Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Dünya Sağlık Örgütü, Çin'in koronavirüs salgını için üretmiş olduğu Sinovac aşısına acil kullanım onayı verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'li şirket Sinovac tarafından geliştirilen ve Türkiye'de de kullanılan corona virüs aşısı CoronaVac'a acil kullanım izni verdiğini açıkladı.
DSÖ yaptığı açıklamada, CoronaVac'ın 18 yaş üstü yetişkinler için kullanılmasının uygun olduğunu ve 2 ila 4 hafta sonra ikinci dozun önerildiğini söyledi.

CAN KAYBINI ÖNLEMEDE YÜZDE 100, BULAŞTA YÜZDE 94 ETKİLİ

Son olarak Endonezya'da 25 bin 374 sağlık çalışanının ikinci dozlarını aldıktan sonra 28 gün boyunca izlendiği araştırmada CoronaVac'ın can kaybını yüzde 100 önlediği, hastaneyi yatışlara karşı da yüzde 96 oranında koruma sağladığı açıklanmıştı.

Ayrıca, izlenen grupta Covid-19 bulaşmasının yüzde 94 oranında önlendiği belirtilmişti.
Kullanıcı avatarı
33445566 yazdı:
01.06.2021 - 22:50:20
%100 mü? 1 vaka bile ölmüyor aşı olunca yani haa, bari %99 deseydiniz biraz daha inandırıcı olurdu
25 bin 374 sağlık çalışanının ikinci dozlarını aldıktan sonra 28 gün boyunca aralarında ölen olmamış.

onu demek istiyor hiç mi bilimsel araştırma okumadınız.
Sinovac ı çin bile bu kadar etkili olmasını beklemiyordu. Şu an etkili olduğu için çin dışarıra aşı vermiyor kendi halkını aşılıyor ve 600 milyondan fazla sinovac yapmış durumda. Çinin teknolojisi ve viroloji bilgisi önemlidir güvenle yapılabilir. Ayrıca bizim ülkemizde de benzer sonuçlar çıkıyor. Güney Amerika'da bence soğuk zinciri sağlayamadılar o yüzden sonuçlar böyle olabilir
Kullanıcı avatarı
coo_ll_ook yazdı:
02.06.2021 - 10:16:28
Sinovac ı çin bile bu kadar etkili olmasını beklemiyordu. Şu an etkili olduğu için çin dışarıra aşı vermiyor kendi halkını aşılıyor ve 600 milyondan fazla sinovac yapmış durumda. Çinin teknolojisi ve viroloji bilgisi önemlidir güvenle yapılabilir. Ayrıca bizim ülkemizde de benzer sonuçlar çıkıyor. Güney Amerika'da bence soğuk zinciri sağlayamadılar o yüzden sonuçlar böyle olabilir
Uzun süredir aşılarla ilgili okuduğum en güzel yorum. Kimseye anlatamadım sinovacın tırt bir aşı olmadığını. Herkes görecek yerli aşımız da çok iyi sonuçlar verecek. Her zaman diyorum salgında eline geçen aşıyı yaptıracaksın. Hepsi çok faydalı. Ama bildiğim yöntemle yapılan bir aşı varsa onu tercih ederim
Kullanıcı avatarı
the_dr yazdı:
01.06.2021 - 23:23:31
33445566 yazdı:
%100 mü? 1 vaka bile ölmüyor aşı olunca yani haa, bari %99 deseydiniz biraz daha inandırıcı olurdu
25 bin 374 sağlık çalışanının ikinci dozlarını aldıktan sonra 28 gün boyunca aralarında ölen olmamış.

İnsanları hiç tanımadan bu kadar net yorumlar yapmamanızı tavsiye ederim. Ben sizin bilgi düzeyiniz hakkınızda yorum yapmıyorsam saygımdan ve sizi tanımamamdan kaynaklanır. Merak etmeyin çoğunluktan daha fazla makale okuyorum, ingilizce seviyem de C1. Buarada o okumadığımı iddia ettiğiniz bilimsel araştırmayı dikkatlice inceleseydiniz farklı ülkelerde (mesala Şili'de) aşının COVID-19'a bağlı ölümleri %80 azalttığını da okurdunuz. Yaptığım tenkiti anlamamış olmanız da problem değil. Okumadığım bilimsel araştırmanın da linkini bırakayım. Başkaları da okumasın benim gibi =

https://cdn.who.int/media/docs/default- ... inovac.pdf
Kullanıcı avatarı
33445566 yazdı:
02.06.2021 - 13:56:58
the_dr yazdı:
33445566 yazdı:

İnsanları hiç tanımadan bu kadar net yorumlar yapmamanızı tavsiye ederim. Ben sizin bilgi düzeyiniz hakkınızda yorum yapmıyorsam saygımdan ve sizi tanımamamdan kaynaklanır. Merak etmeyin çoğunluktan daha fazla makale okuyorum, ingilizce seviyem de C1. Buarada o okumadığımı iddia ettiğiniz bilimsel araştırmayı dikkatlice inceleseydiniz farklı ülkelerde (mesala Şili'de) aşının COVID-19'a bağlı ölümleri %80 azalttığını da okurdunuz. Yaptığım tenkiti anlamamış olmanız da problem değil. Okumadığım bilimsel araştırmanın da linkini bırakayım. Başkaları da okumasın benim gibi =

benim eleştirip okumadığınız değil, yanlış değerlendirmeniz konusu.

100 kişiyle böyle bir çalışma yapsam 100 ü de bu süreçte enfekte olmazsa ölmezse tabii ki %100 korudu diye raporlayacağım.

kasıtlı adam mı öldürselerdi %100 demeyelim inandırıcı olsun diye.

millet zaten aşıyı karalamak için pusuda bekliyor, feedliyorsunuz siz de bilerek ve ya bilmeyerek.
Kullanıcı avatarı
aşı iyi güzel hangisini bulursak olmalıyız. zaten ben de aşılandım.
ama kafama takılan durum:
neden düzgün bir antiviral ilaç için çalışılmıyor?
ya da çalışıldı da piyasaya neden çıkmıyor?
düz dünyacı, komplocu, aşı karşıtları gibi algılanmak istemem ama etkin bir tedavi sağlansa dünyadaki ekonomik dalgalanma biraz daha erken kırılmaz mıydı?
Kullanıcı avatarı
the_dr yazdı:
02.06.2021 - 14:19:13
33445566 yazdı:
02.06.2021 - 13:56:58
the_dr yazdı:

benim eleştirip okumadığınız değil, yanlış değerlendirmeniz konusu.

100 kişiyle böyle bir çalışma yapsam 100 ü de bu süreçte enfekte olmazsa ölmezse tabii ki %100 korudu diye raporlayacağım.

kasıtlı adam mı öldürselerdi %100 demeyelim inandırıcı olsun diye.

millet zaten aşıyı karalamak için pusuda bekliyor, feedliyorsunuz siz de bilerek ve ya bilmeyerek.

Aşıyı karalamak gibi bir gayem yok, zaten 2 doz Sinovac aşısı da oldum. Hem de aşının ilk geldiği zamanda. Şuan tercih hakkı verseler Biontech yerine yine Sinovac olurdum. Tenkit yaptığım WHO'un tüm raporunda her ülkedeki veriler aşının COVID-19'a bağlı ölümlerde %100, %80, %83 azalma yaptığı yönünde ayrı ayrı ve net biçimde yazılmışken haberi yapan basın kaynağının bu veriler içinden gidip cımbızla %100'ü seçmesi, %80 ve %83 olan verileri yok sayması. Yanlış değerlendirmekten bahsediyorsanız asıl yanlış değerlendirme çalışmanın bir kısmını var sayıp, geri kalanını yok saymaktır. Makaleyi tümüyle okuyup bir kısmını nakletmek dürüstlük ve bilimsellikle bağdaşan bir tutum değil.