[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 640: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Hasta görüp görmemek? Derya Unutmaz ve Mehmet Ceyhan'dan bulaştırıcılık tartışması! - DrTus.com
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Ekranlardaaki iki uzman alınacak önlemlerle ilgili farklı görüş söylerken konu 'hasta görüp görmemek' noktasına ilerledi

Resim

Pandemi başlangıcından beri medyada koronavirüs ve aşılarla ilgili bilgilendirme yapan iki bilim insanı 'açık havada virüs bulaşır mı?' sorusuna farklı yanıtlar verdi.

'BEN ARTIK MASKE TAKMIYORUM'

ABD Jackson Laboratuvarı İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz Habertürk'te katıldığı canlı yayında "Amerika'da yapılan araştırmada BioNTech ve Moderna aşısı olanların yüzde 90'ına virüs bulaşmadığı ve başkasına virüsü bulaştırmadığı ispatlandı. Ben artık maske takmıyorum" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da Unutmaz'a, "Klinik çalışmaları ile laboratuvar çalışmaları farklıdır. Türkiye'de bu oranlara ulaşamıyoruz. İsrail'de yetişkinlerin yüzde 80'i aşılandı. Tedbirler yeni yeni kaldırılıyor. Aşıların bulaşıcılığı bu denli kaldıracağına inanmıyorum." yanıtını verdi." sözleriyle itiraz etti.

'HASTA GÖRMEYEN BİLİM İNSANI...'

Canlı yayındaki bu tartışma daaha sonra sosyal medyada da devam etti. Prof.Dr.Mehmet Ceyhan hasta görmek ve görmemek farkını dile getirirken itirazını "Virus dışarıda bulaşmaz diye yanlış bilgi vermeyelim. Daha az bulaşır diyelim. hasta görmeyen bir bilim insanına bu soruları sorarsanız, alacağınız bilgi de doğru olmaz. Derya hoca çok değerli bir bilim adamı, ancak ABD, İngiltere, İsrail’deki sonuçlar aşıyla ilgili değil" sözleriyle dile getirdi.

'HASTA GÖRÜP GÖRMEMEKLE ALAKASI YOK'

Prof.Dr.Derya Unutmaz ise Prof.Dr.Ceyhan'a cevaben şunları söyledi:

Sayın hocam, bilimsel/epidemiyolojik verilerin hasta görüp görmemekle olan ilişkisini anlayamadım. Ayrıca ben de sizin gibi tıp fakültesi okudum & hastaneleri olan tıp fakültesi ile bağlantılıyım. Bu da önemli değil de, bu konuda sizin yaptığınız çalışmaları paylaşır mısınız?

Bu söylediklerimin de tamamen arkasındayım. İnsanları devamlı endişe içinde yaşamaya iten, bilimsel dayanağı olmayan söylemler, stres yaratmakta, stres de aslında bağışıklık sistemini kötü etkiler ve kronik hastalıklara psikolojik sorunlara yol açar. Yazık değil mi bu insanlara?
Derya hocanın ne dediğini anlamamış bile mehmet hoca, çirkeflik yapmış sonra sosyal medyadan, yayında böyle bi tepkisi yok,itiraz ettiği şeyle argümanların alakası da yok hatta yayında derya hoca da itiraz etmiyor mehmet hocanın söylediklerine, hala laboratuvar çalışması diyor, klinik faz ve sonuçların takipleri 50 farklı ülkede devam ediyor biontechin, bu çalışmaların başında göğüs hastalıkları-enfeksiyon uzmanları mı duruyor sizce?
Aşıyı bulan uğur şahin hasta baksa daha mı makbul yada herşeyi boşverin bir immunoloji profesörü ayrıca zaten hekim olan biri sırf alanı gereği lab ve klinik çalışma arasındaki farkı bilmiyor olabilir mi? Adamın cvsinde novartis var novartis.
Mehmet hocanın söyledikleri tamamiyle yorum çoğu da doğru ama konu o değil ki, sokağa çıkmakla aşı üzerine yapılan çalışmanın ne alakası var zaten oradaki vaka sayıları daha yüksekti trden, aşıyla kontrol altına aldı israil, şimdi de aşının sonucunu klinik olarak da gördü ve serbestleştiriyor ,şili örneğini de veriyor zaten hoca.
Bu ne bilimsizliktir, beni bi daha meşgul etmeyin demesi lazım hocanın.
Temel yazacak arkadaşlar zaten böyle bilimle filan uğraşamayacaklar(kökünde bu bakış yattığı için) o ayrı da burdaki pervasızlık onlar için iyi bir örnek,çalışman yok konu aşı sorulan şey bağışıklık-bulaştırıcılık sıkıştığında hasta bakmayan adam oluveriyor karşısındaki.
Daha çok kaçırırız uğur şahinleri, aziz sancarları ... Ama dünya hiçbişey kaybetmez...
Hasta gormeyle pek ilgisi yok bu isin. Sonucta Derya hoca bilimsel calismalarin sonuclarina gore konusmaya calisiyor. Mehmet Hoca, Turkiye'de sahada hasta goren hekimlerin covid 19 hastalarina neden halen hidroksiklorokin vedigini aciklasin. Yada basinda bulundugu enfeksiyon derneginin web sitesine girince neden covid ile ilgili bir tek yazi yada aciklama olmadigindan bahsetsin.
deoksiriboz yazdı:
30.04.2021 - 23:47:17
Derya hoca kliniklerden çok uzak kalmış. Şöyle covidden ölen birkaç kişinin yakını ile aynı odada biraz vakit geçirirse düşünce yapısı düzelir bence. İnsan hayatının istatistik bir veriden öte olduğunu unutmamak gerek.
Hasta yakinlariyla vakit gecirmenin nasil bir etkisi olacak. Asili olasniz bile hastaligi hafif-orta duzeyde gecirebilirsiniz. Derya hoca, yasaklar yerine koruyucu onlemlerin arttirilmasini oneriyor. Maske ve mesafeye dikkat edilirse sokagi cikma yasagina gerek kalmaz diyor. Yaslilari eve kilitleyeceksek neden onlari asiladik, bunun yerine genc ve calisan nufusun asilanmasi daha dogru olurdu.
addictoftea yazdı:
01.05.2021 - 02:10:25
Hasta gormeyle pek ilgisi yok bu isin. Sonucta Derya hoca bilimsel calismalarin sonuclarina gore konusmaya calisiyor. Mehmet Hoca, Turkiye'de sahada hasta goren hekimlerin covid 19 hastalarina neden halen hidroksiklorokin vedigini aciklasin. Yada basinda bulundugu enfeksiyon derneginin web sitesine girince neden covid ile ilgili bir tek yazi yada aciklama olmadigindan bahsetsin.
hocam çıkarır gösterir fransada yapılan ''laboratuvar çalışması sonucu''nu mahcup olursunuz sonra...
hocayı hedef almaya çalışmıyorum ama bu kadar çok tvye çıkıp adeta müge anlı ratingi var adamın prime timeda, hiçbir klinisyen arkadaşımızın dertlerini ''şu dönemde gereken şiddette aksettirdiğini'' de görmedim,arada soruyor moderatörler filan şiddet olsun istifa yasağı ,çalışma koşulları filan kınıyoruz,tasvip etmiyorum deyip geçiştiriyor.
bakanlık politikalarıını da savunmuyor, bi yandan yumuşak yumuşak eleştiriyor da ama hiç ellerini kirletmiyor da, yaşını başını almışsın dünyalığını yapmışsın sen de çıkıp çatır çatır konuşmayacaksan çıkma hocam bu yaştan sonra, tvde değil zaten ortamlar YouTubeda artık...
Hoca tam bir ANAPlı mı acaba diye de düşünmüyır değilm..
addictoftea yazdı:
01.05.2021 - 02:14:30
deoksiriboz yazdı:
30.04.2021 - 23:47:17
Derya hoca kliniklerden çok uzak kalmış. Şöyle covidden ölen birkaç kişinin yakını ile aynı odada biraz vakit geçirirse düşünce yapısı düzelir bence. İnsan hayatının istatistik bir veriden öte olduğunu unutmamak gerek.
Hasta yakinlariyla vakit gecirmenin nasil bir etkisi olacak. Asili olasniz bile hastaligi hafif-orta duzeyde gecirebilirsiniz. Derya hoca, yasaklar yerine koruyucu onlemlerin arttirilmasini oneriyor. Maske ve mesafeye dikkat edilirse sokagi cikma yasagina gerek kalmaz diyor. Yaslilari eve kilitleyeceksek neden onlari asiladik, bunun yerine genc ve calisan nufusun asilanmasi daha dogru olurdu.
Maske mesafe işi gelişmiş, bilinçli toplumlarda işe yarar. Siz kaç kişinin bu kurallara uyduğunu gördünüz ülkemizde? Daha doğrusu kaç kişinin herhangi bir kurala uyduğunu gördünüz? Derya hoca taa amerikalardan bize akıl vereceğine gelsin toplumumuz içinde biraz yaşasa düşünce yapısı kökten değişir bana göre. Birkaç labaratuvar verisiyle çözülemeyecek kadar sosyolojiyle iç içe geçmiş bir sorun bu pandemi. Tamam ben de pandemi yönetimimiz mükemmel demiyorum ama yok yasak kalksın yok maskeyle bu iş çözülür falan demek tam bir fecaat. Yasak olmayınca vaka sayılarının 60 binlerce dayandığını unuttunuz mu acaba?
degisikbirisi yazdı:
01.05.2021 - 08:09:15
Acaba BirGün covid nedeniyle alınan önlemlerin ve yararı olduğu halen kanıtlanamayan tedavilerin covidden daha çok adam öldürdüğü anlaşılabilecek mi???
Covid için alınan önlemler kaldırılınca her seferinde yoğun bakımlar doldu, bunu çalışan herkes görmüştür.Eğer düz dünyacı değilseniz ve doktorsanız iddianızın mantığını açıklayın da sitedeki mikrobiyoloji ve enfeksiyon uzmanları dahil insanlar aydınlansın.
Kullanıcı avatarı
Bence de Mehmet Ceyhan haklı. Sorun Derya hocanın hasta görmemesi değil buradaki hasta kültürüne yabancı olması. Türkiye'de maske karşıtı eylem yapılmasa bile sosyal medya üzerinden cahilliklerine cahillik katan, maske düşmanı büyük bir kitle var. Böyle bir hocanın "aşı oldum artık maske takmıyorum" demesi böyle kişilerin elini güçlendirmekten başka bir işe yaramaz. "Adamın gol dedi" diyerek iyice azıtırlar. Sağlık kültürü tamamen farklı başka ülkelerin verilerine bakarak bambaşka bir toplum olan Türkiye'yi bu verilerle cesaretlendirmek yanlış bir durum. Mehmet Ceyhan da bunu diyor. Doğru da diyor. Türkiye'de yaşamayan kişiler kamuya açık konuşmalarda daha dikkatli olmalı.
hore77 yazdı:
01.05.2021 - 09:24:46
degisikbirisi yazdı:
Acaba BirGün covid nedeniyle alınan önlemlerin ve yararı olduğu halen kanıtlanamayan tedavilerin covidden daha çok adam öldürdüğü anlaşılabilecek mi???
Covid için alınan önlemler kaldırılınca her seferinde yoğun bakımlar doldu, bunu çalışan herkes görmüştür.Eğer düz dünyacı değilseniz ve doktorsanız iddianızın mantığını açıklayın da sitedeki mikrobiyoloji ve enfeksiyon uzmanları dahil insanlar aydınlansın.
Aktif çalışan Yandal uzmanıyım... önlemler kaldırıldığında pcr pozitif çıkan vakalar artıyor bu doğru ama yoğun bakımların dolmasının sebebi hiçbir semptomu olmayan pozitif çıkan her vakaya yararlı olduğu kanıtlamamış ilaçların kullandırılması da olabilir. Daha geçen hafta hastanemizde hlh nedeniyle ölen doktor arkadaşımızın bile covidden öldüğü yalanı dolanıyor ortada. Gereksiz korku pompalanıyor be bu korku yüzünden kronik hastalar takibi bıraktığı için özellikle nakil hastaları böbreğini karaciğerini kaybediyor. İnsanlar eve takıldığı için herkesin body mask indexi gözle görülür derecede arttı. Bu da zaten tüm kronik hastalıkların ve ölümlerin önlemler dolayısıyla artacağının habercisi. Genç sağlıklı ek hastalığı olmayan onlarca arkadaşım gayet rahat şekilde atlattı covidi. Covidden ölecek kadar kötüyse şayet bir kişinin bağışıklık sistemi covidden kaçsa bile çok yakında başka enfeksiyon nedeniyle zaten ölecek...
degisikbirisi yazdı:
01.05.2021 - 10:06:48
hore77 yazdı:
degisikbirisi yazdı:
Aktif çalışan Yandal uzmanıyım... önlemler kaldırıldığında pcr pozitif çıkan vakalar artıyor bu doğru ama yoğun bakımların dolmasının sebebi hiçbir semptomu olmayan pozitif çıkan her vakaya yararlı olduğu kanıtlamamış ilaçların kullandırılması da olabilir. Daha geçen hafta hastanemizde hlh nedeniyle ölen doktor arkadaşımızın bile covidden öldüğü yalanı dolanıyor ortada. Gereksiz korku pompalanıyor be bu korku yüzünden kronik hastalar takibi bıraktığı için özellikle nakil hastaları böbreğini karaciğerini kaybediyor. İnsanlar eve takıldığı için herkesin body mask indexi gözle görülür derecede arttı. Bu da zaten tüm kronik hastalıkların ve ölümlerin önlemler dolayısıyla artacağının habercisi. Genç sağlıklı ek hastalığı olmayan onlarca arkadaşım gayet rahat şekilde atlattı covidi. Covidden ölecek kadar kötüyse şayet bir kişinin bağışıklık sistemi covidden kaçsa bile çok yakında başka enfeksiyon nedeniyle zaten ölecek...
Alınan önlemlerin getirdiği Ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar eden gencecik sapasağlam insanları saymıyorum bile... 80-90 yaşında ölmek için bahane arayan covid olmasa da kısa sürede ölecek olan insanları kurtarmaya çalışırken gencecik insanlar intihara sürükleniyor... iki yıldır okula gitmediği için okuldan kopan parlak zekaları saymıyorum bile...
degisikbirisi yazdı:
01.05.2021 - 10:06:48
hore77 yazdı:
degisikbirisi yazdı:
Aldığınız eğitime gerçekten yazık.Daha önce başka bir başlıkta da yazmıştım covid önlemleri hakkında komplo teorisi üreten ne kadar insan gördüysem ekonomik anlamda zarar gördüğü için bunu söylüyor.Adamın kiralık dükkanı boş kalmış, restoranını çalıştıramadığı içim zararda, millet ölsün bana ne yeter ki ben daha çok para kazanayım derdinde. Yazdıklarınızdan anladığım sizin akrabalarınız yakınlarınız da bu dönemde maddi olarak yeterince para kazanamadığı için 80 yaşındakiler ölsün bana ne diyebiliyorsunuz rahatlıkla.