Cuma , Ocak 15 2021
Doktorca Haberin Adresi...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

İlk çıkan COVİD aşılarını güvenip yaptırır mısınız?

KARASIZIM
97
24%
EVET
129
32%
HAYIR
175
44%
Kullanıcı avatarı
nebivolol yazdı:
14.01.2021 - 10:42:00
norcuron yazdı:
13.01.2021 - 23:11:49
elbette güvenip yaptırırım ve yaptırıcam

doktor forumunda bile %30 oran çıkması ne kadar geri kalmış olduğumuzu gösteriyor.

çalışmalar yapılmış testler yapılmış iyi kötü yüzde 50de olsa başarılı olduğu gösterilmiş, bariz yan etki görülmemiş. ben yaptırmam diyen bir doktorun mantığını gerçekten merak ediyorum.
Ben de araştırma yapmayıp sağdan soldan duyduklarıyla aşı olmak isteyen doktorları anlamıyorum, gerçekten araştırmayan ve Türkçe ya da yabancı makale okumayan, okumaya üşenen bir dr topluluğuyuz. Virüs tehlikeli biliyoruz evet ama %2 civarında bir mortalite oranı var, ne tür yan etkisi çıkacak bilmediğiniz bir materyalin gönüllü olarak deneği oluyorsunuz. Üstelik koruyuculuğunun oranı bile çok düşük. Bir nevi belki sizi koruyacak bir aşı ama yan etkileri????Mantıklı olan bir zihin tüm korkularından arındırıldığında bunu kabul edemez, birçok ülkede sağlıkçıların yarısı ya da daha fazlası aşıyı reddediyor nedenini sorgulamak lazım, benim araştırmalarım aşı olmanın riskli olabileceği yönünde ağır bastığı için olmamayı tercih edeceğim. (nörolog olmam neticesinde nörolojik yan etkilerini biliyorum ki en kötü ve sık yan etkileri nörolojik ve ortaya çıkma riskinin bile çok can sıkıcı olduğunu düşünüyorum.)
belki koruyuculuğu düşük ama aşılı olanlardan ağır geçiren yok. bu kadar kısa sürede çıkan aşı için bu büyük bir başarıdır.

mortalitesi %2 , 35 yaşında ek hastalığı olmayan vefat eden meslektaş için %100 oldu. ben loto oynamak istemiyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
deoksiriboz yazdı:
14.01.2021 - 10:59:21
MilesAway yazdı:
14.01.2021 - 10:50:38
nebivolol yazdı:

Ben de araştırma yapmayıp sağdan soldan duyduklarıyla aşı olmak isteyen doktorları anlamıyorum, gerçekten araştırmayan ve Türkçe ya da yabancı makale okumayan, okumaya üşenen bir dr topluluğuyuz. Virüs tehlikeli biliyoruz evet ama %2 civarında bir mortalite oranı var, ne tür yan etkisi çıkacak bilmediğiniz bir materyalin gönüllü olarak deneği oluyorsunuz. Üstelik koruyuculuğunun oranı bile çok düşük. Bir nevi belki sizi koruyacak bir aşı ama yan etkileri????Mantıklı olan bir zihin tüm korkularından arındırıldığında bunu kabul edemez, birçok ülkede sağlıkçıların yarısı ya da daha fazlası aşıyı reddediyor nedenini sorgulamak lazım, benim araştırmalarım aşı olmanın riskli olabileceği yönünde ağır bastığı için olmamayı tercih edeceğim. (nörolog olmam neticesinde nörolojik yan etkilerini biliyorum ki en kötü ve sık yan etkileri nörolojik ve ortaya çıkma riskinin bile çok can sıkıcı olduğunu düşünüyorum.)
Ne tür bir nörolojik yan etki ortaya çıkıyor bizi bilgilendirir misiniz
yüz felciolayından bahsediyor galiba ama o da fos çıktı. Normal popülasyondaki yüz felci prevalansıyla aşılananlardaki oran aynı.
Ne kadar bilgili olduğunuz anlaşıldı efendim. Yüz felcini yan etki olarak görmüyorum, hayati bir durum değil sonuç olarak, okuyunuz lütfen sağa sola rakamlara bakarak hareket etmeyiniz...
Kullanıcı avatarı
nebivolol yazdı:
norcuron yazdı:
13.01.2021 - 23:11:49
elbette güvenip yaptırırım ve yaptırıcam

doktor forumunda bile %30 oran çıkması ne kadar geri kalmış olduğumuzu gösteriyor.

çalışmalar yapılmış testler yapılmış iyi kötü yüzde 50de olsa başarılı olduğu gösterilmiş, bariz yan etki görülmemiş. ben yaptırmam diyen bir doktorun mantığını gerçekten merak ediyorum.
kulakdan dolma bilgilerle aşılar otizm ms alzheimer guellian barre yapıyormuş demek hemde bunu bir nöroloğun demesi çok garip. aşılarla ilgili sadece lansette kızamık otizm yapıyor diye bir yayın çıktı wakefield adlı bir doktor tarafından. kendisi gastroenterolog ve çalışma sadece 7 kişi üzerinde yapılmış. bunun üzerine 100binleri kapsayan farklı ülkelerde yüzlerce çalışma yapıldı ve bir ilişki gösterilemedi. bunun üzerine bu yayın geri çekildi. hatta sonra çalışma üzerinde oynadığı tespit edildiği için meslektende men edildi.

çiçek hastalığını eradike ettik milyonlarca insan ölüyordu, çocuk felci nerdeyse görülmüyor 40 yaş üzeri topallayan kaç kişi var etrafınızda iyi bakın. aşılarla ilgili çok fazla yayın inceledim ve elle tutulur kaynak bulamadım. zorlama yayınlar var. bu yayınların devamı benzeri yapılamıyor farklı sonuç veriyor. adam influenzayla düşük arasında restrospektif bir çalışma yapmış. influenza düşüğü artırıyormuş. çalışmaya dahil edilme hariç tutulma kriterlerini okuyorum. verilen zaman diliminde 1500düşük yapan gebeden 500tanesini çalışmaya almamış. neye göre belirlemiş belli değil. benzer başka çalışma var mı malesef yok aksine influenzayla düşük arasında hiçbir ilişki olmadığını gösteren birsürü yayın var. doğru dürüst araştırma yapmayan bazı doktor arkadaşlar bu tür yayınları buluyolar karşıt yayın var mı yada destekleyen başka yayın var mı buna bakmadan bodoslama bunlara inanıyolar.

eğer araştırmış kanıt pramidinde üste olan meta analiz yada randomize kotrollü çalışmalara denk yayınlar varsa incelemek isterim link gönderirseniz. adı sanı duyulmamış bir dergide yayınlanan desteklediği argüman başka yayınlarla desteklenmiyorsa o tarz yayınlar benim için geçerli değil.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
akandemir yazdı:
14.01.2021 - 11:04:55
Anketi şuan açsam sayı Evet yönünde değişebilir çünkü ilk açtığım tarihe göre veri akışı daha fazla
evet şimdi çoğu kişi yaptırıyor ve çekimserler yaptırın demeye başlayacak. :D

hani A ürünü ile B ürünü arasında kararsız kalırsın arkadaşlarınla tartışırsın. Hangisine karar vereceğine dair kafa yorarsın araştırırsın vs sonra birine karar verip aldığında birden kendini o ürünün fanı gibi savunuculuğunu yapan ve tavsiye eden kişi olarak buluverirsin ya, psikolojik bir etki (içten içe sana "hayır sen hata yapmadın, doğru kararı verdin, şimdi mutlu mesut hayatına devam edebilirsin" diye seslenen güdü)

antikorum pozitif çıkmazsa bende yaptıracağım napalım :D
daha okuduğunu anlama olayı doktorlarda bittiyse halka bir şey söylenemez. Başlık niye bir din gibi veya arkadaş ilişkileri gibi güvenmek içeriyor? bilim değil mi bu konu birşeye güvenmekle inanmakla ne alaka? şimdi bunları düşündüyseniz bu konuda belirsizlik olduğunu daha iyi anlarsınız. Ortada olumsuz bir durum yok ama olumsuzluğu giderecek bir süre de geçmedi. çin aşısı eski teknoloji ürünü olduğu için daha güvenilir ama yan etkisi,daha büyük popülasyanlarda yapıldığında ortaya çıkabilir belki milyonda bir etkisi olacak ama o da size patlayacak belki de hiç önemli yan etkisi olmayacak. başlık bunu anlatıyor sevgili doktorlar bunu göze alıp yaptırır mısınız? diyor. körü körüne bir şeyi savunmak da, karalamak da size bir şey kazandırmaz varsa bilginiz araştırın demek yerine buraya yazıp bilgilendirirsiniz. bilgi demişken demogojinin dibine vurup, rüzgara göre yön değiştiren kişilerin saçmalamalarına gerek yok. zira kimse burda eski aşıları tartışmıyor 1954te yapılmış 1955de kesin etkinliği gösterilmiş sonra da yan etkileri hakkında bir çok çalışmadan başarıyla çıkmış bir aşıyı tartışan kimse yok .
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7