İhtisa yapmak istediğiniz dalla ilgili sorularınız merak ettiklerinizi yazın,o dal ile ilgilenen üyelerimiz yardımcı olacaktır..
twoandahalfman yazdı:
11.06.2021 - 09:29:35
Dr_803 yazdı:
11.06.2021 - 00:53:27
Rahatlık da batabilir.
İnsan az da olsa işini sevmeli diye düşünüyorum.
Çok yoğun tabiki olmasın da az da olsa dişe dokunur bir uğraşımız olsun bence.
Genel cerrah ol sen hatta kadın doğum mis gibi bölümler
Kıçınla anlamak bu olsa gerek
Rahatlık başlarda çok iyi özellikle ilk 2 yıl post-tus dönem fakat sonradan ne yapıyorum ben, sürekli böyle emekli hayatı mı yaşayacağım, bu hayat böyle geçer mi diyip bir bunalıma giriyorsunuz ve ne gittiğiniz tatilden zevk alıyorsunuz ne de izlediğiniz filmden.Fakat günlük bir koşturmacanız olursa akşam izleyeceğiniz maç film veya haftasonuna kısıtlı zamana planladığınız tatil size çok tatlı geliyor.
Not:Bir biyokimyacı
Kullanıcı avatarı
İnsan gibi yaşamak gerçekten garip geliyor herhalde, yok doktor olduğunu hissetme bilmem ne...herkesde bir sadist-mazoşist eğilim. Hadi öğrencileri anladim, biyokimyacı niye boşluktan şikayet ediyor?
tedi yazdı:
11.06.2021 - 20:53:56
İnsan gibi yaşamak gerçekten garip geliyor herhalde, yok doktor olduğunu hissetme bilmem ne...herkesde bir sadist-mazoşist eğilim. Hadi öğrencileri anladim, biyokimyacı niye boşluktan şikayet ediyor?
okul birincisine imrenmek gibi birşey bu, başarıya herkes özenir, hangisi daha yetenek ister, cerrahi mi, biyokimya mı

o gözle bakarsanız atletizm yarışına katılmak da mazoşistlik, evde oturmak varken terlemeye ne gerek var değil mi
buna tembellik denir
Dahili branşlarda: enfeksiyon fizik tedavi spor hekimliği
Cerrahilerde: kbb ve üroloji (göz ve derma da çok iyi ama sanki poliklinik yoğunluğu fazla gibi)
Temel bilimlerin hepsi (ama fiyat performans olarak bakarsak ayrıca daha geniş kadro imkanı olması açısından) : biyokimya

Yanlız hemen üstüme gelmeyin sadece kendi düşüncemi yazdım :)
Kullanıcı avatarı
rkn9 yazdı:
11.06.2021 - 21:12:41
tedi yazdı:
okul birincisine imrenmek gibi birşey bu, başarıya herkes özenir, hangisi daha yetenek ister, cerrahi mi, biyokimya mı

o gözle bakarsanız atletizm yarışına katılmak da mazoşistlik, evde oturmak varken terlemeye ne gerek var değil mi
buna tembellik denir
Müsabık olmak bambaşka bir şey, bu örnek uymuyor, daha çok strese girmek dışında hic bir getirisi yok dahiliyeci olmanın biyokimyacı olmaktan. Daha çok köleliğe özenmek gibi ya da zengin tikilerin köylülere 'organik yiyolar yeaa' diye özenmesi gibi diyebiliriz.
tedi yazdı:
11.06.2021 - 21:59:05
rkn9 yazdı:
tedi yazdı:

buna tembellik denir
Müsabık olmak bambaşka bir şey, bu örnek uymuyor, daha çok strese girmek dışında hic bir getirisi yok dahiliyeci olmanın biyokimyacı olmaktan. Daha çok köleliğe özenmek gibi ya da zengin tikilerin köylülere 'organik yiyolar yeaa' diye özenmesi gibi diyebiliriz.
afganistanda yaşayan bir insanın, newyork metropoldür orada yaşamak stres dışında birşey katmaz, newyorkta da 3 öğün yemek yiyeceksin, afganistanın köyünde de aynısı, demesine benziyor

genel cerrahi, kardiyoloji vb. klinikte çalışanların ekip olarak çalışırken veya bir hastayı tedavi ederken aldığı tadı oturan bölümlerde alamazsınız, daha dolu pozitif yanı var çevre edinmek gibi saymakla bitmez
ha zorlukları tabiki var, ama getirisi de çok fazla

bir genel cerraha işiniz düşüp karşısında emeğe saygıdan el pençe durunca, kölelik mi krallık mı anlarsınız
rkn9 yazdı:
tedi yazdı:

buna tembellik denir
uzaktan bakınca cerrah havalı ve tatmin edici duruyor ama işin içinde yığınla angarya var. Teraziye koyunca %90-95 kadar insan için angarya fazla gelir ki çoğu kişinin fikrini değiştiren de bu oluyor. Mesela doktor yardımcısı diye bir şey olsa sizin anamnez ve muayene esnasinda ağzınızdan çıkanları hasta kayıtlarına geçse sonra siz ekleme/çıkarma yapmadığınız sürece ilgili klinik tabloda istenmesi gereken rutin tetkikleri istese ardından vereceğiniz ilaçları receteleyip hastayı durumu hakkında bilgilendirse nasıl olur ? Yapılacak girişim/islem/ameliyat ile ilgili onam formuydu anesteziydi rutin tetkiklerdi hasta ve yakiniarini bilgilendirmeydi vs hepsini halletse , siz hastaya sadece muayene anamnez rutin dışı orderlar ve yapılacak işlemler için zaman ayirsaniz bunun harici saydığım angaryaları yardımcınız yapsa ... Rüya gibi değil mi :) Hekimligin kendisi güzel ve zevkli ama işi bunalıma sokan angaryalar. Genel eğitimi 2 yıl olan ve üzerine yardimci olacagi branşa gore 1 ila 2 yıl da ayriyeten etkin eğitim alan bir lise mezunu pekala hepsini halledebilir. İşin teorik temellerini tıbbi yönünü veya sonuç degerlendirmesini falan bilmesine gerek yok , ne durumda normal sartlarda ne istenir , hangi İşin proseduru nedir bilmesi yeterli. Nadir ve az gorulen hastalıkları ya da durumlari falan düşünsek pollerin servislerin %5-10u anca eder , kalan %90-95ini bize danışmadan halleder bu kisi. Simdi bu şartlarda tekrar bir tercih yapsa hekimler , hayallerinde olan ama is yükünden dolayi vazgeçenler hayallerindeki branşa gider mi ? Zaten istediği branşta olanlar yapmakta olduğu işi daha bir şevkle yapar mı ? %90 evet der , çünkü bizi yoran/vazgeçiren bu angaryalar. Popüler mesleklerden sporculara kadar hemen herkesin yanında kendi angaryalarını halledecek elemanları var. Yanımızda şöyle biri çalışsa hic daha maddi duruma falan ellemeseniz bile ulkecek ihtiyaç duyduğumuz branşlar tercih edilmeye ve üst puan bandına doğru tasinmaya başlar.