[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 640: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Bazı ülkelerden Türkiye'ye uçakla gelecek yolculardan 15 Mayıs'tan itibaren PCR testi istenmeyecek - DrTus.com
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Kovid-19 tedbirleri kapsamında Türkiye'ye girişlerde uygulanan PCR testi 15 Mayıs'tan itibaren İngiltere, Çin, İsrail, Japonya, Ukrayna, Güney Kore ve Tayland'ın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerden gelen yolculardan talep edilmeyecek.

Türk Hava Yollarının (THY) internet sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kurallar kapsamında, Türkiye'ye gerçekleştirilecek seyahatler için bazı kuralların uygulandığı belirtildi.

Bu kurallarından birinin de PCR testi zorunluluğu olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"30 Aralık 2020 itibariyle, Türkiye'ye gelen 6 yaş ve üzeri yolcuların (denizci, transit yolcu hariç) planlanan kalkış saatinden önceki 72 saat içerisinde numune vererek alacakları negatif PCR test (nükleik asit testi olmalıdır) belgelerini uçuştan önce ibraz etmeleri gerekmektedir. 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya'dan Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye'ye girişlerinde PCR testi talep edilmeyecektir."
Kendi vatandaşın belirtisi olup da hastaneye başvurmadıkça test yapılmiyorsa ve nüfusa göre en fazla hastanın olduğu ülkeysek neden dışardan gelene test yapalım, o günler çoktan geçti. Vatandaşını gonderenler düşünsün. Karar alınan ülkelerin çoğunda salgın kontrol altında.
Haber kaynaklarına göre İngilterede hindistandan gelenlere hint varyantı nedeniyle giriş yasağı varmış. Bunlar da türkiyeye gelip 14 gün kadar kalıp sonrasında kendilerini türkiye çıkışlı gösterip İngiltereye gidiyolarmış. Tabii iddia bu. Türkiye turist için pandemi döneminde cazibeler ülkesi haline geldi. Yasaktan muaflar, test yok, partiler gırla.