Çarşamba , Aralık 2 2020
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
İyi günler. Tercih döneminde kararsız kaldığım için bu başlığı açtım.

Öncelikle hasta görmek istemiyorum diyerek başlamak istiyorum. Aynı zamanda kendime zaman ayırabildiğim,stresi düşük, hobilerimin olduğu, akşam eve iş götürmediğim bir bölüm istiyorum. Bu bölümlerin en büyük sıkıntısı özellerde fazla karşılığının olmaması ve maddi getirisinin daha düşük olması.

Bu bölümlerde ilerleyen dönemde akademisyenlik, yurt dışı olanakları hangisinin daha iyidir? Asistanlık bittikten sonra hangisinin avantajı daha yüksek olur? Uzun vadede uzmanlık için bu bölümlerin gelecekleri nasıldır? Bu bölümlerde asistanlık yapılan üniversite çok fark eder mi, şu bölümü şu üniversite dışında yapmanın bir özelliği yok gibisinden. Aciller beni çok yorduğu için bu bölümler alakasız gibi dursa da hepsinin gerekliliklerini en iyi şekilde yapabileceğime inanıyorum. Kaostan bıktım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim içinden çıkamadım.Cevaplarınız teşekkür ederim.
Hocam merhaba,
Temel bilim asistanı olarak,

Belirtiğiniz hususlar konusunda; akademisyenlikten tutun, dhy kadrolarına kadar, sizin istediğiniz anlattığınız hayatı da göz önünde tutarsak.

Benim sıralamam Halk Sağlığı > Fizyoloji > Farmakoloji > Histoloji şeklinde olur.

Bu nokta da ülkemizde halk sağlığının öneminin yeterince anlaşılmaya başladığını ve talep konusunda ihtiyaca karşılık henüz verilemediğini görüyorum.
Düşünceme göre değeri daha da artacaktır. Maddi getiri açısından diğerlerinden daha önde bir branş.

Fizyoloji, gelelim tıbbın babasına; akademisyenlik ve yurt dışı olanakları konusunda güzel ve parlak bir bölüm, bir çok alanda farklı bölümlerle ortak çalışmalar yürütebiiliyorsunuz, dhy tercihleri genellikle üniversitelere açılıyor. Maddi açıdan ise kendinizi geliştirmenize bağlı bir çok farklı noktaya yönelebileceğiniz bir branş. Medikal ve tıbbi cihaz şirketleri vs. gibi ilgi alanını belirledikten sonra farklı yönelimleriniz olabilir.

Farmakoloji; akademisyenlik, yurt dışı açısından fizyolojiyle benzer, özel sektöre kayma yönünden ise Fizyolojinin önünde bir bölüm, DHY atamaları bir nebze daha üniversite harici yerlere olabiliyor ancak; yine de Büyükşehirlere atamalar oluyor.

Histolojiye geldiğimizde ise; Temel bilimler içindeki özellikle TR de en dar alanı olan temel branş ne yazıkki, Akademisyenlik kadroları bir çok yerde dolu. Atamaları perifer eğitim araştırmalara olabiliyor. Bu durum eah içinde meslek dışı görevlendirmelere yol açabilir. Özel sektör IVF tahmin edildiği kadar kolay değil, hatta oldukça zor; çünkü bir çok farklı başlıkta da belirtildiği üzere, klinisyenlerin seçimi kost efektivite açısından biyologlar oluyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam.
Fizyolojide nörofizyoloji, spor fizyolojisi gibi alanlar gerçekten ilgi çekici ve çalışma alanları geniş. Yurt dışı olanaklarının herkes yüksek olduğunu söylüyor. Şu şartlarda önemli olduğunu düşünüyorum.
Halk sağlığı dediğiniz gibi önemli bir bölüm ama işin siyasi kısmı, politikalardan dolayı şu şartlarda biraz kötü.
Farmakoloji ve histolojide dediklerinize katılıyorum.
Biraz önce şu başlığı okudum:
https://www.drtus.com/forum/viewtopic.p ... 8&t=169706
Aile hekimliği bölümü için de bunu görünce en yapılabilir bölüm gibi duruyor ne kadar hasta görse de maaş tatmini gerçekten iyi. Kıyaslamada yazmamış olsam da aklımın bir köşesinde hep var. Kararsızlığım bu yüzden de var biraz.
Sıralama olarak özel imkanları ve yurt dışı için Fizyoloji-Farmakoloji-halk sağlığı-histoloji veya Aile Hekimliği-Fizyoloji-Farmakoloji-halk sağlığı-histoloji şeklindeki bir sıralama düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Halk sağlığını diğerlerinden ayri tutabilirim öncelikle. Çünkü tıp fakültesi dışında rakibiniz yok.

Ama diğer üçleme tıp dışına açık, hem de tüm dünyada. O nedenle yurtdışına gitmek için yine ekstra bir çaba gerekecektir. Ama bunlar içinde üniversiteye girebilirseniz o da kolay, hem burs bulma hem de boş vakit bakımından kral bunlar.