Salı , Eylül 29 2020
Doktorca Haberin Adresi...

Verdiği oranlara katılıyor musunuz?

Hayır
80
82%
Evet
6
6%
Olabilir
12
12%
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31'dir." dedi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
proton911 yazdı:
06.09.2020 - 20:11:40
anlamadigim daha 4 gun once her gun 15-16 olu sayisi aciklanirken ne oldu de 55 56 lara cikti bir anda aimdi de 50 nin altina dusmuyor
Hastalar artık karantina korkusu ile geç başvuruyor. Plaquenil ve favipiravir erken dönemde etkili. Hastalarda makrofaj aktivasyon sendromu ve beraberinde arda geliştikten sonra bu ilaçlar işe yaramıyor. Bu yüzden arda oranı ve ölüm oranı arttı. Lütfen herkes yakınlarını uyarsın. Erken başvuru erken tedavi çok önemli
DrSteel_noname yazdı:
06.09.2020 - 21:05:43
proton911 yazdı:
anlamadigim daha 4 gun once her gun 15-16 olu sayisi aciklanirken ne oldu de 55 56 lara cikti bir anda aimdi de 50 nin altina dusmuyor
Hastalar artık karantina korkusu ile geç başvuruyor. Plaquenil ve favipiravir erken dönemde etkili. Hastalarda makrofaj aktivasyon sendromu ve beraberinde arda geliştikten sonra bu ilaçlar işe yaramıyor. Bu yüzden arda oranı ve ölüm oranı arttı. Lütfen herkes yakınlarını uyarsın. Erken başvuru erken tedavi çok önemli
ards yi iki defa arda yazmayı nasıl becerdin profil fotonda korku filmlerindeki oyuncak bebeklere benziyor plaquenilin işe yaradığına inanıyosun yani ki ben bu durumu bakanlığın ölü sayıları normalde 50 lerdeyken daha da gizleyemeyeceği için bir anda 50e çıkardığına inanıyorum şimdiki de 100 herhalde
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
proton911 yazdı:
06.09.2020 - 21:13:58
DrSteel_noname yazdı:
proton911 yazdı:
ards yi iki defa arda yazmayı nasıl becerdin profil fotonda korku filmlerindeki oyuncak bebeklere benziyor plaquenilin işe yaradığına inanıyosun yani ki ben bu durumu bakanlığın ölü sayıları normalde 50 lerdeyken daha da gizleyemeyeceği için bir anda 50e çıkardığına inanıyorum şimdiki de 100 herhalde
Doktorcuğum. Pandemi başladığından beri covid li hasta takip ediyorum. Bakanlığın ne açıkladığını bilmem. Ama sizin gibi plaquenil etkisiz diyenler yüzünden de ölümler artmış olabilir
DrSteel_noname yazdı:
06.09.2020 - 21:57:41
proton911 yazdı:
DrSteel_noname yazdı:

Doktorcuğum. Pandemi başladığından beri covid li hasta takip ediyorum. Bakanlığın ne açıkladığını bilmem. Ama sizin gibi plaquenil etkisiz diyenler yüzünden de ölümler artmış olabilir
plaquenil savunucuları abd brezilya savunucusu olmayan avrupa ölüm sayılarına bak anlarsın
Kullanıcı avatarı
proton911 yazdı:
06.09.2020 - 22:11:52
DrSteel_noname yazdı:
proton911 yazdı:

plaquenil savunucuları abd brezilya savunucusu olmayan avrupa ölüm sayılarına bak anlarsın
Ülkeler arasında bu açıdan bakılacak olursa bir sürü parametre var. ABD gibi ülkelerde sosyal devlet anlayışı yok örneğin. Herkese ücretsiz verilen bir sağlık hizmeti söz konusu değil. Meslektaşlarımızı bilgilendirmek hepimizin görevi. Kısaca erken ve gereken hastaya uygun tedavileri vermek gerekiyor.
DrSteel_noname yazdı:
06.09.2020 - 22:22:01
proton911 yazdı:
DrSteel_noname yazdı:

Ülkeler arasında bu açıdan bakılacak olursa bir sürü parametre var. ABD gibi ülkelerde sosyal devlet anlayışı yok örneğin. Herkese ücretsiz verilen bir sağlık hizmeti söz konusu değil. Meslektaşlarımızı bilgilendirmek hepimizin görevi. Kısaca erken ve gereken hastaya uygun tedavileri vermek gerekiyor.
avrupa başta plaquenili veriyordu son çıkan verilerle hazirandan beri vermiyorlar ve ölüm sayıları bayağı geriledi ben de serviste çalıştığım günlerde hastaların plaquenil verilip daha da kötüleştiğini bilirim çünkü saçma sapan is bir ilacı viral ted kullanmak cesaret ister siz vermeye devam edin hastalarınıza umarım takiple veriyorsunuzdur verdiğiniz grubu çok güzel kontrol ediyorsunuzdur ki etkinin objektif örnekllerine göre ispatlı dayatıyosunuzdur plaquenili ama benim serviste gördüklerim daya plaqueniliydi takip makip de yoktu herkese aynı tedavi
Kullanıcı avatarı
DrSteel_noname yazdı:
proton911 yazdı:
DrSteel_noname yazdı:

Ek olarak şunu da söyleyeyim. Başta hastalara steroid vermeyin diyorlardı. Şimdi ciddi hastalara 10 gün öneriliyor.
Mesele şu aslında : hastalar virüsün direkt kendi etkisi ile ölmüyor. Örneğin HIV bağışıklığı baskılarken covid tam tersi aşırı bir immun yanıt oluşturuyor. Anti inflamatuar olan hidroksiklorokin prednol n asetil sistein yüksek doz c vitamini bu hastalar da etkili olabileceğini gösteren çalışmalar da var. Bunlar yüzde yüz etkili demiyorum yan etkileri de var hatta geç kalınca hiç bir işe yaramadığı da doğru ama elde de şu an hiçbir şey yok.
Örneğin, hiç düşündünüz mü bilmiyorum bir kaç haftadan sonra hastalarda virüs gösterilemezken, sitokin fırtınası nedeniyle plazma değişimi ile toparlayan hastalarımız oldu. O yüzden yeni yeni tedavi yaklaşımları gelecek ilerde ve şu an kullandığımız yöntemler daha yaygın kullanılacak. Bazı bildiklerimiz de değişecek
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
DrSteel_noname yazdı:
06.09.2020 - 22:32:29
DrSteel_noname yazdı:
proton911 yazdı:

Ek olarak şunu da söyleyeyim. Başta hastalara steroid vermeyin diyorlardı. Şimdi ciddi hastalara 10 gün öneriliyor.
Mesele şu aslında : hastalar virüsün direkt kendi etkisi ile ölmüyor. Örneğin HIV bağışıklığı baskılarken covid tam tersi aşırı bir immun yanıt oluşturuyor. Anti inflamatuar olan hidroksiklorokin prednol n asetil sistein yüksek doz c vitamini bu hastalar da etkili olabileceğini gösteren çalışmalar da var. Bunlar yüzde yüz etkili demiyorum yan etkileri de var hatta geç kalınca hiç bir işe yaramadığı da doğru ama elde de şu an başka hiçbir şey yok.
Örneğin, hiç düşündünüz mü bilmiyorum bir kaç haftadan sonra hastalarda virüs gösterilemezken, sitokin fırtınası nedeniyle plazma değişimi ile toparlayan hastalarımız oldu. O yüzden yeni yeni tedavi yaklaşımları gelecek ilerde ( tocilizumab, anakinra gibi immunmodülatör ilaçlara bakış açısı değişecek ve yeni ilaçlar da gelecek) ve şu an kullandığımız yöntemler daha yaygın kullanılacak. Bazı bildiklerimiz de değişecek
DrSteel_noname yazdı:
06.09.2020 - 22:38:45
DrSteel_noname yazdı:
06.09.2020 - 22:32:29
DrSteel_noname yazdı:

Mesele şu aslında : hastalar virüsün direkt kendi etkisi ile ölmüyor. Örneğin HIV bağışıklığı baskılarken covid tam tersi aşırı bir immun yanıt oluşturuyor. Anti inflamatuar olan hidroksiklorokin prednol n asetil sistein yüksek doz c vitamini bu hastalar da etkili olabileceğini gösteren çalışmalar da var. Bunlar yüzde yüz etkili demiyorum yan etkileri de var hatta geç kalınca hiç bir işe yaramadığı da doğru ama elde de şu an başka hiçbir şey yok.
Örneğin, hiç düşündünüz mü bilmiyorum bir kaç haftadan sonra hastalarda virüs gösterilemezken, sitokin fırtınası nedeniyle plazma değişimi ile toparlayan hastalarımız oldu. O yüzden yeni yeni tedavi yaklaşımları gelecek ilerde ve şu an kullandığımız yöntemler daha yaygın kullanılacak. Bazı bildiklerimiz de değişecek
virüsle normalde hücreler savaşır zaten immun yanıt oluşturmasının neresi tuhaf anlayamadım orada sitokinler ıfn alfa betalar t8 ler öldürüyor zaten virüsü (t8 salgısını unuttum şimdi) sen bu aşamada hastanın immun yanıtına müdahale edersen virüsü neyle öldürceksin bir antiviral vermen lazım favi ok sıkıntı yok etkisi hala kanıtlanmasa da o dediğin steroid de ards ye gidince artık daha enflamasyon oluşmasın virüs kaçmış immun yanıttan ondan dolayı aşırı yanıt gelişmiş bu aşamada vereceksin is tedavini steroid ver plaquenil ver ne veriyorsan ver ki zaten virüsün 14 günlük pik bir evresi var akciğerde hiç ilaç vermeden dokunmadığında sonradan çözülüyor kendiliğinden artık virüs öldüğü için burada da hastanın crp wbc esr ddimer vs değerleri devreye giriyor işte bunların piklerini hastaya dokunulmadığındaki cevabının hepsini bilerek ilaç zamanlamasını ilaç mekanizmalarını düşünerek o zamanda yapacaksın bana 6. sınıfa kadar öğrendiğim bilgiler bunları öğrettiler sizin pratiğinizi bilemicem