Cuma , Şubat 26 2021
Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
Kullanıcı avatarı

Re: Pratisyen Hekimlik Bilgilendirme

#4500946  gönderen drela64
 23.02.2021 - 09:43:50
saygınerr yazdı:
22.02.2021 - 22:25:11
drela64 yazdı:
22.02.2021 - 21:29:26
saygınerr yazdı:
22.02.2021 - 16:12:43

DOğrudur, güzeldir, rahattır.
pratisyen hekim kalmak istiyorum, mesela mezun olunca acilde bi hasta ile yalnız kalma korkusu başladı şimdiden. Tus düşünmüyorum.
Mezun olur olmaz hasta ile tek başıma mı uğraşacağım, hiçbir bilgim yok
Mezun olmak demek sen artık drsun demektir ve evet tek başına uğraşacaksin.lakin her yeni mezun bu korkuyu yaşar gittiği yerde genelde ilk ay refakat nöbeti tutar . işleyişi ve genel acil hastalarını onlara yaklaşımı öğrenir. Hastanede seni aşan bişey olursa uzmana kons edersin.bu arada acil rutinleri bakılır.muayeneni tam yap insanlarla iletişim becerelerin iyi olsun.zamanla tecrüben artacak.kendini personele ezdirme, onları küçümseme (sonuçta onların pratiği senden çok olacaktır)mesafeli ol, herkese hemen samimi olma.
Soru sormaktan korkma elinde telefon var internet var.artik bazı şeyler daha kolay.entegre hastaneye düşersen tetkikidteme, lab olmayacağı için istediğin herşeyi sevk edebilirsin.misal karnı ağrıyor altta yatan sana göre anlamlı bişey yoksa çıkar ambulansı boşver.
EKG önemli bak.bu da zamanla oturan bişey.bende halâ oturmadı :lol: :lol:
Şimdilik bunlar geldi aklına.ben yazarım daha :D :wink:
Ben işleyişi bilmediğim için korku yaşıyorum işte. Bana da bi asistan abla gelen her hastayı sev ediyordum diyordu
1 gün 24 saat çalışım 2 gün işe gitmiyormuş hiç
Gelen her hastayı sevk ediyorum diyorduu
O kadar da değil kardeşim o asistan ablan ya yalan söylemiş ya da bilemiyorum artık. :lol:

İşleyiş kısa sürede öğreniliyor merak etme.
Bak hele bı başla o tedirginlik zamanla azalacak.
Tsm ye atanirsan görevlendirmelere açık ol.pandemi olmasa idi aslında çok güzeldi.bos asmye geçme şansın yerine göre değişir.asm hekimliği de iyidir mobilin, nüfusun varsa getirisi de iyidir. :wink:

#4500961  gönderen saygınerr
 23.02.2021 - 10:09:28
kermitkalp yazdı:
22.02.2021 - 23:30:09
Hocam nacizane tavsiyem bu yoldan kisa surede donun. Sizle ayni yoldan gecmis bir ablaniz olarak soyluyorum. O isler pek oyle olmuyor. İntornken tus calismadigim icin cok pismanim. Zaten tusu kazanan arkadaslar da bu donemde 4 aya yakin prtlik yapmak durumunda kaldi. Asistan ablalarim abilerim bak hata yapiyosun bu yoldan don diyince kulak asmiyordum. İnsanin anlayabilmesi icin basina gelmesi gerekiyormus maalesef.
tus düşünmüyorum burda 1-2 sene pratisyenlik yapıp tecrübe kazanmak istiyorum. o zaman zarfında da almanca öğrenip Almanya'da ihtisas yapmak istiyorum. Türkiye'de asistanlık yapmayı düşünmüyorum. 1-2 sene pratisyenlik yaparak tıbbi tecrübe kazanmak istiyorum ve o sırada biraz maddi ve mesleki birikim yapmayı düşünüyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4500965  gönderen saygınerr
 23.02.2021 - 10:13:43
Brendamd yazdı:
22.02.2021 - 23:30:30
Tsm lerin sağlık sisteminin atıl yeri olduğunu düşünürüm hep. Personel o kadar çok çalışmamaya alışmış ki bi tane iş yapar onu da nasıl yaptığını kontrol ederken yanlışını bulursun :D Zaten çoğu da bi yerde barınamamış sıkıntılı personeldir. Ha arada bir yıldız gibi parlayanı tabi ki var..Biz 21 kişiyiz. Düşündüm de dr-diş hekimi hariç 5 kişi bu gruba gidiyor :D
Tsm de çalışırken edinebileceğin tecrübeler şu dönem için,
Tsm sorumlu hekim tecrübesi
Salgın yönetimi becerisi
İletişim kurma becerisinde artış
Sürekli sabır çekme becerisi
Tüm pc sistemlerine hakim olmak
Evrak işi..
Neyse görevlendirme olabilir. Beni acile görevlendirildiğimde kendi isteğimle görevlendirmemi uzatmıştım. Çok da güzel dolu dolu geçti benim için. Hem arkadaş çevrem genişledi hem de kendime güvenim arttı.
Pandemi döneminde sadece filyasyon değil 112 yi arayan hastaları önce biz yerinde muayene ettik. Sevk işlemi ona göre oldu..Telefonla danışmanlık hizmeti de yapıyorsun.
Onun dışında bak mesela yarın mevsimlik tarım işçileri gelir. İster gider yaşam şartlarını değerlendirir özel idareye yollar kağıt üzerinde yapıldı der geçersin, istersen didine dinime tankerle su taşıttırırsın onlara.. 2 sini de yapsan sana niye yaptın demez yaptığını da tebrik etmez.
Halk nezdinde ne yaptığın pek bilinmez. Çoğu tsm nin yerini bilmez. Ben şuradaki küçük bina diye tariflerim hep :) kaymakamlıkta hiç işin bitmez. Hergün muhakkak ziyaret edilir..

Neyse bu hayatı yaşamak istiyorsan tsm tercih edilebilir..
Teşekkürler :)

#4501349  gönderen stajercan
 24.02.2021 - 13:39:01
sevgili kardeşim 7 yıllık pratisyen hekimim, acilinde aile hekimliğininden tsmnın de her şeyine hakimim uzun süre üçündede çalıştım.
1) yurt dışı hedefin çok mantıklı, bu fikrinin değişmemesini dilerim.
2) birkaç yıl çalışıp tecrübe ve bilgi edinebilirsiniz tabi ki ama para biriktirmenz neredeyse imkansız7-8 bin kazanacaksınız.
3) özellikle intörnlüğü çok iyi değerlendirin, her bransın en cok görünen 3-5 hastalığını adınız gibi öğrenin.
4) yurt dışı olmayabilir diyorsanız tus çalısın en azından 50 puanınız cebinizde olsun aile hekimliği yada acil uzmanlığı yazabilirsiniz ki ben özellikle a h uzmanlığını şiddetle öneririm.
herhangi bi sorunuz varsa özelden sorabilirsiniz.