Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Kovid-19 ile mücadelede ve aşılamada etkin rol oynayan aile hekimleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı, 2023 hedefini belirledi

Türkiye'de temel sağlık hizmetinin güçlendirilmesi amacıyla 2005'te pilot olarak Düzce'de, 2010 sonu itibarıyla ise ülke genelinde hayata geçen aile hekimliğine ilişkin bakanlıkça "Aile Hekimliği Uygulaması Planlama Rehberi" hazırlandı.

Aile hekimliği uygulamasında aile sağlığı merkezi/aile hekimliği birimi açma, kapama, mekan oluşturma, adres değişikliği, isim değişikliği işlemleri, gezici ve yerinde sağlık hizmeti planlamaları, zorunlu düşük nüfuslu birim, yetkilendirilmiş aile hekimliği birimi işlemleriyle ilgili olarak sahada uygulama birliğini sağlamak ve yapılacak planlamalarda yol gösterici bir kaynağın kullanıma sunulması amacıyla hazırlanan rehbere göre, Türkiye'de aile hekimliği birim sayısının 2023'te, 32 bin 190 olması hedefleniyor.

'Kağıt üzerinde'

Rehbere ilişkin Milliyet'ten Aykut Yılmaz'a değerlendirmede bulunan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün yayınlandığı rehber incelendiğinde temel olarak görülen şey aile hekimliği sayısının artırılması ve aile hekimlerine düşen nüfus miktarının düşmesi. Aile hekimleri maaşlarını kendilerine kayıtlı nüfus üzerinden alırken nüfusları düşürülerek maaşaları azaltılacak ama bir o kadar daha üzerlerine iş yükü verilecek" dedi.

Eryazğan, şunları kaydetti:

"Özellikle ülkenin belirli bir kesiminde sözleşmeli çalışan hekimlerin haklarının, aile hekimlerinden çok daha iyi olması, vekaletsiz iznin 10 yıldır olmayışı, hedeflenen aile hekimi sayısına ulaşmanın güçlüğünü gösteriyor. Evet iyi aile hekimliği için, aile hekimlerine düşen nüfus azaltılmalı ancak aile hekiminin özlük hakları korunmalı ve geliştirilmeli. Son 5 yılda hem cari giderden hem temel maaştan kayıp yaşayan aile hekimlerinin özlük hakları düzenlenmediği zaman aile hekimliğine geçiş sadece kağıt üzerinde kalacak. Bu nedenle bu rehberin gözden geçirilmesi ve AHEF olarak bizim verdiğimiz görüşlerin mutlaka değerlendirilmesini talep ediyoruz."
Beklenti bu yönde zaten uzmanlık aile hekimliği karşısında git gide eridi.Fakat bakanlık bu usulsüz rapor vs olayının da önüne geçmeli ASM ler acil gibi risk alanlarına döndü rapor alamayan usulsüz ilaç isteyenler kuduz köpek gibi saldırıyorlar Allah sonumuzu hayreylesin.
Nihai hedef zaten 2000 nüfusa 1 aile hekimi.Bunu da şu anki ödeme katsayıları ile devam ederek yapacaklar.Cari gider de zaten son 3 yılda eridi gitti.Boyle giderse bir 3 sene sonra eksiye bile düşebilir ki şu an bile kira bedeli yüksek bölgelerde bunu yaşayan hekimler var.
munem yazdı:
06.06.2021 - 13:17:40
valla birkaç ay ayile hekimliği yaptım, mayış 2 kattan fazla farkediyor. ayile hekimliği inanılmaz yüksek maaş alıyor veya doğrusu doktor inanılmaz düşük mayış alıyor.
Aile hekiminin aldığı 13bün lira 8000 liraya düşünce devlet kurtardığı 5000 lirayı doğrusu doktora mı verecek kardeşim
ahmetmeteisikara yazdı:
06.06.2021 - 14:23:52
munem yazdı:
06.06.2021 - 13:17:40
valla birkaç ay ayile hekimliği yaptım, mayış 2 kattan fazla farkediyor. ayile hekimliği inanılmaz yüksek maaş alıyor veya doğrusu doktor inanılmaz düşük mayış alıyor.
Aile hekiminin aldığı 13bün lira 8000 liraya düşünce devlet kurtardığı 5000 lirayı doğrusu doktora mı verecek kardeşim
Aynen 13 evet :mrgreen: çaktırma kanka
Bordromu mu atayım? **** **** her aile Hekimi 20bin alıyor diye tutturmuşsunuz anasını satayım

20 bin alan adamı 10bine düşürse bile kurtardığı parayı uzmana mı verecek? Ne **** adamsın ya
En son ahmetmeteisikara tarafından 06.06.2021 - 14:52:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ahmetmeteisikara yazdı:
06.06.2021 - 14:32:13
Bordromu mu atayım? **** **** her aile Hekimi 20bin alıyor diye tutturmuşsunuz anasını satayım

20 bin alan adamı 10bine düşürse bile kurtardığı parayı uzmana mı verecek? Ne **** adamsın ya
sevgili dostum senin gibi ağzımı bozmuycam. boş tenekeler gibi küfürlü konuşmaya gerek yok. he, bide cariyide at. karşındakini a.ptal sanmana gerek yok kendin öyle olabilirsin o ayrı mesele tabi
munem yazdı:
06.06.2021 - 14:49:04
ahmetmeteisikara yazdı:

sevgili dostum senin gibi ağzımı bozmuycam. boş tenekeler gibi küfürlü konuşmaya gerek yok. he, bide cariyide at. karşındakini a.ptal sanmana gerek yok kendin öyle olabilirsin o ayrı mesele tabi
cariyi at demek gösteriyor zaten durumunu. cariden eline kalan para kişiden kişiye deli gibi değişir madem çok biliyorsun. hiç mi D sınıfı asm yok? neyse ne tartışıyorsam. aynen 20bin kazanıyoruz hepimiz. birkaç ay ayile hekimliği yaptıysan bilirsin her şeyi.
munem yazdı:
ahmetmeteisikara yazdı:

Aile hekimi fazla alıyor diye ağlayacagına, ben niye az alıyorum diye ağlasaydın şuan bunları konuşmazdın.
TribalEnfeksiyon21 yazdı:
06.06.2021 - 16:46:51
munem yazdı:
ahmetmeteisikara yazdı:

Aile hekimi fazla alıyor diye ağlayacagına, ben niye az alıyorum diye ağlasaydın şuan bunları konuşmazdın.
okuma yazman yokmu kardeşim. ilk mesajımda öyle yazmışım zaten
munem yazdı:
06.06.2021 - 16:57:04
TribalEnfeksiyon21 yazdı:
06.06.2021 - 16:46:51
munem yazdı:

okuma yazman yokmu kardeşim. ilk mesajımda öyle yazmışım zaten
İlk mesajını da gördüm aynen dediğimi yazmışsın veya demen kurtarmıyor
Aile hekimleri az alacak diye sevinmek aptallık olur, ama
uzmanı 8.5oo TL'ye çalıştıran sistem neden aile hekimini en azından aynı fiyata çalıştırmaya çalışmasin, çalışır.
İşte hepimiz aynı fecesin içindeyiz ....