Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi akademik kadrosuna alım ilanı için "Fıtık ameliyatını veteriner, beyin ameliyatını da istatistikçi mi yapacak?" diyen milletvekilinin açıklamasına tepki göstererek, tıp fakültelerinin ana bilim dallarında yüzlerce veteriner hekim bilim insanının görev aldığını dile getirdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi akademik kadro ile öğretim üyesi kadrosuna alımlar geçtiğimiz gün Resmi Gazete'de ilan edildi. İlan edilen kadrolardan Anatomi Ana Bilim Dalı için Veteriner Fakültesi mezunu olma şartı, Tıp Fakültesi Biyoistatistik Ana Bilim Dalı için ise Allometrik analizler ve Büyüme Modelleri üzerine çalışmış bir İstatistikçi arandığı belirtildi.

Yayımlanan ilanlara tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, kadroların veteriner hekimler ve iktisatçılar için açıldığını söyledi.

“Tıp Fakültesi’ne bir veterinerin ve istatistikçinin atanmasıyla maalesef aklımıza şu sorular geliyor: Bir fıtık ameliyatını veteriner, beyin ameliyatını da bir istatistikçi mi yapacak? 2021 yılını ‘Sağlık Yılı’ ilan ettiniz, 2 yıldır çok ağır Pandemi koşullarında çalışan hekimlerimiz hak ettikleri atamaları beklerken bu yapılan haksız atamalarla hekimlerimizin yurt dışına gitmesine neden oluyorsunuz. Bu liyakatsizlikle, bu kayırmacılıkla ülkemizi ne hale getirdiğiniz ortada. Bir an önce bu haksız atamalara son vererek Tıp Fakültesi’nde 25 kişiye hak ettikleri profesörlük unvanı verilmelidir.”

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör olmak için gereken doçentlik sonrası en az 5 yılını doldurmuş 25 tane Tıp Doktoru Doçent varken 2 kişinin tamamen kayırmayla atanmasını kadro bekleyen doçentleri derinden yaraladığını belirten Aydın, "Fıtık ameliyatını veteriner, beyin ameliyatını da istatistikçi mi yapacak?" diyerek bunun bir liyakatsizlik olduğunu iddia etti.

Milletvekilinin sözlerine TVHB’den sert tepki geldi.

Konu hakkında TVHB tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ulusal bir gazetemizin 5 Ocak 2022 tarihli internet sayfasında ‘Tıp Fakültesi profesör kadroları veteriner ve istatistikçiye verildi’ başlığını taşıyan bir haber ve bu cümlelerin sahibi olan bir partinin milletvekiline ait bir video konuşması yer almıştır. Vekil Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde profesörlük sırası gelen ve hak eden bir veteriner hekime profesör kadrosu verilmesini ağır bir dille eleştirmekte ve hakarete varan cümleler kullanmaktadır. Hekimlik eğitimlerinde (beşeri hekim, veteriner hekim, diş hekimi) ilk yıllarda alınan temel tıp eğitimleri aynı bilgileri içermektedir. Hatta aynı üniversite bünyesinde bulunan bu fakülteler temel tıp derslerini (Farmakoloji, fizyoloji, mikrobiyoloji, viroloji, patoloji, biyokimya ve anatomi gibi) ortak ders olarak alabilmektedir. Ülkemizde geçmişten bugüne tıp fakültelerinin ana bilim dallarında yüzlerce veteriner hekim bilim insanı görev almış, ana bilim dalı başkanlığı yapmışlardır. Bugün hemen her tıp fakültesinin temel tıp bilimleri bölümlerinde veteriner hekim kökenli birçok profesör bulunmaktadır.

Yerli Covid-19 aşımız TURKOVAC’ı üreterek kullanıma sunan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli hocamız veteriner hekim virolog olup, Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesidir. Veteriner fakültelerinin anatomi anabilim dalı öğretim üyesi hocalarımız diş hekimliği fakültelerinde de görev yapmaktadır. Veteriner hekimlik eğitimi, dünyanın her tarafında en zorlu ve en pahalı eğitimlerden biridir. Yüzlerce hayvanın anatomisi, fizyolojisi ve hastalıkları üzerine verilen bu eğitim 10 yarıyıllık sömestri dönemini kapsayan yüksek lisans eğitimidir. Veteriner hekimlerin tıp fakültelerinin temel tıp bilimleri olarak adlandırdığımız farmakoloji, fizyoloji, mikrobiyoloji, viroloji, patoloji, biyokimya ve anatomi gibi bölümlerinde öğretim üyesi olmalarında bilime, mevzuata, etiğe, liyakat esaslarına aykırı hiçbir yön yoktur. Kendisi de sağlık meslek mensubu eczacı olan sayın vekilin talihsiz beyanı camiamızı üzmüştür. Meslek camiamız özür beklemektedir.”
İha
Kullanıcı avatarı
Veterinerlerin biz de doktoruz tribi...
Bize de beşeri hekim diyorlar biz sadece insanla ugrasiyomusuz onlar her canlıyla.
Veteriner ofisinde kedi tırnağı kesmek gibi cok önemli işler yapıyor bu arkadaşlar.
Benim tanıdıklarımin hepsi kompleksliydi. Bir daha tövbe.
Burda sorun tıp fakultesine acilan ilanda veterinerlik fakultesi mezunu olmasi sarti aranmasi. Tip mezunu bir anatomi profesoru bu kadroya basvuramiyor.

Dusunsenize veterinerlik fakultesi anatomi anabilim dalina basvuru sarti tip fakultesi mezunu olmak. Dusunemediniz degil mi?

Ayrica bkz: Moore Clinically Oriented Anatomy, tıp fakultesinde temel derslerinin klinik oryantasyonlu olmasi cok onemli. uçep muhabbeti de bunu destekliyor. USMLE tarzi sorulara bakmanizi oneririm bir doktora temel bilim nasil ogretilmeli anlamis olursunuz. Elinize bir Kaplan anatomi kitabi bir de herhangi bir TUS anatomi kitabi alinca farki anliyorsunuz.