Perşembe , Kasım 26 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanlığı daha önce 4 Temmuzda yapılması planlanan Başasistanlık Sınavını 26 Eylül tarihine ertelediğiniz duyurmuştu. Hekimler tekrar ertelenmesini istiyor

Sağlık Bakanlığı uzun süredir yapılmayan Başasistanlık Sınavını 4 temmuz tarihinde yapılacağını duyurmuştu. Ankara’da yapılacak sınava bir çok branştan yaklaşık 4 bin hekimin katılımı bekleniyor.

Ancak Sağlık Bakanlığı Temmuzda yapılacak Sınavın pandamı nedeniyle virüsün yayılımını önlemek için 26 Eylüle ertelediğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada 26 Eylül 2020 tarihinde yapılacak olan yazılı sınava girmeye hak kazanan adayların 11.09.2020 tarihi saat 10:00’dan itibaren Sınav Uygulama Kılavuzu' nu inceleyerek üyelik işlemlerini tamamlamaları ve kılavuzda belirtilen tarihte aday giriş belgelerini almaları gerektiği bildirildi.

Medimagazin’e ulaşan hekimler ise, sınavın tekrar ertelenmesini istiyor. Kovid vaka sayılarının Temmuz ayından daha fazla olduğu Eylül ayında, yaklaşık 4 bin hekimin Ankara’ya gelmesinin riskli olacağını bildiriyor. Sınava girecek hekimlerin bir çoğunun hasta veya izolasyonda olduğunu belirten hekimler, Bakanlığın 26 Eylül kararını tekrar değerlendirmesini istiyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
İtirazda anlamadiğım nokta ne yazikki su, elimizdeki şartlarla bu sınavın bı daha erteleneceği tarihte vaka sayılarının daha az olacağına yönelik hiç bir veri yok.
Bu noktalara itiraz etmek yerine sınav sartlarinin düzenlenmesine ve daha sıhhatli hale getirilmesine yönelik istekler daha fazla talep edilse daha mantıklı değil mi.
Örneğin kapalı basketbol salonları, hava durumuna göre açık alanlarin kullanılması, kişi/sınıf sayısının minimalize edilmesi, sınav merkez sayısının arttırılması gibi.
Daha sürdürülebilir ve yapılacaksa da maksimum önlemin alinabilineceği uygun ortamlarin sağlanmasına yönelik enerji harcamak yerine neden sürekli böyle talepler geliyor, anlamakta zorlanıyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Karantinada olan arkadaşlara yazık evet, kesinlikle bir çözüm bulunmalı, zira sayılarının fazla olduğunu düşünmüyorum, belki 5-10 kişidir. Geri kalan 3990 kişi de mağdur edilmesin lütfen. Bu sınava hazırlanmak için yıllık iznini tamemen bitiren, yazın tatil yapmamış, evini ve çocuğunu ihmal etmiş, 2 yıldır bu sınavı bekleyen ve zaten bir kez daha ertelenmiş sınav tekrar ertelenirse bir çok hekim mağdur olacak. Ayrıca salgının ne zaman biteceği bilinmediğine göre hangi tarih verilebilir, o zaman da karantinada olacak hekimler olmayacak mı. KPSS'ye milyonun üstünde kişi katılırken bir avuç doktorun katıldığı bu sınav ertelenmemeli, önlemler alınarak yapılmalı. Zaten 2 yıl gecikme olduğu için artık hekimlerin beklemeye tahammülü kalmadı, çevremdeki tüm hekimler artık olsun ve bitsin istiyor.
Olsun da bitsin. Kimsenin artık bekleyecek sabrı kalmadı. Kendi açtıkları sınavı, yine kendileri yaptırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Medimagazine ulaşan bu doktorlar kimler acaba, biz hiçbir konuda bilgi edinemezken sınava 4000 kadar kişinin gireceği bilgisini nerden edinmişler onu da söylesinler bari. Yine bir Hacıvat-Karagöz oyunu oynanıyor
Temmuz ayında yapılacak iken Eylül sonunun daha iyi olacağının düşünülmesi sorunu başlattı ve malesef artık yakın tarihte daha iyi günler gelecek gibi durmuyor. Ancak bu süreçte aktif hasta olan, temas dolayısıyla izolasyonlu olan birçok meslektaşımız açısından üzücü bir durum. KPSS'den en önemli farkı ise Ankara'da yapılacak olması. Eğer 4000 sayısı doğru ise ciddi sayıda insan virüsün yoğun görüldüğü Ankara'ya gitmek zorunda olacak. En azından bu dönemde sınavların( e-yds benzeri) il OSYM merkezleri aracılığıyla yapılması bir yöntem olabilirdi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009