Cuma , Kasım 27 2020
Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Anatomi asistanlığı hakkında bilgisi olan

#4441672  gönderen tedi
 15.09.2020 - 22:19:06
ben doktora yaparken 6 ay anatomide takildim. genel bilgi vereyim.

kis doneminde ogrencilere ders anlatiyorlar, haftada 1-2 gunde 1-2 saat. sinav doneminde lablari hazirliyorlar. ayda 1 seminer.

yaz donemi kocaman bir bosluk, gercekten hic bir sey yok. tez vs isleri olanlar yapoyor. %80 baska bolume geciyor bitirenler cok az. bir suru doktor olmayan ars gor var. asistanlik boyle, uzmanligi bilmiyorum.

#4441720  gönderen HATEM6154
 16.09.2020 - 07:43:09
Uzmanlıkta acile verilme ihtimali var. Asistanlıkta mobbing var kalıcı mısın gidici misin anlamında. Sekreterlik işleri var. (Bunlar arkadaştan ögrendiklerim) Bir de pandemi döneminde acil-servis-filyasyon üçlüsünden kesin birisine gidiyorlar. (Hocaları dahil). Ama hocaları zorlamayan bir yer bulursanız tadından yenmez.

#4441729  gönderen cnndr
 16.09.2020 - 09:41:36
Anatomi için hasta görmekle alakalı hiçbir isteğinizin olmadığından emin olmalısınız. Sunum hazırlamak, konu anlatmak ve sorulan sorulara doğru cevap vermek için çok okumak gerekir. Anatomi asistanlığında uygulama derslerinde ve sınavlarda öğrencilerle ilgilenilir. Diseksiyon işlemlerinde uzun saatler harcanır ve formaldehite maruziyet uzun vadede ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Adli tıp, radyoloji ve histoloji rotasyonları var. Nöbet yok, mesai saatleri bellidir. Nadiren hafta sonu yada akşam üzeri uygulama salonunda çalışmak gerekebilir. İstekli olunursa bilimsel olarak çalışma yapma imkanı da vardır. Hocaların talepleri, ast-üst ilişkisi durumlarına çok dikkat edilir. Biraz diken üstünde olmak gibi :) Sağlık Bakanlığı adına olması diğer bölümlerde olduğu gibi sıkıntılı. Performans ve nöbet olmadığı için maaş+sabit+az miktarda döner alırsınız. Asistan sayısı çok az, doktora ya da öyp ile öğrenci alan anabilim dalları da var. İlerisi için çalışma sahası dar. Üniversitelerde uzman ya da hoca olarak çalışılabilir. Eğitim araştırma hastanesine de tayin çıkabiliyormuş. O zaman da idari görev ya da acil nöbeti söz konusu olabilir. Atamaların sadece şehir merkezlerine olması ve bölge hizmet gruplarına bakıldığında genelde daha büyük şehirlere olması avantaj gibi görünüyor.

#4441778  gönderen Nedmrcn
 16.09.2020 - 14:18:19
cnndr yazdı:
Anatomi için hasta görmekle alakalı hiçbir isteğinizin olmadığından emin olmalısınız. Sunum hazırlamak, konu anlatmak ve sorulan sorulara doğru cevap vermek için çok okumak gerekir. Anatomi asistanlığında uygulama derslerinde ve sınavlarda öğrencilerle ilgilenilir. Diseksiyon işlemlerinde uzun saatler harcanır ve formaldehite maruziyet uzun vadede ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Adli tıp, radyoloji ve histoloji rotasyonları var. Nöbet yok, mesai saatleri bellidir. Nadiren hafta sonu yada akşam üzeri uygulama salonunda çalışmak gerekebilir. İstekli olunursa bilimsel olarak çalışma yapma imkanı da vardır. Hocaların talepleri, ast-üst ilişkisi durumlarına çok dikkat edilir. Biraz diken üstünde olmak gibi :) Sağlık Bakanlığı adına olması diğer bölümlerde olduğu gibi sıkıntılı. Performans ve nöbet olmadığı için maaş+sabit+az miktarda döner alırsınız. Asistan sayısı çok az, doktora ya da öyp ile öğrenci alan anabilim dalları da var. İlerisi için çalışma sahası dar. Üniversitelerde uzman ya da hoca olarak çalışılabilir. Eğitim araştırma hastanesine de tayin çıkabiliyormuş. O zaman da idari görev ya da acil nöbeti söz konusu olabilir. Atamaların sadece şehir merkezlerine olması ve bölge hizmet gruplarına bakıldığında genelde daha büyük şehirlere olması avantaj gibi görünüyor.
hocam 2017 den beri hiç bir şey değişmedi mi, en azindan uzmanliginizi almissinizdir diye tahmin ediyorum.bi de uzman gözünden degerlendirebilir misiniz?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4442041  gönderen cnndr
 17.09.2020 - 10:44:49
Nedmrcn yazdı:
16.09.2020 - 14:18:19
cnndr yazdı:
hocam 2017 den beri hiç bir şey değişmedi mi, en azindan uzmanliginizi almissinizdir diye tahmin ediyorum.bi de uzman gözünden degerlendirebilir misiniz?
Uzman oldum bir üniversiteye atandım. Sağlık Bakanlığı adına asistanlığı bitirdiğim için, mecburi hizmet bitince tekrar Sağlık Bakanlığı'na atanmak gerekiyor, bu çok can sıkıcı. TUS'ta YÖK kadrosu tercih edilebilir. Temel bilimlerde tıp dışı hocalar da olabiliyor, şans işi biraz da. Başka sıkıntılı bir durum yok benim açımdan.