Çarşamba , Ocak 27 2021
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
ÖSYM Pandemi Sürecinde Nasıl Sınav Yapıyor? Ekim 2020 TUS sınavı Nasıl Olacak?

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşan TUS sınavıyla birlikte forumda da bazı arkadaşların pozitif, temaslı olguların sınava nasıl gireceği ile ilgili soru işaretlerine yönelik başlıklar gördüm. Sınav öncesi bu konuda bilgilendirmenin iyi olacağını düşündüm.

Geçtiğimiz haftasonu yapılan KPSS sınavından yola çıkarak bu bilgilendirmeyi yapıyorum. ÖSYM önceden Covid-19 pozitif ya da şüpheli olguları ayrı bir binada sınava alıyordu. Artık bu kalkmış görünüyor. Herkes için normal zamanda olduğu gibi sınava gireceği yer belirleniyor. Sınavdan iki gün önce (Cuma günü) bina sınav sorumlusuna o okulda (binada) sınava girecek olanlardan Covid-19 pozitif, Covid-19 temaslı ve Covid-19 riskli olmak üzere üç grup liste sms yoluyla bildiriliyor. Covid-19 pozitif olanlar ‘’Yedek 1. Salonda’’, Covid-19 temaslı olanlar ‘’Yedek 2. Salonda’’ sınava giriyorlar. Covid-19 riskli gruptakilere de durumları soruluyor ve beyanlarına göre temaslı ya da pozitif salonda sınava giriyorlar. Riskli gruptan karantina sürecini doldurduğunu ve normal kendi salonunda girmek istediğini söyleyen olabiliyor. Bu durumda da bina sınav sorumlusu HES kodunu ya da barkotunu HES uygulamasından sorguluyor. Riskli çıkarsa sorgulama, aynı şekilde temaslı ya da pozitif salonda aday sınava giriyor. Bu adayların sınav evrakları normal kendi salonlarına gidiyor. Buradan sınav başlamadan önce bina sınav sorumlusu ya da bina sınav sorumlusu yardımcısı tarafından, adaylara kitapçıklar ve optik formlar dağıtıldıktan sonra sınav evrakları alınıp yedek 1. Salon ve yedek 2. Salonda sınava gireceklere getiriliyor. Bu salonlardaki görevliler yedek görevliler arasından belirleniyor. Bu görevlilere çift maske eldiven siperlik ÖSYM tarafından veriliyor.

Sınav binasına girişler, sınav saatinden bir buçuk saat önce başlıyor. Yine önceki sınavlarda olduğu gibi sınav başlangıç saatinden 15 dakika öncesinde binaya girişler kapatılıyor. Binaya girmeden önce bina girişinde sınav binasında girecek aday sayısına göre (350 den az aday binada salona giriyorsa 3 masa, 350’ den fazla aday binada sınava giriyorsa 6 masa kuruluyor), masalarda el dezenfektanı her birey için bir adet maske ve bir adet ıslak mendil veriliyor. Dış kapı girişinde görevliler tarafından sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kimlik kontrolü yapılıyor, maskeler indirilip kişinin sınava giriş belgesindeki kişi olup olmadığı bakılıyor. Sonrasında emniyet görevlilerince dedektörle üst araması yapılıyor. Adaylar sınav salonlarına alınıyor. Sınav salonları artık 20 kişi değil 12 kişi, birer sıra atlanarak oturuluyor. Her salonda gözetmen olmayabiliyor. Bina salon sayıları doğal olarak arttığından ÖSYM bu konuda tasarrufa gitmiş gibi görünüyor. Sınav salonlarının büyük çoğunluğunda sadece salon başkanı bulunuyor. Her salonda kamera uygulaması devam ediyor. Sınav binasına girişteki bu uygulamalar biraz zaman alabiliyor. Bu nedenle sınava girecek arkadaşlara biraz erken binaya girmelerini öneririm, yoksa bina girişinde yakın mesafe kuyruklar oluşabiliyor sosyal mesafeyi sağlamak zor olabiliyor. Bir de önerim, pozitif veya temaslı olan arkadaşlar olursa, sınava girişte doğrudan görevlilerin yanına gitsin bina girişindeki sıraya girmesinler bence. Hem risk oluşturmasınlar hem de görevli arkadaşlara yardımcı olmuş olurlar.

Sınava girecek tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim.

drbounlife
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
soroz yazdı:
02.10.2020 - 18:50:43
Venacavainf yazdı:
02.10.2020 - 18:29:48
Emanetçi kesin yasak mı arkadaşlar ?
E nereye bırakçaz o zaman

Emanet diye bir şey yok arkadaşlar. Sınava getirilmesi yasak olan eşyaların konulabilmesi için bazen bir kutu koyuyorlar kapının önüne. Ama kesinlikle sorumluluk kabul edilmiyor. Kutudan eşyanızı başkası alıp gitse gider. Kutu hiç konulmaya da bilir. Para serbest. Ev anahtarı serbest. Basit araba anahtarları Serbest. (Uzaktan kumandalılar yasak).
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
draunlu yazdı:
02.10.2020 - 21:04:35
soroz yazdı:
02.10.2020 - 18:50:43
Venacavainf yazdı:
02.10.2020 - 18:29:48
Emanetçi kesin yasak mı arkadaşlar ?
E nereye bırakçaz o zaman

Emanet diye bir şey yok arkadaşlar. Sınava getirilmesi yasak olan eşyaların konulabilmesi için bazen bir kutu koyuyorlar kapının önüne. Ama kesinlikle sorumluluk kabul edilmiyor. Kutudan eşyanızı başkası alıp gitse gider. Kutu hiç konulmaya da bilir. Para serbest. Ev anahtarı serbest. Basit araba anahtarları Serbest. (Uzaktan kumandalılar yasak).
2 sene önce Antalya’da girdiğim aleste emanetçi yoktu.
2 ay önce tıpdile girdim emanetçi vardı. Acaba Ales’e özel bir durum mu bu ?
E iyi de başka şehirde havalimanında arabamı bırakıp geliyorum, arabanın anahtarı uzaktan kumandalı ve başka bir çare de yok, beni bırakıp dönebikecek kimse de, zamana göre planımı değiştirip arabasız havalimanına gitme şansım da yok. Ya da yanımıza mecbur aldığımız ufak tefek şeyler, belki küçük bir çanta, içinde son bir kitap ve pijama. Bunlara çözüm üretiliyor olmalı.
Kullanıcı avatarı
Emanetçi işi tamamen şans, işinizi şansa bırakmayın bence. Ya da en kötü birinin ailesinden rica edersiniz ama araba anahtarı cüzdan vs. kim emanet alır bilemem cep telefonunu emanet alan çıkar da. Bunun dışında üniversitede giriyorsanız yüksek ihtimalle seyyar emanetçi oluyor ya da çevresindeki dükkanlar emanetçiye dönüyor. Corona sebebiyle yasaklanmış demişler de adam zaten seyyar kural mı tanır resmi bir iş değil ki :mrgreen: Normal lise ilkokul çıktıysa gene şans işi yani.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009