Salı , Nisan 20 2021
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Ülkemizdeki mevcut yükseköğretim programlarının kontenjan planlamasında ihtiyaç analizlerini yapmak üzere oluşturulan “Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu”nun sekizinci toplantısı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya “Milli Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve YÖK’ten kurul üyesi üst düzey yetkililer katıldı.

Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu toplantısında ilk olarak 2020 yılı kontenjanlarına ilişkin doluluk oranlarının durumu değerlendirildi.

Kurul’da daha sonra gündem maddelerine geçilerek:

Öğretmenlik programlarıyla ilgili olarak geçen yılki uygulamaların sürdürülmesi ve kontenjanların artırılmamasına;

Hukuk fakültelerinde ilgili üniversitenin boş kontenjanları da dikkate alınarak üniversite bazında kontenjanların belirlenmesine,

Mühendislik alanlarında kontenjanların belirlenmesinde öne çıkan alanların ve ülke ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak toplam kontenjanın azaltılmasına,

Sağlık alanlarında yeni kurulan fakülteler ve programlar dahil olmak üzere toplam kontenjanların belirlenmesine, tedrici olarak da bazı alanlarda kontenjan düşürülmesine devam edilmesine,

İlk ve Acil Yardım gibi önlisans programlarının eğitime başlanması ve sürdürülmesiyle ilgili olarak paydaşların da görüşünün alınarak standartların geliştirilmesine,

Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ikinci öğretim Sağlık önlisans programlarında kontenjan sınırlaması getirilerek tedrici olarak azaltmaya gidilmesine ve vakıf yükseköğretim kurumlarında yeni ikinci öğretim Sağlık önlisans programının açılmamasına,

KKTC’de uygulama alanlarının yetersiz olması nedeniyle yeni sağlık programı açılmamasına ilişkin kararın uygulamasının devamına,

karar verildi.

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberle ... lanti.aspx
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
drmrvmrv yazdı:
01.04.2021 - 00:08:52
2018 yılinda Saglik Bakani Fahrettin Koca pratisyen hekim ihtiyacimizin tamamlanmasi
icin 2024 hedefimiz 2028e kaldı demisti.Bu yil girenler 2027de mezun olacaklar.Kontenjanlar azalmazsa bu yıldan itibaren Tıpa başlayan herkes atanamayabilir.
Bence bu yıl dahi herkes atanamayabilir. Ülkemizin bütçesine göre atamalar belirleniyor. Açığa göre değil. Açığa göre kadrolar ilan edilseydi diş hekimliği ve hemşirelerin atamaları birkaç katına çıkması lazımdı.
Tus kontenjanları aşırı fazla yarı yarıya azaltılması gerekiliyor. İlerleyen yıllarda uzman hekim fazlalığı yaşanabilir bence.
DrEarth yazdı:
01.04.2021 - 00:38:13
drmrvmrv yazdı:
01.04.2021 - 00:08:52
2018 yılinda Saglik Bakani Fahrettin Koca pratisyen hekim ihtiyacimizin tamamlanmasi
icin 2024 hedefimiz 2028e kaldı demisti.Bu yil girenler 2027de mezun olacaklar.Kontenjanlar azalmazsa bu yıldan itibaren Tıpa başlayan herkes atanamayabilir.
Bence bu yıl dahi herkes atanamayabilir. Ülkemizin bütçesine göre atamalar belirleniyor. Açığa göre değil. Açığa göre kadrolar ilan edilseydi diş hekimliği ve hemşirelerin atamaları birkaç katına çıkması lazımdı.
Tus kontenjanları aşırı fazla yarı yarıya azaltılması gerekiliyor. İlerleyen yıllarda uzman hekim fazlalığı yaşanabilir bence.
Bu yıl her bitiren doktor atanamasa büyük sansasyon olur pandemi doneminde doktorlarda işsizlik basladi diye.Önümüzdeki 3-4yil ihtimal vermiyorum ama sonrası muallak.Uzman hekim açıgınin kapanması pratisyenden daha uzun surer bence.2030dan once uzman açiginın kapanacagini düsunmüyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Eğer ki atanamayan doktor kavramı ortaya çıkar ise gençler için çok üzücü olabilir, iyi bir yaşam için çekilen mücadelenin hüsranla sonuçlanması çok zor.
Kaldı ki, işletme mezunu vs çok alakasız sektörlerde çalışabiliyor, bu gençlerin çalışa bileceği ekstra alanlarda sınırlı.
İzole bir müfredat, çok büyük sıkıntı.
Uzman hekimin kimi yerde 7000 -8000 civarı kazandığını kabullenemiyor bu çocuklar daha
Vay arkadaş, bu başlık altında doktorlar yakında atanamayacak diyenlerin ülkenin mevcut durumundan, sağlık politikalarından hiçbir şey anlamadigini düşünüyorum.
Biri de demiski Tus kadroları parayla alakalı, yariya inmeli kadrolar LoL.
Elinde bin doktor varsa 800 unu 10 k ya mi çalıştırirsin.
Yoksa hepsini 8 k ya mi.
drcoxX yazdı:
01.04.2021 - 01:59:05
Vay arkadaş, bu başlık altında doktorlar yakında atanamayacak diyenlerin ülkenin mevcut durumundan, sağlık politikalarından hiçbir şey anlamadigini düşünüyorum.
Yoksa hepsini 8 k ya mi.
Söylemeyi unutmuşum 2.ihtimal olarak ben de bunu düşünüyordum.Yani 10yıl içinde ya her bitiren atanamayacak ya da herkes atansa bile sizin dediginiz gibi doktor bollugundan dönerler iyice bölüşülüp azalacak.Bu ikisinden birini kaçınılmaz görüyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
2000 öncesinde çoğu mühendislik tıptan yüksek alıyordu.Şu an ona doğru yol alıyoruz bence hala tıp ın puanı gereksiz yüksek.Hele ilk 5 10 bindeki arkadaşlar bildiğin harcanıyorsunuz ben baba ünilerden mezun olup durumu pratisyen doktordan kötü olan çok az mühendis gördüm.
age of ta köylü basar gibi dr basıyorlar.bi 10 yıl daha böyle gider.bu süreçte döner tüm hastanelerde ortadan kalkar. doktorların öğretmen,bekçi vs ye göre ek gelir imkanı da olmadığı için bir süre sonra tıp puanları düşmeye başlar.orta-alt gelir grubun sınıf atlama çabası da başka meslekler kayar
drcoxX yazdı:
01.04.2021 - 01:59:05
Yoksa hepsini 8 k ya mi.
700 ünü 7k e çünkü gerikalan 300 ü işsiz Evde oturup 0 alacağından emin ol KPSS gibi sınav açar daha ucuza çok kişi çalıştırmak zor olmaz. Amaç da bu ucuz işgücü