DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
2021 Tus 1. Dönem Yerleştirme Sonuçları (İlk 10!) Derma, Plastik Forever! Radyoloji (out)

1) Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar ………. 78,922
2) İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar ……. 77,130
3) İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ….. 76,998
4) İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ……… 76,689
5) İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ….. 76,156
6) Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar …….. 75,328
7) Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar ……….. 74,759
8 ) İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ….. 74,654
9) Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar ……….. 74,348
10) İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ….. 74,319

Merhaba arkadaşlar,

2021 TUS 1. Dönem yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlarla ilgili hızlıca yerleştirme sonuçlarına göre ilk 10 üzerinden kısa bir değerlendirme yapmak istedim. Yıllardır TUS sınavlarını takip eden bu süreçlerin içinde olan biri olarak, mevcut çalışma koşullarımız içinde en popüler branşlar içinde dahili branş olarak Dermatoloji, cerrahi branşlarda plastik cerrahi ön planda tercih edilmeye devam ediliyor. Yine idealist bir meslektaşımız Kulak burun boğaz hastalıkları branşını tercih etmiş görünüyor. Genel olarak ilk 10 da görmeye alışkın olduğumuz branşlardan olan Radyoloji bu TUS' ta pek ön planda değil görünüyor. Yine cerrahi branşlardan göz hastalıkları ilk 10 da tercih edilmemiş olan bir diğer branş.

Resim
Tercih edilen ilk 100' e bakacak olursak; dermatoloji (42), plastik cerrahi (21) ile başı çekerken sonrasında radyoloji (11), KBB (7), göz (6) ve rahat branş olarak ifade edebileceğimiz Fiziksel tıp ve rehabilitasyon (7), çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları (1) gibi branşlar da yine nispeten daha arkalarda tercih edilen branşlar arasında. Ayrıca dahiliye (1), nöroloji (1), tıbbi genetik (2) ve nükleer tıp (1) tercih edilen diğer branşlardır.
Sonuç olarak derma , plastik ön sıralarda yerini almaya devam ediyor. Nispeten radyolojiye azalan ilgi görülmekte. Yine çocuk ruh sağlığı, ftr azalan ilginin söylenebileceği diğer branşlar. Kardiyoloji, kadın doğum gibi temel branşlar da malesef ilk 100 de yer almamakta. Mevcut çalışma koşullarımız tıpta uzmanlık tercihlerinde halen aynı yerini koruyor.
Kazanan, yerleşen tüm meslektaşlarıma hayırlı olsun. Tüm meslektaşlarıma memnun olacakları bir asistanlık süreci ve meslek hayatı diliyorum.

(İlk 100 grafiği tasarımı için DrGulsever' e teşekkürler)
drbounlife & DrGulsever
Kullanıcı avatarı
ToXA yazdı:
08.05.2021 - 16:32:11
Geçen sınavda da ilk 10 içinde KBB seçen vardı, idealistlikle alakası yok. Kbb'nin trendi yükseliyor. İlk 10'dan radyoloji seçen yoktu yine aynı şekilde. Radyoloji düşüyor çok bariz bir şekilde. 64 65'ye girilebilecek tonla radyoloji var.
sanırım şöyle bir mantık var kbb seçenlerde:

"estetik kısmında tutunamazsam bile bölümün polikliniği ve kendi cerrahisi de bol ve kazançlı olduğu için sıkıntı yaşamam. estetik yapabilirsem de kreması olur"

radyolojideki düşüşe de kontenjanların artışı, uzman sayısının fazlalığı ve özeldeki kazançların azalması neden oluyor diye düşünüyorum.
tedi yazdı:
08.05.2021 - 13:03:58
Ben de dermayi 20 kadro sanıyordum 90 kadroymus yuh ya 5 senede ağzına kadar dermaci olur her yer zaten istifa ve emekli olma diye bir olayda yok. Beyinlerimizi resmen çöpe atıyoruz yazık ülkeye...
Ağzına kadar dolacağını zannetmiyorum. Doğuda çalışıyorum, Merkez dışındaki ilçelerde dermacı hiç yok. Merkezde ise hastalar sıra alamıyor, sayıları çok yetersiz. Her sene 200kişi bile alsa açık 10senede kapanmaz. Zira geçmişte gereksiz bir şekilde çok az kadro verdiler nedense cildiyeye
Ya şu kadrolar aşırı artmış benim zamanımda derma 20kontenjandı diye gereksiz ego kasan yazarlar;sizin zamanınizda Tusa 9-10bin kişi giriyordu şimdi 18bin bunu da hesaba katın bence.
Ayrıca derma kontenjanlarının sayısı daha da artırılması gerekiyor devlette 3ay sonraya kadar randevular full dolu oluyor ne zaman girsem devlette dermadan randevu alabilmek imkansıza yakın
Kullanıcı avatarı
drmrvmrv yazdı:
08.05.2021 - 17:43:38
Ya şu kadrolar aşırı artmış benim zamanımda derma 20kontenjandı diye gereksiz ego kasan yazarlar;sizin zamanınizda Tusa 9-10bin kişi giriyordu şimdi 18bin bunu da hesaba katın bence.
Ayrıca derma kontenjanlarının sayısı daha da artırılması gerekiyor devlette 3ay sonraya kadar randevular full dolu oluyor ne zaman girsem.
Dostum ego dedigin senin hassasiyetine kaynaklı. Tusa 18.000 hekim girmesi de ayrı bir sorun, erzurumun batısına dermaci atanmaması da bir sorun, en iyilerin sivilce sıkması en büyük sorun...
Kullanıcı avatarı
semihparlak89 yazdı:
08.05.2021 - 17:42:39
tedi yazdı:
08.05.2021 - 13:03:58
Ben de dermayi 20 kadro sanıyordum 90 kadroymus yuh ya 5 senede ağzına kadar dermaci olur her yer zaten istifa ve emekli olma diye bir olayda yok. Beyinlerimizi resmen çöpe atıyoruz yazık ülkeye...
Ağzına kadar dolacağını zannetmiyorum. Doğuda çalışıyorum, Merkez dışındaki ilçelerde dermacı hiç yok. Merkezde ise hastalar sıra alamıyor, sayıları çok yetersiz. Her sene 200kişi bile alsa açık 10senede kapanmaz. Zira geçmişte gereksiz bir şekilde çok az kadro verdiler nedense cildiyeye
Haklısın 1000 kadro derma olsun doğuda yine bulamazsın ama bunun sebebi hastanın çok olması vs değil. Sgk şartları oldukça para kazanması hayal gunde 100 hasta görse bile kaçmak için gün sayacak ve batıda yine yığılma olacak...
Bir dermatoloji uzmanı olarak devlette kalan dermatolog sayısının çok az olduğunu söyleyebilirim, aslında totalde sayımız az değil. Arkadaşlarımın çoğu özel hastanelerde ve kendi kliniklerinde çalışıyorlar ve genelde gayet mutlular. Devlette ise hem katsayı düşüklüğü hem işlem puanlarının azalması nedeniyle ek ödeme imkansız hale geldi. Hem yoğunluk çok, çoğu yerde günde 100+ hasta bakıyorsunuz ama hastane ortalamasını bile yakalayamıyorsunuz. Ama yine de keyifli, tavsiye ederim. Kazanan gençlere hayırlı olsun.