. Yurtta kendisine sadece 3 saat ayırabildiğini söyleyen Kara, şöyle devam etti: "3 saat gibi bir şey kalıyor ve kalan zamanda adam akıllı ders de çalışamıyorum. Çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum. Özgür hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim 3 saat falan."

'HERKES DOKTORLUKTAN KAÇIYOR'
Öte yandan Kara'nın ölümünden önce, "Herkes doktorluktan kaçıyor, çünkü mobbing var, uzun süreli nöbetler var, hastadan şiddet görme ihtimali var, köle gibi çalışıyorsunuz, ben böyle bir gelecek istemiyorum" şeklinde bir not bıraktığı da kaydedildi.

ADLİ TIP: ÖLÜMÜ YÜKSEKTEN DÜŞMEYE BAĞLI
Habertürk'ün Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi yetkililerinden aldığı bilgilere göre de, Kara'nın yaşadığı binanın hemen yanındaki bir apartmanın 7.katından atladığı ve bu sırada olay yerinden geçmekte olan 112 Acil Servis çalışanlarının ilk müdahaleyi yaptığı belirtildi. Cenazesi bu sabah ailesi tarafından Hatay'a götürülen Kara'nın ölüm nedenine ilişkin adli tıp ön raporunda da ölümün yüksekten düşmeye bağlı meydana geldiği aktarıldı.

ARKADAŞLARINA 'TIP OKUMAYI SEVMİYORUM' DEDİ
Genç tıp öğrencisinin ayrıca özellikle son 1 ayda içine kapanık olduğu ve arkadaşlarına da tıp okumayı sevmediğini söylediği ifade edildi. Kara'nın son 1 ayda birçok dersine de girmediği aktarıldı.

ARKADAŞLARI ANMA TÖRENİ DÜZENLEDİ
Enes Kara için Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde anma töreni de gerçekleştirildi. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde düzenlenen anma törenine katılan arkadaşları, saygı duruşunun ardından fakülte önüne karanfil bırakarak açıklamalarda bulundu.

Resim

Arkadaşları Enes Kara için toplandıklarını belirten Tıp Fakültesi öğrencisi Zeynep İlayda Baykendi, “Aldığımız haberle hepimiz derinden sarsıldık. Üzüntümüzü dile getirebilecek durumu ifade edebilecek tek bir kelime bulmak imkansız. Bugün burada Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve Enes’in arkadaşları olarak Enes’i anmak için toplandık. Enes sen her zaman kalbimizde olacaksın" dedi.

Habertürk
ulan o cemaati toplasan bir tanesi su cocuk etmez ama gel gor ki iyiler oluyor kotuler sefa suruyor anasini sattigimin dunyasinda hukumet gor bunlari bu cocuklarin hepsinin kani senin elinde senin ve 20 yildir uyguladigin politikalarin eseri.gorucez bu dunyada muslumanim diye gecinip oteki dunyada hayalini kurdugunuz hangi cennet alacagini sizi,les suruleri sizi bu cocugun kurtulus olarak sadece olumu care gormesinin cezasini cekeceksiniz allah belasini versin hepinizin
Kullanıcı avatarı
Depresyondaki bir genç ve bu genç onun yaşadıklarını yaşayan milyonları temsil ediyor bence. ülkeyi bu duruma getirip, 21. yüzyılda gençleri (hatta daha kötüsü çocukları) zorla bunların kucağına atanlar suçlu. Bir kült, din neyse artık yayacağım diye ülkenin yönetimi milyon liraları bu oluşumlara aktarıyor biliyorsunuz. ve sonuç bu.
Kullanıcı avatarı
Durun daha durun. Bunlar başlangıç maalesef. Maalesef çıkmaz da olan o kadar tıp öğrencisi, asistan, pratisyen hekiim, uzman doktor, yan dal uzmanı hatta yeni doçentler varki,böyle haberler artacak. Bu haberi iktidar atesitmiş zaten deyip yine göz yumacak. Bu kardeşimiz iktidarın bitirdiği doktorluğun umutsuzluğu sebebiyle canına kıydı. Bu kardeşimin müsebbibi iktidardır. O kadar nefret ediyorki hekimlerden bizleri bitirdi. Şubat ayı itibariyle Türkiyede yöneticler hariç bir tane hekim 1 tl performans alamayacak. O dünyanın riskni alan, perişanlık çeken, rezillik çeken hekimler rezil bir ücrete mahkum edildi. Düzeltmek için de ufacık bir niyeti yok efendimizin. Kendisi çünkü bizlerden nefret ediyor. Rabbim görüyor. Rabbim herkese hak ettiğini verir. Verdiğini de görecez
Kullanıcı avatarı
Tarikat ve cemaatler yasaklanmalı. Devlet bunların mallarına el koymalı.
Ailesi göz altına alınmalı. Çocuğa hayatı zehir etmişler.
Türkiye’de en zor şey özgür bir birey olabilmek .
En son Urbanius tarafından 11.01.2022 - 14:46:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
çok bilinçli olarak yapılan ve sayıları giderek artan intiharlar ,gençlerin görmezden gelinen sorunları, bitmek üzre olan bi meslek grubu ....
halledilemeyecek,düzelemeyecek görmüş ve seçimini yapmış..
saygı duymakla beraber üzüldüm
Allah rahmet eylesin demekten başka söz kalmıyor ki artık
Kullanıcı avatarı
Videosunu tam izleyemedim, vicdanım el vermedi. Benim senden 3 yaş büyük bir kardeşim var, Enes.
Keşke sana yardımcı olabilseydim. Bu ülkede sadece insan gibi yaşamak isteyen ama hayal kırıklığına uğramış senin gibi çok fazla genç var.
Seni buna zorlayan zincirin her halkasından nefret ediyorum. Buna maruz kalıp, değiştirememekten nefret ediyorum. Her gün işkenceye uğrayan köleler gibiyiz. Çok üzgünüm Enes...
Doktorluğun geleceğinden duyulan ümitsizlik ile cahil ailenin zorladığı çağdışı cemaat yurdu hayatının bir araya gelerek, kardeşimizi önce depresyona sonra intihara sürüklediği acı bir olay.
Başımız sağolsun , çok üzücü gencecik bir hayatın böyle sona ermesi.
Kullanıcı avatarı
10dklık videonun 2dlık kısmını paylaşıp sadece bir sorunun üzerine dikkatleri yoğunlaştırmışlar.kalan 8 dksında da süregelen depresyonundan, eğitiminin zorluğundan, meslekteki zorluklardan bahsetmiş.

Bir doktorumuz çok güzel yazmıştı, mesleğimiz bize berbat bir şekilde devredildi, ama size altın tepside sunacağız.Bence çok önemli bir nokta bu.Bişeyler değişmeli artık, meslek bu koşullarla ilerleyemez.toparlayamaz.Bunu ya değiştiririz ya da böyle dipte dolaşırız.dibi boylarız demiyorum.dipteyiz çünkü.Herkes uyansın artık.ocak 15miş şubat 15miş, bunlar zaman kaybı.devir birlik olma, gücümüzün farkına varma devri.
Allah rahmet eylesin Enes kardeşime.
Kullanıcı avatarı
bir de sosyal medyada doktor maası konusu olunca her türlü hakareti agzindan düşürmeyenler, onu ümitsizlige iten seylerden biri kendi yoz beyinleri degilmis gibi, ilerde rapor vermedi diye, istedigi ilacı yazmadı diye ona saldirmayi hak görecek olanlar kendileri olmayacakmış gibi ah vah etmişler.
Belki ilerde guzel bir gelecek görebilse sabredebilirdi.
Allah rahmet eylesin.
En son yamukprenses tarafından 11.01.2022 - 16:47:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.