Cumartesi , Mart 6 2021
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
İsrail'de yapılan bir araştırma Pfizer ile BionTech'in ortaklaşa geliştirdiği aşının ilk dozunun yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yüzde 75 etkili olduğunu ortaya koydu

Tıp dergisi The Lancet, İsrail'deki Sheba Sağlık Merkezinin Pfizer-BionTech aşısıyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayımladı.

Araştırmaya göre, İsrail'de Ocak ayında aşının ilk dozunun uygulandığı 7 binden fazla sağlık çalışanında aşılamadan sonraki 2-4 hafta arasında enfekte olma oranı yüzde 75, semptom görülme oranı ise yüzde 85 azaldı.

Sheba Sağlık Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Arnon Afek, yaptıkları araştırmanın İngiliz hükümetinin vatandaşlarına tek bir doz aşılamaya başlama kararını desteklediğini belirtti.

Uzmanlar, bu araştırmanın Pfizer-BionTech aşısının ilk dozunun yüksek koruma sağladığını ortaya koymasından dolayı ikinci dozun 3 hafta yerine daha uzun süre sonra yapılabileceği görüşünü desteklediğini ifade ediyor.

Böylece aşının ilk dozunun yapıldığı kişi sayısının kısa sürede artabileceği kaydediliyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
estrellabella yazdı:
19.02.2021 - 17:16:51
Varyantlara etkili değil. Yine döne dolaşa Çin aşısına kalacak herkes.
varyantlara etkili olmadığı kanıtlanmış değil.

sinovac ın etkililiği 2. dozdan sonra bile %60, son 3 ay içerisinde hastalığı "geçirmiş" olmaktan bile daha az koruyucu olduğu söyleniyor. öte yandan mrna aşıları (moderna ve biontech) 2. dozda koruyuculuğu %95.