Salı , Nisan 20 2021
Mevzuat (Yonetmelik, Genelgeler, Kanunlar)

Re: Uzman hekimlerin e rapor vermemesi

#4514267  gönderen ahmetmeteisikara
 06.04.2021 - 23:36:41
Neden kanka madem normal, madem aile Hekimi boşa sevk yazmış, rapora sürücü olur de imzala? Hastadan kesilecek 40 lirayı mı düşünüyorsun gerçekten? Hiç sanmam. Madem bu kadar yönetmeliği umursamıyorsun sürücü olur de geç? İçinden küfredersin sonra sevk eden adama, ya da istersen asmyi telefonla arar uyarırsın.

Ha yok diyorsan ki ben milletin üstüne hasta yollamaktan zevk alıyorum, o hastanın ahye geri gidip kavga çıkardığını düşündükçe zevkten dört köşe oluyorum ohh Nası haddini bildirdim ama amkoduğum aile hekimine, çünkü çok şey biliyorum diye, onu bilemem. Herkesin egosu kendine

#4514375  gönderen hfv22
 07.04.2021 - 14:47:04
EvanSolomon yazdı:
06.04.2021 - 21:01:16
Tıbbiyeli matmazel yazdı:
05.04.2021 - 21:25:05
1 yıla yakın aile hekimliği yaptım, göz asistanlığı yaptım, şu an dermatoloji asistanıyım. Aile hekimliği yaparken bi kere bile ehliyet raporu vermeyen aile hekimi gördü bu gözler sırf o sorumluluğun altına girmemek için, pardon da senin girmediğin sorumluluğa niye başkası giriyor? Hasta görsün görmesin muayene bile yapmadan göze git o verecek raporunu diyen, 30 yıl önce düşmüş kolunu kırmış hiçbişeyi olmayıp ehliyet yenilemeye gelene seni bir de ortopedi görsün diyen aile hekimleri gördü bu gözler (sözüm meclisten dışarı) Hastanın görme azlığı var ve bunu açıklayabilecek patoloji bulamadıklarımızdan yada hastanın görme alanını etkileyecek patoloji düşündüklerimizden isterdik biz görme alanını. Göze gelen her hastaya görme alanı isteyecek olursanız o işin içinden çıkamazsınız zaten.
Arkadaşlar sanıyor ki tüm 2. basamak göz sevklerine görme alanı istiyoruz, bulunduğum ilde üniversite dahil görme alanı yok... varsa da teknisyen bozuk deyip gönderiyor, o zaman bu ilden bir rapor bile çıkmaması lazım, herşeyi yönetmeliğe göre yapacaksak hiç işimizi yapmayalım, doktorluk birilerinin sanırım zaten yönetmeliği uygula imza at işi gibi öğretiliyor, tekrar yazıyorum hiçbir aile hekimi meslektaşım kusura bakmasın ama, 23 yaşında ek hastalık yok tam gören -2 miyop hastayı bana gönderirse bende normal girişi ile muayene notu koyar, eline verir bunla geri git bana sevk edip para kestirmesine gerek yok derim...çok idealistlerse kendilerini göz pol de her hastayı görme alanı için sevk ederken görmek isteriz... biz daha il içinde üniye komplike vaka sevk edemiyoruz, adamlar bizim her gelene FM100 hue testi yapıyoruz sanıyor...
bu şekilde geri gönderdiğin hastaların girişini sildiriyor musun? madem sana boşuna gelmişler madem o hastaların cebinden çıkacak 55 tl yi önemseyecek kadar etiksin(!) o hastadan puan almaman gerekir değil mi? bu arada sana e-rapordan sevk edilmiş hastaların aile hekimiyle iş bitmiştir bakıp o raporu imzalamaya mecbursun
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4514376  gönderen hfv22
 07.04.2021 - 14:51:04
ahmetmeteisikara yazdı:
Neden kanka madem normal, madem aile Hekimi boşa sevk yazmış, rapora sürücü olur de imzala? Hastadan kesilecek 40 lirayı mı düşünüyorsun gerçekten? Hiç sanmam. Madem bu kadar yönetmeliği umursamıyorsun sürücü olur de geç? İçinden küfredersin sonra sevk eden adama, ya da istersen asmyi telefonla arar uyarırsın.

Ha yok diyorsan ki ben milletin üstüne hasta yollamaktan zevk alıyorum, o hastanın ahye geri gidip kavga çıkardığını düşündükçe zevkten dört köşe oluyorum ohh Nası haddini bildirdim ama amkoduğum aile hekimine, çünkü çok şey biliyorum diye, onu bilemem. Herkesin egosu kendine
sevk ettiğimiz hastaları baştan doldururz biz de: senin burada işin bitti.seni geri gönderirse cimer başhekimlik nereye istersen şikayet et diye.üstüne biz de şikayet ederiz ilgili uzman görevini kötüye kullanıyor diyerek.sonuçta yönetmelikte sevk edilmiş hastanın aile hekimine geri dönüşü yok.iyi bir savcıya denk gelirse olay tamamdır

#4514433  gönderen drmurat08
 07.04.2021 - 18:51:56
Aile hekimliği kaldırılmalı.tüm asm ler hastane başhekimlşklerine bağlanmalı.aile hekimlerine denetimi başhekimlik yapmalı

#4514437  gönderen twoandahalfman
 07.04.2021 - 19:01:52
drmurat08 yazdı:
Aile hekimliği kaldırılmalı.tüm asm ler hastane başhekimlşklerine bağlanmalı.aile hekimlerine denetimi başhekimlik yapmalı
Devlet pratisyen aile hekimine 15 20 bin para veriyorsa uzmanına da minimum bunu vermeli kul hakkı resmen bu
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4514456  gönderen hfv22
 07.04.2021 - 20:32:23
twoandahalfman yazdı:
07.04.2021 - 19:01:52
drmurat08 yazdı:
Devlet pratisyen aile hekimine 15 20 bin para veriyorsa uzmanına da minimum bunu vermeli kul hakkı resmen bu
ne yaptın hak ettiğini düşündüğün ücreti almak için?
Kullanıcı avatarı

#4514472  gönderen EvanSolomon
 07.04.2021 - 21:15:23
ahmetmeteisikara yazdı:

Keşke o kadar egom ve aklım olsaymış; gözcü olacağıma ahu olur hekimliğin tek pasif sabit gelirli branşını seçermişim, sorularınıza gelince evet tek hekime açmışsa gerek yokmuş isterseniz alın bu notla geri gidin diyorum, dikkat ederseniz not koyup geri gönderiyorum aman ihale bana kalmasın aman hasta bakmadan paramı alayım aman doktorluk yaparımda ceza yerim diye korkmuyorum, neyseki bazı ahu meslektaşlarımız önceden gönderiyor, gözlüğünü alıp sonra aile hekiminden bir daha bize geri "şut"lanmadan ehliyet raporunu alıyor. Eğer hasta hocam yok beni uğraştırma doldur diyorsa da tamam diyor dolduruyorum, bir arkadaş sormuş hiç birşeyi olmayanın girişini sildirip puanından da vazgeçiyor musun diye, 16 puanı ben sana veriyim senin olsun gözünüzü bu kadar para olduysa...

#4514481  gönderen ahmetmeteisikara
 07.04.2021 - 21:41:54
önceden göndermekle ehliyet sırasında göndermenin farkı nedir? gerçekten mantığınızı anlayamıyorum. tek hekimse de dediğim gibi, notla geri göndermek yerine raporu onaylayabilirsiniz, ki zaten hasta uğraştırma beni derse onaylıyormuşsunuz. yani o notla geri göndermek hem etik olarak hem kanunen uygun değil, kanunen çalışan bir sevk sistemine "beğenmediğiniz" için uymuyorsunuz. sevki uygun bulmuyorsanız da dediğim gibi bunu hekime özel olarak iletmeniz çok kolay. sizin o rapora imza atmanız göz doktoru olarak size hiçbir sorun açmayacakken bir sorun olsa mahkeme neden sevk etmedin diye aile hekimine sorar, size neden sevk etmedin diye sormaz.

#4514517  gönderen drmurat08
 07.04.2021 - 23:34:46
ahmetmeteisikara yazdı:
07.04.2021 - 21:41:54
önceden göndermekle ehliyet sırasında göndermenin farkı nedir? gerçekten mantığınızı anlayamıyorum. tek hekimse de dediğim gibi, notla geri göndermek yerine raporu onaylayabilirsiniz, ki zaten hasta uğraştırma beni derse onaylıyormuşsunuz. yani o notla geri göndermek hem etik olarak hem kanunen uygun değil, kanunen çalışan bir sevk sistemine "beğenmediğiniz" için uymuyorsunuz. sevki uygun bulmuyorsanız da dediğim gibi bunu hekime özel olarak iletmeniz çok kolay. sizin o rapora imza atmanız göz doktoru olarak size hiçbir sorun açmayacakken bir sorun olsa mahkeme neden sevk etmedin diye aile hekimine sorar, size neden sevk etmedin diye sormaz.
sevkler ön tanı ile sevk edilmeli hastanın hiçbir hastalığı yok geçmişte ppi kullanmış diye 20 yaşındaki vatandaşı dahiliyeye gönderen aile hekimi var.sevk formuna bakıyosun hiçbir tanı yok sadece dahiliye var.hastaya soruyorum neden seni sevk etti ben de bilmiyorum hocam senin ehliyetine uzman onay verecek dedi gönderdi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4514526  gönderen ahmetmeteisikara
 08.04.2021 - 00:36:16
sporadik örneklerle ne kadar tartışacaksınız böyle merak ediyorum. her başıma böyle bi iş gelmişti ahlerle dediğinizde ben de onun için bi uzman örneği verebilirim. böyle tartışılmaz. ahlerin yaptığı yanlışlara denk gelmeniz burada hepsini ithamda bırakmanıza veya yanlış davranışı savunmanıza da sebep olmamalı.