Salı , Ocak 26 2021
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Kovid-19 salgınında Türkiye'de vaka sayısı 400 bine yaklaştı ve 40 bin sağlık çalışanına koronavirüs tanısı konuldu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede görev yapan sağlık çalışanları en riskli gruplar içinde yer alıyor. Kovid-19 pandemisinde Türkiye'de vaka sayısı 400 bine yaklaştı, 40 binden fazla sağlık çalışanına da koronavirüs tanısı konuldu, yarısı hekim 100'den fazla sağlık görevlisi yaşamını yitirdi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığın Türkiye'de ve dünyada hala etkin olarak kendini gösterdiğini söyledi.

Son aylarda vaka oranlarındaki artışa da dikkati çeken İlhan, özellikle kronik hastalığı bulunanların, 65 yaş ve üstündekilerin ve sağlık çalışanlarının risk grubunda yer aldığını dile getirdi. İlhan, kış mevsimiyle birlikte üst solunum yolu hastalıkların da artmasıyla birlikte sağlık çalışanlarının iş yükünün daha da artacağının altını çizdi.

İlhan, Türkiye'de resmi verilere göre ilk vakanın 11 Martta tespit edildiğini anımsatarak, "Türkiye'de koronavirüs tanısı konulan kişi sayısı 400 bine yaklaştı. Salgının başından bu yana 40 binden fazla sağlık çalışanı enfekte oldu, yarısı hekim 100'den fazla sağlık görevlisi hayatını kaybetti. Bir başka deyişle Türkiye'de şu an için koronavirüs tanısı alan yaklaşık her 10 kişiden biri sağlık çalışanı." bilgisini verdi.

Tüm dünyada koronavirüsten en çok etkilenen kesimin sağlık çalışanları olduğuna dikkati çeken İlhan, sağlık çalışanlarının yükünün de günden güne arttığını ifade etti. İlhan, artışa karşın hekiminden hemşiresine, sağlık teknisyeninden hasta bakıcısına kadar tüm sağlık personelinin canla başla görevlerinin başında olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Artık izin de kullanılamıyor, sağlık çalışanlarının çoğu uzun süredir sevdiklerini göremeden çalışıyor ama bu süreç dahi sağlık çalışanlarının motivasyonunu azaltmıyor. Gerek filyasyonda sahada birebir çalışan gerekse hastanede görev yapan, ambulanslarda hizmet veren sağlık çalışanlarımızın tümü, koronavirüsle mücadelede cansiperhane çalışıyor. Enfeksiyon nedeniyle izolasyonda ya da karantinada kalırken hatta tatil bile yapılamazken gelinen noktada vatandaşların da sağlık çalışanlarını desteklemelerini istiyoruz."

- "Tedbir kurallarına dikkat edilmediğinde sağlık çalışanlarının yükü artıyor"

İlhan, vatandaşların sağlık çalışanlarının yükünü ancak ve ancak maske-mesafe-hijyen başta olmak üzere tüm tedbirlere tamamen uyarak azaltabilecekleri değerlendirmesinde bulunarak, şunları söyledi:

"Maske-mesafe-hijyen kuralıyla birlikte, özellikle kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kapalı mekanlarda geçirilen zamanın mümkün olduğunca azaltılması da olmazsa olmaz tedbirler içinde yer almalı. Bu doğrultuda, kalabalıktan kaçınılmalı ve temiz havanın sağlanması için bulunulan yer sık sık hatta daimi bir şekilde havalandırılmalı.

Kış mevsiminde camlar kapalı tutuluyor ancak olabildiğince hane içinde dahi bu sağlanmaya çalışılmalı. Evde aile bireyleri farklı köşelerde oturmalı. Vatandaşlar tedbir kurallarına dikkat etmediğinde hastalık sıklığı artacağından sağlık çalışanlarının da yükü artıyor. Sağlık çalışanları Kovid-19 pozitif oldukça, nöbetleşe çalışılsa da yorulacaktır. Zaten şu an da sağlık çalışanlarından koronavirüs geçirenler dahi tedavi gördükten sonra iyileşir iyileşmez canla başla görevlerinin başına geçiyor."

Prof. Dr. İlhan, sağlık çalışanların yükünün azaltılabilmesi için salgında bulaş zincirinin kırılması gerektiğini ve bunun için de hastalığın tedavisi kadar temaslı tespiti ve takibinin de o kadar önemli olduğunun altını çizerek, "Bulaş zincirini kırmanın yolu, temas zincirini engellemektir. Temaslının bulunarak izole edilmesiyle virüsün yayılması engellenecektir." dedi.

- "PCR taramasının rutin olarak sağlık çalışanlarına yapılması uygun değil"

Sağlık çalışanlarının mevcut risk faktörlerinin azaltılabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tavsiyesiyle isteyenlere grip aşısı yapıldığını anlatan İlhan, şu an grip açısından risk sıralamasında ilk sıranın en riskli gruplar olan kronik hastalığı bulunanlar ve 65 yaş üstündekiler olduğunu, bunu sağlık çalışanlarının takip ettiğini hatırlattı.

Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs aşı uygulamasına başlandığında da yine risk sıralamasına göre bir planlama yapılacağını aktararak, "PCR taramasının rutin olarak sağlık çalışanlarına yapılması pratik değil. Zaten riski bulunan sağlık çalışanlarına PCR yapılıyor." diye konuştu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
test yok.aşı yok.izin yok.bu gerek yok diyen prof acaba aşılarını yaptırmadı mı?ya da hiç gidip sürüntü aldı mı acaba salgının başından beri?binlerce sağlık çalışanı hergün salgının içinde çalışıyor ama evinden dışarı adım atmayan adamlar hiçbir sıkıntı yok gibi konuşabiliyor
Kullanıcı avatarı
Sağlık çalışanlarının PCR taraması uygun değil ama futbolcuların, televizyon sektöründekilerin, siyasetçilerin, yurt dışına çıkacak kişilerin uygun!!! Bu gruplar, virüs yüküne sağlık çalışanlarından daha çok mu maruz kalıyor acaba???🤨
Akla ziyan açıklamalardan bıktık usandık.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
"ama bu süreç dahi sağlık çalışanlarının motivasyonunu azaltmıyor."
Sen kimsin ne biliyorsun lan motivasyonu falan
Ne halk sagliginda hasta bakiyorsun ne de klinisyen olsan hasta bakacaksin
Köpek gibi korkuyor bu hoca musvetteleri hastanin yanina giremiyorlar
Bizim motivasyonumuz falan yoktu zaten azalsın, oturduğu yerden para alan altına yeni Passat i ceken parazitler konuşuyor
Sen sağlık calisanimisin dekan?
Çay kahve ic sonra birini çağır röportaj ver
Boş yapma lan,haddini bil
Kaç aydır yük hayvanı gibi calisiyoruz benim "ne hikmetse"alamadigim ek odemeyi sen aliyorsun,siz hoca musvetteleri aliyorsunuz,senin motivasyonun tavandan tabi
Olan genç doktorlara oluyor
Asagilik herifler utanmadan konuşuyorlar daha hala
Evladını doktor yapan evlat düşmanıdır bu ulke de
Sinirlendirdiniz
Rutin mi yapılıyor?? Ben başladığımdan beri 1 kere bile bizim birime rutin bir uygulama yapılmadı... Covidli biriyle maskesiz 15 dk temasın veya belirgin covid semptomların yoksa yapmıyorlar. Virüs kaptın diyelim pcr yada bt sonucun pozitif çıktı,, 10 gün izinden sonra test yapmadan çalışmaya devam..
BİR MİKROBİYOLOGum, PCR ile ; FUTBOLCULARI TARADIK, FABRİKA İŞÇİLERİNİ TARADIK, BÜROKRATLARI SÜREKLİ TARADIK, AMA CANLA BAŞLA ÇALIŞAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI HİÇ TARAMADIK. YOĞUN BAKIMDAKİ BÜTÜN HEMŞİRELERİMİZ, DOKTORLARIMIZ HASTA OLDU AMA ONLARI TARAYACAK KADAR DEĞERLİ BULMADIK. ÖLEN ARKADAŞLARIMIZ OLDU ONLARIN AİLESİNE YARDIM ETMEDİK. ALLAH BİZİ BİDİĞİ GİBİ YAPSIN .

(bana gelen hiç bir sağlıkçıyı geri çevirmeden testini yaptım şahsi olarak)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Toplum bilimi kurulu??? (O ne iş yapıyorsa artık) üyesiymiş bu zat. Tabi sahaya o kadar uzaklar ki aynı bakan gibi, çıkmış halen saçma sapan konuşabiliyor. Evinde kapatacakmış da izole edecekmiş de falan filan. Hele ki en son paragraf korkunç grip aşısındaki gibi covid aşısı bulunup getirilse bile demek ki bunlardan bize sıra gelmeyecek