Cuma , Ocak 15 2021
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Ankara'da vaka sayıları neden artıyor?

#4440038  gönderen drhaber
 09.09.2020 - 11:52:52
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, Ankara'da koronavirüs vakalarının artmasında, çevre illerde hastalanan kişilerin tedavi için gelmesinin de etkili olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Gerek, Ankara'daki vakaların özellikle ağustos ayı itibarıyla belirli artış trendine ulaştığını ve beklenenin üzerindeki hasta sayısı ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

"VAKA SAYILARINDAKİ ARTIŞTA 2 ÖNEMLİ NEDEN VAR"

Prof. Dr. Gerek, "Burada 2 önemli neden var. Bunlardan bir tanesi, Ankara'da oturan vatandaşlarımız; özellikle Ankara'nın çevresindeki illerden Ankara'ya göç etmiş kişilerden oluşuyor. Ankara; Çankırı, Çorum, Kayseri, Kırıkkale gibi çevresindeki illerden çok fazla göç alan bir yer. Ve vatandaşlarımız buralara gittiler. Fiziki mesafeye, maske kullanımına gereken özen gösterilmedi. Daha kalabalık ortamlarda düğün yaptılar. Tarlada beraber çalıştılar. Akşamları kalabalık ortamlarda beraberce yemek yediler. Ve bu hastalığın bir yerde yayılmasına neden oldular. Bunların bir kısmı ağustos ayının sonuna doğru geri döndü, bir kısmı hasta olarak geri döndü ve hastalığı buradaki kişilere de bulaştırdıklarını tahmin ediyoruz. İkinci bir neden ise yaz dönemi, diye tatile gidildi. Tatil yörelerinde de fiziki mesafe, toplu olarak bir arada bulunma gibi konularda çok özenli davranılmadı. Buralarda da hastalık kapıldı. Ve bu kişiler tatil dönüşü Ankara'da hastalanma oranlarını artırdı" diye konuştu.

"EYLÜL SONU RAHATLAR"

Prof. Dr. Gerek, Ankara çevresindeki illerde hastalanan kişilerin de tedavi için Ankara'ya geldiklerine dikkat çekerek, "Kendilerinin koronavirüs hastası olup olmadığını bilmeden veya şüphe duyaraktan daha iyi hastanelerde bakılacaklarını düşünerek Ankara'ya geldiler. Ankara'da vaka sayılarının artmasında bunun da nedeninin olduğunu düşünüyorum. Ankara'nın aslında sokaklarına baktığımız zaman özellikle maske konusunda duyarlı olduğunu söyleyebilirim. Bunu özellikle mart, nisan, mayıs döneminde de görmüştük. Ankara hakikaten Türkiye ortalamasının altındaki bir rakamla seyretmişti. Şu anda sayı bir miktar yüksek; ama Ankaralı bu konuda daha dikkatli ve özenli diye düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde Ankara'daki rakamların azalmasını bekliyoruz. Ama tabi ki bu bir süreç, zaman alacaktır. Eylül ayının sonuna doğru Ankara rahatlar diye tahmin ediyoruz" dedi.

"KIŞ DÖNEMİNDE AŞILAMA BAŞLAYABİLİR"

Prof. Dr. Gerek, tüm dünyada ve Türkiye'de rakamların son günlerde belli bir artış trendinde olduğunu dile getirerek, "Özellikle kuzey yarım kürede kış mevsimine giriyoruz. Sonbahar ve kış mevsiminde diğer viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında da belirli bir artış ayrıca fiziki mesafenin korunması konusunda da kapalı ortamlarda yaşayacağımız için bir zorlanma söz konusu olacak. Bunlar da muhtemeldir ki rakamlara yansıyacaktır. Ama aşı çalışmaları konusunda ümit vadeden sonuçlar gelmeye başladı. Belki bu kış döneminin gelmesiyle birlikte belirli ölçüde aşılama faaliyetleri de başlayabilir" değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak :DHA
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Ankara'da vaka sayıları neden artıyor?

#4440086  gönderen mhurkan
 09.09.2020 - 14:45:50
Dottore1907 yazdı:
09.09.2020 - 12:17:10
Çünkü belediye başkanı imansız bir cehapeli. Allah çarpıyor ankarayı
Lütfen Trollük yapmayınız. Bunu yapabilceğiniz, alternatif bir çok platform var.
Uyarı 1.
Kullanıcı avatarı

#4440176  gönderen tintin
 09.09.2020 - 21:24:24
mayıs-haziranda koronada çalışıyordum.mayısta acile başvuran,başvuranlar içinde kovid çıkan ciddi oranda düşmüştü, herşey bayramda patladı. bayramdan 4-5 gün sonra acile başvurular da 4-5 katına çıktı,deli gibi pozitifler,her yer pozitif allahım yardım çığlıkları filan derken biz tabi kafayı yiyorduk o ara.anamnezde de değişmeyen ibare hocam biz kaynanamgile gittiydik orda amcaoğlu pozitifmiş.bir gün bir apartman topluca geldi maşallah yüzde doksanı pozitif.hepsi birbirine bayram ziyaretine gitmiş.Sonrasında Ankara toparlayamadı zaten.

#4440177  gönderen Wohe
 09.09.2020 - 21:28:25
Manaur yavaş ne zaman çıktı bir şeyler açıkladı vakalarla ilgili o günden beri ankara yüksek açıklanıyor. Bence durum yeterince anlaşılabilir :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4440181  gönderen Dottore1907
 09.09.2020 - 21:38:47
mhurkan yazdı:
Dottore1907 yazdı:
Lütfen Trollük yapmayınız. Bunu yapabilceğiniz, alternatif bir çok platform var.
Uyarı 1.
İşinize gelmeyen trole uyarı veriyosunuz. Boş yapmayın. He siteden atacaksanız da atın. Daha önce 3 kez de attınız çok da tın geri gelmesi kolay :D

#4440183  gönderen dr.beren
 09.09.2020 - 21:47:14
Ciddi fikrimiymiş ben okurken cahil kesimim gözünde corona algısını yansıttı sanmıştım halada öyle düşünüyorum değilse maskeyi abdstsiz yerşne taksın

#4440186  gönderen dr.beren
 09.09.2020 - 21:52:48
mhurkan yazdı:
Dottore1907 yazdı:
Uyarı 1.
Hocam çoğu doktor değilki bunların sokaktaki amelelri siteye üye yaptınız mühendis gelip tus hakkında bilgi verecek düzeye geldi sayenizde ilgilendiğinizde yok bence tam bu platforma uygunlar şuan bak demiş zaten yeniden üye olması gerçektende çok kolay. Üyelikte çok aşamalı bir vaka sorusu sorun en azından yazılı cevap versin ama yok üye olsunda doktor şart değil.

#4440191  gönderen Dottore1907
 09.09.2020 - 22:01:58
dr.beren yazdı:
mhurkan yazdı:
Dottore1907 yazdı:
Uyarı 1.
Hocam çoğu doktor değilki bunların sokaktaki amelelri siteye üye yaptınız mühendis gelip tus hakkında bilgi verecek düzeye geldi sayenizde ilgilendiğinizde yok bence tam bu platforma uygunlar şuan bak demiş zaten yeniden üye olması gerçektende çok kolay. Üyelikte çok aşamalı bir vaka sorusu sorun en azından yazılı cevap versin ama yok üye olsunda doktor şart değil.
Ahahah çok aşamalı vaka sorusu müthişmiş. Ben 70-72 bandındayım. Hallederiz de eğer zor olursa diğerleri nası yapıcak :D yazım hatalarınız da muhteşem doktor hanım ama siz de öss’de türkçe çözebilmişsiniz bravo
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4440192  gönderen dr.beren
 09.09.2020 - 22:07:38
Dottore1907 yazdı:
dr.beren yazdı:
mhurkan yazdı:

Uyarı 1.
Ahahah çok aşamalı vaka sorusu müthişmiş. Ben 70-72 bandındayım. Hallederiz de eğer zor olursa diğerleri nası yapıcak :D yazım hatalarınız da muhteşem doktor hanım ama siz de öss’de türkçe çözebilmişsiniz bravo
Konyatus da o banttaydı ben sayısalcıyım ayrıca össde zorunluluktan çözdüm yazım kurallarını biliyorum ama buraya fazla . Sözelciler takar bunları ben forumlarda xd seviyesi türkçe kullanırım bak üstüne almışsın
Nikin dottore bu arada doğrusu benimki gibi dr. Olacak . Toz ol . Trol.

#4440194  gönderen Dottore1907
 09.09.2020 - 22:14:06
dr.beren yazdı:
09.09.2020 - 22:07:38
Dottore1907 yazdı:
dr.beren yazdı:

Konyatus da o banttaydı ben sayısalcıyım ayrıca össde zorunluluktan çözdüm yazım kurallarını biliyorum ama buraya fazla . Sözelciler takar bunları ben forumlarda xd seviyesi türkçe kullanırım bak üstüne almışsın
Nikin dottore bu arada doğrusu benimki gibi dr. Olacak . Toz ol . Trol.
E engelliyor adminler sürekli arkadaşlara üyelik al diyorum böyle saçma bişey almış fenerli de değilim :D konyatus iyi bi trolldü güldürüyordu. Niye bu kadar gerginsiniz doktor hanım? EVAR/TEVAR endikasyonlarını falan mı saymam gerekiyor sizi doktor olduğuma inandırabilmek için? Gerçi o da çok da tın :D
Kullanıcı avatarı

#4440224  gönderen mhurkan
 10.09.2020 - 09:18:07
Dottore1907 yazdı:
09.09.2020 - 21:38:47
mhurkan yazdı:
Dottore1907 yazdı:
Uyarı 1.
İşinize gelmeyen trole uyarı veriyosunuz. Boş yapmayın. He siteden atacaksanız da atın. Daha önce 3 kez de attınız çok da tın geri gelmesi kolay :D
Sen geri gel lütfen, biz atmaktan gocunmayız. Sokaktan geçen cahil tayfanın da bu siteye gelmeye başlaması, popülerliğimizin ne kadar arttığını gösteriyor. :wink: :lol: :lol: :lol:

*İnşallah gerçekten tıp fakültesi öğrencisi ya da doktor değilsindir. Çünkü hastalarına çok zarar verirsin. :roll: