[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 640: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Aile hekimleri iş bırakıyor - Sayfa 3 - DrTus.com
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Re: Aile hekimleri iş bırakıyor

#4523326  gönderen FurkaNDoktor
 04.05.2021 - 21:42:47
Biz ASM olarak aşılamaya devam etme kararı aldık. Hemen kızmayın. Boykot kırdığımız falan yok. Kendi iyiliğimiz için yapıyoruz. Pandeminin kontrol altına alınabilmesinde aşı en önemli silahımız. Bu yaz tatil yapmak istiyorsak aşılamanın hızlı gitmesi gerekiyor. Yaz boyu tekrar eve kapanmayı istemiyoruz artık...

#4523328  gönderen uykusuzfare
 04.05.2021 - 21:44:14
Bir asistan hekim olarak sonuna kadar destekliyorum. Biz asistanlar aynı omurgayı gosteremedigimiz için şuan tepemizde çıkılıyor. Darısı bizim başımıza

#4523330  gönderen ahmetmeteisikara
 04.05.2021 - 21:48:46
FurkaNDoktor yazdı:
04.05.2021 - 21:42:47
Biz ASM olarak aşılamaya devam etme kararı aldık. Hemen kızmayın. Boykot kırdığımız falan yok. Kendi iyiliğimiz için yapıyoruz. Pandeminin kontrol altına alınabilmesinde aşı en önemli silahımız. Bu yaz tatil yapmak istiyorsak aşılamanın hızlı gitmesi gerekiyor. Yaz boyu tekrar eve kapanmayı istemiyoruz artık...
aman hocam, 2. dozları bir hafta sonra yaparsanız ne olur sonra vatandaşa önünü alamayız valla pandeminin.

#4523384  gönderen 0707ugur
 04.05.2021 - 23:19:16
drmurat08 yazdı:
04.05.2021 - 21:01:17
drhaber yazdı:
04.05.2021 - 11:08:53
Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” genelgesine tepki gösterdi: Aile Hekimliği çalışanları olarak 10-11-12 Mayıs tarihlerinde işe gitmeyeceğimizi duyuruyoruz.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler genelgesinde belirtilen 10-11 Mayıs tam gün,12 Mayıs yarım gün idari izin verilmesi kararının bozulması sonrası iş bırakma kararı aldı.

“Genelge ile duyurulan izin hakkının hiçe sayılmasına karşı geliyor ve Aile Hekimliği çalışanları olarak 10-11-12 Mayıs tarihlerinde işe gitmeyeceğimizi duyuruyoruz” ifadesinin kullanıldığı açıklamada şöyle denildi:

– AHESEN olarak, hem çalışanların hem de toplumun yararına olacak önermelerimizi bugüne kadar her platformda sunduk ve sunmaya devam edeceğiz. Defaten belirttiğimiz gibi uygulamada en büyük sıkıntılardan birisi keyfiyete dayalı ve iller arasında farklılık gösteren işleyişlerdir.

– Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” genelgesinde, 10-11 Mayıs tam gün,12 Mayıs yarım gün idari izin verilmesine rağmen, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü iller ve hatta ilçelere yetki vererek idari izinde kısıtlama yapılabileceğini bir yazı ile bildirmiştir.

MESELE İZİN DEĞİL İTİBARIN İADESİ

– Söz konusu durumda Cumhurbaşkanlığı kararına aykırı olmakla kalınmamış, inisiyatif il ve ilçe müdürlüklerine bırakılmıştır ve aile hekimliği mevzuatı hiçe sayılmıştır. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir ve konu AHESEN için idari izin meselesinden ziyade, itibarın iadesi halini almıştır.

– Konu tarafımızdan, pandemi sürecinde dahi bu denli özveri ile ilk safta yer alan aile hekimliği çalışanlarının yok sayılması addedilmiştir. Bu yok sayılmaya karşı, aşağıdaki gerekçelerimiz ve taleplerimize dikkat çekmek için 10-11 ve 12 Mayıs tarihlerinde işe gitmiyoruz.

– Aile hekimliği çalışanları, gerek pandemi öncesi gerek pandemi süresince büyük başarılara imza atmışlardır. Gelişmişlik göstergesi olan anne-bebek ölüm hızları gittikçe düşmeye başlamış, yapılan araştırmalarda halk memnuniyet oranı hep zirvede kalmış, çocukluk çağı aşılamalarında da yüzde 95’lere çıkan oranlarla Avrupa’da birincilik kazanmışlardır. Üstelik Avrupa'daki meslektaşlarımızın kayıtlı kişi sayısı bizlerden yüzde 50 ila yüzde 30 daha az iken. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işimizi aynı heyecan ve istekle yapacağımız muhakkaktır.

MEVZUTA AYKIRI İŞLEMLERE TEPKİLİYİZ

– İçinde bulunduğumuz durumda aile hekimliklerinde birinci doz aşı için randevu alınamamaktadır. İlk doz aşı yapılamadığından az sayıda ikinci doz aşı randevularımız mevcuttur. İlgili tarihte varsa aşı randevularının tarihi değiştirilebileceği gibi üyelerimizin de bu konuda hassasiyetle gerekli düzenlemeleri yapacakları muhakkaktır. Özetle anılan tarihlerde işe gitmemek ne pandemi açısından ne de halk sağlığı açısından sorun teşkil etmeyecektir. Bu sebeple mesele izin gündeminden ziyade, mevzuata aykırı işlemlere karşı tepkimizdir.

Pandemi başladığından bu yana 14 aylık süreçte, salgının birinci basamakta kontrol edilebileceğinin bilinciyle, aile hekimliği çalışanları olarak hiçbir görevden kaçınmadık.

Ancak bu süreçte özverili çalışmaların hak görmesi durumu bir kenara bırakılarak, söylenen ek ödeme dahi sadece 3 ay için verilmiş, o da kriterlere bağlanarak ya kesintilere uğramış veya hiç ödenmemiştir. Özlük haklarımız bu süreçte iyileştirilmemiş, izin hakkımız, emeklilik hakkımız, istifa hakkımız defalarca kaldırılmış, Covid-19 sebebiyle hastalandığımızda rapor kesintisi yapılmıştır. Hastalık, illiyet bağı aranarak meslek hastalığı dahi kabul edilmemiş ve Covid-19 hastalığından vefat eden sağlık çalışanları şehit sayılmamıştır.

HAK EDİŞ KAYIPLARI YAŞADIK

– Yıllık izin hakkımız yoktur ve yerimize vekalet eden olmadığı takdirde ücret kesintisi yapılmaktadır. Nüfuslarımız yıllardır 2000-2500’lere hak ediş kaybı yaşamadan düşürülecek ve görevimizi hakkıyla yapabileceğimiz söylenmesine rağmen nüfuslar düşürülmemiş, yeni açılan birimlerle nüfuslar ve dolayısıyla hak ediş kayıpları yaşanmıştır.

– 14 aydır çoğu kamu çalışanı evden çalışırken, bizler sahada salgınla birebir yeterli koruyucu ekipmana dahi sahip olmadan çalıştık. Halen de çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Ancak bizlerin tükenmişliğini, yorulmuşluğunu hiçe sayarak alınan popülist kararlara da körü körüne uymayacağımızı ilan etmek isteriz. Bu haklı taleplerimize dikkat çekmek için 10-11-12 Mayıs 2021 tarihlerinde işe gitmeyeceğimizi duyuruyoruz.
Sözcü
asm lerin hafta sonları da açık olması taraftarıyım.şuanki pandemide asm lerin 9 gunluk kapatılması aşıları sekteye uğratır asm ler 10,11,12 mayıs açık kalmalı
drmurat iş başında yine. kendisinin psiklolojik sorunları var galiba birebir kendisini görmek isterdim nası biri acaba çok merak ediyorum. bu zat 3-4 gün önceki mesajındada bu idari iznin sağlıkta tek aile hekimlerine yatış olacağını diğer pratisyen ve uzman doktorların çalışacağını söylüyordu. yani forum yöneticileri bu kişiyi nasıl banlamıyor tüm mesajlarını inceleyin kim ne konu açsa zaten aile hekimleri yatıyor çok para alıyor falan yazıyor. uzman değilse trol bu kişi uzmansada aile hekiminin biri iyi darbe vurmuş bu arkadaşa.
Kullanıcı avatarı

#4523391  gönderen the_dr
 04.05.2021 - 23:27:14
ya şimdi çoluk çocuk tatile gidebilsek neyse diyeceğim de bana bu hareketleri pek mantıklı gelmedi.

tam kapanma var tatillere mi akacaklar onu anlamadım. bu olay ve "grev" kelimesini yan yana görmek grev kelimesinin ağırlığını yok ediyor.
Kullanıcı avatarı

#4523395  gönderen cankus
 04.05.2021 - 23:35:37
Adam kendini tapu kadastrodaki memurla bir tutuyor. O evden çalışıyor esnek yapıyor ben yapamıyorum. Ona 9 gün izin var bana yok diyor. Sonra gelmiş pandemide ilk safta mücadele ettik diyor. Alakasını anlayamadığım şekilde konuyu anne bebek ölüm oranına bağlıyor. İşe gitmemesinin pandemi ve halk sağlığını etkilemeyeceğini iddia ediyor ( neye dayanarak ettiği belli değil). Koruyucu ekipman olmamasından dert yanıyor ( hiçbir aile hekimi arkadaşım ve tanıdığımda bu durum olmadı)
Özetle. Tatil hakkımız söke söke alırız diyor.

Sorarlarsa covidle mücadele ediyor dersiniz. Yersen.

#4523398  gönderen baal
 04.05.2021 - 23:43:22
sonra bunlar ders çalışmaktan mala bağlamışlar deyince asosyal oluyoruz, gözlem yapamamış oluyoruz

#4523402  gönderen ahmetmeteisikara
 04.05.2021 - 23:46:57
cankus yazdı:
23.11.2019 - 14:41:11
Ben çok farklı düşünüyorum. Şuan aile hekimliği yapıyorum (uzman değilim) ve tusta anestezi istiyorum. Hergün en az 70-80 pol(15-20si rpt) sürekli heryeri ağrıyan yaşlılar, sürekli halsizliğiö var diyen orta yaş kadınlar , rapor peşinde koşan öğrenciler ,öğretmenler ,memurlar. Saçma sapan spor raporları vb evrak işleri. Sürekli öksüren, burnu 2 damla aksa koşa koşa getirilen çocuklar , sırf canı sıkıldığı için uğradığı belli olan tipler. Eczaneden aldığı ilaçları sana yazdırmaya çalışan çok bilmişler. Yazları hergün en az 40 age vakası. Üstüne (entegre hast.) Acil nöbetleri.
Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Ama eksiği yoktur fazlası vardır. Ben sevemedim aile hekimliğini. Tabi herkesin karakteri farklı.
cankus yazdı:
29.04.2021 - 01:36:15
Uyarılar.
1- rahat bir koltuk alın. Bası yarası olmasın
2- hukuk bilginiz olsun. Size verilen görevlere bir şekilde itiraz etmeniz lazım. Hukuk burda devreye giriyor. Nöbete gitmeyince mesela savunma yapmanız lazım.
3- borsa coin vs gibi işlere yönelin. Para tlde erimesin.
4- mutlaka bir hobi edinin. Boş zamanlarda yapacak birşeyleriniz olsun. Canınız sıkılmasın.
nice

#4523403  gönderen dedekorkut
 04.05.2021 - 23:47:29
Aile hekimlerini bu konuda sonuna kadar destekliyorum. Artık ses çıkarmak dik durmak lazım yoksa başımıza vurup elimizdeki ekmeği de alacaklar. Bakanlık bu konuda tehdit içerikler yazılar genelgeler çıkaracaktır ama umarım geri adım atmazlar. Cuma günü büyük ihtimalle karar değişip pzartesi salı çarşamba izin verilecek ve aile hekimleri dik duruşlarının karşılığını alacak.
Kullanıcı avatarı

#4523406  gönderen cankus
 04.05.2021 - 23:48:05
ahmetmeteisikara yazdı:
cankus yazdı:
Ben çok farklı düşünüyorum. Şuan aile hekimliği yapıyorum (uzman değilim) ve tusta anestezi istiyorum. Hergün en az 70-80 pol(15-20si rpt) sürekli heryeri ağrıyan yaşlılar, sürekli halsizliğiö var diyen orta yaş kadınlar , rapor peşinde koşan öğrenciler ,öğretmenler ,memurlar. Saçma sapan spor raporları vb evrak işleri. Sürekli öksüren, burnu 2 damla aksa koşa koşa getirilen çocuklar , sırf canı sıkıldığı için uğradığı belli olan tipler. Eczaneden aldığı ilaçları sana yazdırmaya çalışan çok bilmişler. Yazları hergün en az 40 age vakası. Üstüne (entegre hast.) Acil nöbetleri.
Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Ama eksiği yoktur fazlası vardır. Ben sevemedim aile hekimliğini. Tabi herkesin karakteri farklı.
cankus yazdı:
Uyarılar.
2- hukuk bilginiz olsun. Size verilen görevlere bir şekilde itiraz etmeniz lazım. Hukuk burda devreye giriyor. Nöbete gitmeyince mesela savunma yapmanız lazım.
4- mutlaka bir hobi edinin. Boş zamanlarda yapacak birşeyleriniz olsun. Canınız sıkılmasın.
nice
Senden de hiçbişe kaçmıyor. Seni hınzır seni
Kullanıcı avatarı

#4523409  gönderen kallmann
 04.05.2021 - 23:53:12
cankus yazdı:
04.05.2021 - 23:48:05
ahmetmeteisikara yazdı:
cankus yazdı:
cankus yazdı:
Uyarılar.
nice
Senden de hiçbişe kaçmıyor. Seni hınzır seni
olm harcadı lan adam seni ayaküstü ahhaj sen de yüzsüzlüğe vurup hiç olmamış gibi davranıyorsun. yakıştıramadım :D