Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), 2020 yılında dünyada 40 ülkede sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı. ICRC bünyesinde, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekmek için 'Sağlık Hizmetleri Tehlikede' adlı kampanya başlatıldı.

ICRC’den yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının ilk 6 ayında sağlık çalışanlarına şiddeti içeren 611 olayın meydana geldiğini, bunların yüzde 20’sinin fiziksel, yüzde 15’inin sözlü saldırılar ve tehdit içerikli saldırılar olduğu ifade edildi. ICRC raporunda bu olaylara ilişkin detaylara da yer verildi. Raporda, Afganistan, Bangladeş, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Pakistan ve Filipinler’de sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları örnek gösterildi.

Sağlık çalışanlarına şiddet böyle raporlandı

ICRC’nin resmi internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Afganistan’da Covid-19’dan yaşamını yitiren bir kişinin ailesi, sağlık çalışanlarına saldırdı. Bu nedenle sağlık merkezi yarım gün kapalı kaldı ve diğer hastalar hizmet alamadı.

Bangladeş’te Covid-19 testi pozitif çıkan bir doktorun evine tuğlalarla saldırı düzenlendi. Doktor ve ailesi, bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde ölen hastanın yakınları, cansız bedeni kısıtlamalar nedeniyle geri alamadıkları için sağlık çalışanlarına saldırdı.

Kolombiya’da ambulansların kasabalara girişi halk tarafından engellendi.

Pakistan’da ölen bir hastanın yakınları yoğun bakım alanına girerek sağlık çalışanlarına saldırdı ve Covid-19 bir yalan olduğunu ifade ederek bağırdı."

ICRC, bu saldırıların yüzde 67’sinin doğrudan sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştiğini belirtti.
DHA
Pakistan’da ölen bir hastanın yakınları yoğun bakım alanına girerek sağlık çalışanlarına saldırdı ve Covid-19 bir yalan olduğunu ifade ederek bağırdı."

Yemin ediyorum şu durumun türkiyede haber değeri maksimum olayın yaşandığı blokla sınırlıdır, hastanenin uzak köşesindeki bir adam bile duymaz.
Adamlar ta pakistandan haber yapmış, biz ne yaşıyoruz farkında bile değiliz.
Kullanıcı avatarı
dr_samsa yazdı:
09.06.2021 - 09:10:07
Türkiyede artık her gün hemen her hasta bakışla tavırla sözle vs şiddet uyguluyor zaten
aynen öyle. bakışlar bildiğin psikotik, halk bildiğin düşman olmuş hekimlere. Hele de şu randevu işinden sonra adamlar çıldırdılar. ben bir de sevk sistemini bekliyorum. sevk edilmeyen parasını ödesin artık şu yaptırdığı işlemlerin yeter ya.
şiddetin mesleği yok, sadece dr lara değil, seviye düştükçe heryere yansıyor, hatta belki sağlıkta ki artış belki diğerlerinden daha az bile olabilir, belki öğretmenlere daha çok artmıştır veya oluyordur, veya hukukçulara, esnafa, garsona vs..

ama insana koyuyor, sen onun veya yakınının sağlığı için uğraşırken şiddete uğramak, ortada bir ticaret yok bir hizmete veya emege dayalı bir iş değil, yine de oluyor.

ben sağlığa özel yasaya gerek olduğunu düşünmüyorum, şiddete genel bir ceza olmalı, herkes elini kolunu sallıya sallıya karakoldan salınacagini biliyor. adam karısını dövüyor hic bişey yapmıyorlar, kadına ayrı cocuga ayrı sağlığa ayrı yasa mı olur?