Cumartesi , Ocak 16 2021
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Tel Aviv Üniversitesinden araştırmacılar, Covid-19’u önemli ölçüde ortadan kaldırmanın bir yolunu buldu. Yaptıkları çalışmaya göre, UV-LED ışıkları koronavirüsü etkili ve hızlı bir şekilde öldürüyor

Journal of Photochemistry and Photobiology'de Kasım 2020’de yayınlanan çalışmada araştırmacılar, koronavirüs üzerindeki farklı dalga boylarında veya frekanslarda ultraviyole ışık yayan diyot ışınlamasının dezenfeksiyon etkinliğini bulmaya çalıştı. Bu çalışmanın ise dünyada türünün ilk örneği olduğu söyleniyor.

Araştırma ekibi, UV-LED ışıklarının koronavirüslerin yüzde 99,9’u ve hatta daha fazlasını yarım dakikadan daha az sürede yok ettiğini öne sürdü.

Araştırmacılar, koronavirüsü öldürmede en uygun dalga boyutunu keşfetmek için yola çıktı ve 285 nanometre uzunluğunun virüsü dezenfekte etmede 265 nm dalga boyu kadar etkili olduğunu buldu. Tel Aviv Üniversitesinden Profesör Hadas Mamane, virüsleri normal ampuller gibi az enerji tüketen ve cıva içermeyen daha ucuz ve daha kolay bulunabilen LED ampuller kullanarak öldürdüklerini söyledi ve şu ifadelere yer verdi:

“Tüm dünya şu anda koronavirüsün yayılımını azaltmak için etkili çözümler arıyor. Bu tür LED ampulleri hayatımızın her alanında güvenli ve hızlı bir şekilde kullanma imkanı göz önüne alındığında, araştırmamızın hem ticari hem de toplumsal sonuçları var.”

Mamane tüm bunlara ek olarak, LED ampullere dayalı enfeksiyon sistemlerinin, örneğin havalandırma sistemine veya klimaya kurulabileceğini, böylece emilen ve ardından odaya verilen havayı sterilize edebileceğini sözlerine ekledi.