Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Bakan Koca' dan Başhekimlere 'Nöbet Mektubu'

 #4570422  gönderen drbounlife
 10.11.2021 - 14:37:45
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ildeki Eğitim Araştırma Hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinin başhekimlerine, asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusunda mektup gönderdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, 81 ilde toplam 136 başhekime gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verildi: “Saygıdeğer başhekim arkadaşım, Bu mektubum, son derece önemli bir konuyu sizinle hasbihal amacı taşıyor. Gerek sağlık hizmetlerinde gerek bu hizmetlerin sürdürülmesi için yapılan planlamalarda yaşanan bazı sorunlar için birinci derecede farkındalık sahibi kişiler sizlersiniz. Gösterdiğiniz çaba, özellikle, yaşadığımız süreç açısından takdire şayandır. Şahsım ve ilgili tüm yönetici arkadaşlarım adına teşekkürlerimi tekrar ifade etmek isterim."

"TAM BİR İRADE ORTAYA KOYMALIYIZ"
Bakan Koca, 1.11.2021 Tarih ve 95796091-010.07 Sayılı 'Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri Konulu genelgenin İl Sağlık Müdürlüğünce başhekimlere ulaştırıldığını belirterek, şunları söyledi: "Genelge çözümü aciliyet gösteren bir sorun için kararlı, kalıcı adımlar atmanızı gerektiriyor. Uzun ve yıpratıcı olan çalışma sürelerini azaltmakta, nöbet düzenlemelerini yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmakta tam bir irade ortaya koymalıyız. Bu konuda sizinle yakın, titiz bir diyalog içinde olacağız. Asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusundaki kararlılığımızın en iyi örneklerinden birini sizin vereceğinize inanıyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Habertürk
GENELGE EMİRDİR. ANAYASAYA KANUNLARA, AIHM KARARLARINA HATTA DİNİ AHLAKİ DEĞERLERE AYKIRI OLAMAZ. Emrin yerine getirilmemesi suçtur. Aç susuz uykusuz seni 36 saat çalıştıracağım demek AMERİKADA, AVRUPADA KANADADA, AVUSTRALYADA YENİ ZELLANDADA SUÇTUR.
AMERİKADA, AVRUPADA KANADADA, AVUSTRALYADA YENİ ZELLANDADA asla iki ayrı nöbet çizelgesi hazırlamaz.duygularıyla değil mantıkla hareket ederler. Hukuku ön plana çıkarır.
İBNİ HALDUN DERKİ: “COĞRAFYA KADERDIR. ” sözü. Nerede doğarsan oranın kirine, çerçöpüne batar, oranın suyuyla yıkanır, oranın güneşiyle kavrulursun; oranın iklimi biçimlendirir geleceğini.
Kızılderili ata sözü:Derinin rengi insanları farklı kılmaz. İyi iyidir, kötü kötüdür. Büyük yaratıcı hepimizi kardeş olarak yaratmıştır."

Re: Bakan Koca' dan Başhekimlere 'Nöbet Mektubu'

 #4570902  gönderen Akil35
 11.11.2021 - 10:38:29
yuksel0634 yazdı:
10.11.2021 - 19:41:34
GENELGE EMİRDİR. ANAYASAYA KANUNLARA, AIHM KARARLARINA HATTA DİNİ AHLAKİ DEĞERLERE AYKIRI OLAMAZ. Emrin yerine getirilmemesi suçtur. Aç susuz uykusuz seni 36 saat çalıştıracağım demek AMERİKADA, AVRUPADA KANADADA, AVUSTRALYADA YENİ ZELLANDADA SUÇTUR.
Bu genelgede emir kipi yok. Yıkama yağlama var, eski tas eski hamam devam eder. Asistanların çıplak maaşı rezalet, nöbet ücreti sayesinde para alıyorlar. Döner zaten sabit dışında çoğu yerde yok. Nöbet ücreti olmazsa, asistan aç kalır. İstese de nöbet ertesi izin kullanamaz. Hem nöbet izni kullansın ama nöbet parasını da tam alsın, yok böyle bir şey, maliye anında çöker. Bizim hastanede asistanlar nöbetleri şişirdiler ortaya çıktı, nöbet saatlerine başhekim yardımcısı bakıyor artık. Ne kadar tuttun o kadar para.
Sayın akil35 ve ahmetmeteisikara ya cevap.
1) Geçmişte 15 nöbet tutuldu şimdide 15 nöbet tutulacak diye israr etmek doğru değil dir. Yanlış yanlışla düzeltilmez.
2)Sayın bakanımızın genelgesi 15 nöbet in insani olmadığını göstermektedir. Nöbet bitiminde izinli olmak insani ve kanuni hak diyor. Sayın bakanımız iki nöbet arası 3 gün olmalıdır diyor. İki ayrı nöbet çizelgesi olmasın şeffaf olsun diyor.
3) Zaten devlet 7 nöbet fazlası parayı ödemez.
4) Buradaki yorumlardan anladığım kadarıyla doktorun başka bir düşman aramasına gerek yok. Doktorun en büyük düşmanı Hiçbir meslek gurubunda olmayan doktorun doktara düşmanlığıdır.